APARAT STAŁY METALOWY

Aparat stały metalowy

Z pewnością każdy miał styczność z osobami, które nosiły przez długi czas aparat stały metalowy. To klasyczny model, który jest obecnie najczęściej wykorzystywany w ortodoncji. Stosuje się go w tradycyjnych terapiach ortodontycznych, które oferujemy także w naszym gabinecie Ochota na Uśmiech. To skuteczne narzędzie do leczenia wad zgryzu i prostowania zębów niezależnie od wieku i płci. Warto też wspomnieć, że aparat stały metalowy to jedno z najtańszych rozwiązań, jakie obecnie stosuje ortodoncja. 

aparat na zęby metalowy

Aparat stały metalowy – czym jest i po co go zakładać?

Aparat ortodontyczny stały metalowy to stała konstrukcja, której budowa opiera się na połączonych ze sobą łukach przy pomocy ligatur. Tak skonstruowany łuk na pierwszy rzut oka wydaje się dość nieskomplikowanym narzędziem do leczenia zębów, natomiast to właśnie on jest odpowiedzialny za efekty leczenia. Aparat stały metalowy na jeden łuk warto zakładać wtedy, kiedy potrzebna jest lekka korekta zgryzu. Konstrukcja tego typu wywiera delikatną siłę na zęby, które w ten sposób wraz z upływem czasu przesuwają się, co przekłada się na leczenie wady zgryzu. Warto wiedzieć o tym, że aparat stały metalowy musi dokładnie przylegać do powierzchni zębów, dlatego do jego mocowania stosuje się specjalistyczne kleje ortodontyczne. Alternatywnie polecamy także aparaty stałe kosmetyczne, które są mniej widoczne niż aparaty metalowe, jednak przeciętnie cechują się mniejszą trwałością.

Wskazania do założenia aparatu stałego metalowego

Parodontoza

Wady zgryzu

Bóle żuchwy lub głowy

Kruszenie się zębów

Problemy z mówieniem

Niska estetyka uśmiechu

 Zalety i wady aparatu stałego metalowego

Zalety aparatu stałego metalowego

  • Niska cena
  • Kolorowe ligatury (gumki) zwiększające atrakcyjność widocznego aparatu
  • Wysoki poziom wytrzymałości
  • Możliwość wielokrotnego przyklejania
  • Prosta budowa
  • Wysoka estetyka uśmiechu

Wady aparatu stałego metalowego

  • Częste wizyty kontrolne, nie rzadziej niż co 30 dni
  • Widoczność aparatu
  • Wydłużony czas leczenia sięgający nawet 3 lat

Aparat stały metalowy ligaturowy – krok po kroku

W gabinecie stomatologicznym Ochota na Uśmiech wykorzystujemy najnowsze zaplecze technologiczne, które pozwala na szybkie i bezbolesne założenie aparatu stałego metalowego. Pomimo tego, że wiele osób narzeka na dyskomfort, jaki wywołuje aparat stały, zamki metalowe, które wykorzystujemy, pozwalają na kontrolowanie działania aparatu, aby jego noszenie było jak najmniej problematyczne dla pacjenta. Cały proces leczenia aparatem można opisać w kilku krokach:

Stały aparat metalowy


Wizyta konsultacyjna

Konsultacja ortodontyczna mająca na celu określenie stopnia wady zgryzu i dobranie odpowiedniego rozwiązania do leczenia wady. Podczas konsultacji ortodonta wykonuje zdjęcie rentgenowskie, które pokazuje co należy poprawić.


Plan leczenia

Kolejna konsultacja to przedstawienie pacjentowi planu leczenia oraz przewidywanego czasu w jakim będzie musiał nosić aparat ortodontyczny oraz jaki będzie koszt leczenia.


Rozpoczęcie leczenia

Jeżeli przedstawiony Ci plan leczenia spełnił Twoje oczekiwania, podczas tej wizyty nasz ortodonta założy Ci aparat na zęby. Ponadto poinstruuje Cię jak dbać o Twój nowy aparat ortodontyczny. Następnie będziesz odbywać regularne wizyty kontrolne.


Zdjęcie aparatu

Wreszcie! Przyszedł wyczekiwany dzień zakończenia Twojego leczenia i zdjęcia aparatu. Twój nowy uśmiech jest gotowy, ale to nie koniec Twojej przygody ortodontycznej, bo ważne jest, żeby efekty utrzymać! O tym w kolejnym kroku.


Leczenie retencyjne

W końcowym etapie lekarz ortodonta przedstawia minimalny okres w jakim nowy układ zębów będzie stabilizowany aby efekt utrzymał się na stałe. Zazwyczaj trwa on dłużej niż proces leczenia aparatem ortodontycznym.

Aparat stały metalowy – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje aparat stały metalowy?

Koszt założenia aparatu metalowego stałego to 2500 złotych za jeden łuk.

Jak długo trwa leczenie stałym aparatem metalowym?

Leczenie stałym aparatem metalowym trwa od 2 do 3 lat w zależności od wady zgryzu i innych czynników wpływających na estetykę uśmiechu.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania aparatu stałego metalowego?

Jeśli występują jakiekolwiek objawy próchnicy, ubytków w płytce zęba lub pierwsze oznaki w postaci bólu, należy przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego pozbyć się wszystkich dokuczliwych problemów. W przeciwnym razie zastosowanie stałego aparatu ortodontycznego metalowego nie będzie możliwe.

Aparat stały metalowy – cennik

Lekarze zajmujący się zakładaniem aparatu stałego metalowego

Ortodontka ochota na uśmiech

Joanna Rąpała Lekarz dentysta

Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie - Wydział Lekarski Oddział Stomatologii. Od 17 lat w zawodzie stomatologa. W jej kręgu zainteresowań są zagadnienia stomatologii estetycznej i ortodoncji oraz stomatologii dziecięcej z profilaktyką ortodontyczną.

Od kilku lat jest skupiona na rozwoju w kierunku ortodoncji wykorzystując swoją szeroką wiedzę z zakresu innych kierunków stomatologii. Dzięki szerokiemu przekrojowi wiedzy stomatologicznej ma interdyscyplinarne spojrzenie na potrzeby Pacjentów oraz możliwości leczenia.

W wolnym czasie jeździ konno, lubi spacery nordic walking ze swoim psem i jest mamą wspaniałej Zosi.