Na czym polega bonding zębów?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób przywiązuje wagę nie tylko do zdrowia zębów, ale również do ich wyglądu. Wizja posiadania hollywoodzkiego uśmiechu jest kusząca. Wiele osób decyduje się na licówki, ale warto pamiętać, że ingerują one w uzębienie. Istnieje jednak alternatywa! 

Jak ekspresowo zapewnić sobie piękny uśmiech za stosunkowo niską cenę bez ingerencji w strukturę zęba? Z pomocą przychodzi tutaj niezwykle popularny zabieg bondingu! Co to takiego? Na czym polega ta metoda? Jak wygląda sam zabieg? Jakie są jego efekty oraz jak długo się utrzymują? I wreszcie – ile to właściwie kosztuje? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Bonding zębów – na czym polega i co to właściwie jest?

Bonding zębów jest metodą z zakresu stomatologii estetycznej, która zdecydowanie przywraca ochotę na uśmiech! Ząb zostaje w niej pokryty warstwą żywicy kompozytowej. Ten materiał wykorzystywany jest również przy leczeniu ubytków spowodowanych próchnicą. To tworzywo charakteryzujące się dużą elastycznością. Dzięki temu łatwo jest je wymodelować tak, by perfekcyjnie i szczelnie przywierało do szkliwa. Pozwala to na szybką odbudowę zębów, niwelowanie wad na ich powierzchni oraz pozbycie się przebarwień (poprawę kolorytu). Zęby stają się piękniejsze, a efekt widoczny jest od razu! 

Odcień kompozytu można świetnie dostosować do koloru zębów, co pozwala osiągnąć naturalny efekt. W tej metodzie ingerencja w strukturę kości jest też naprawdę niewielka, zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku licówki ceramicznej. Natomiast poprawa estetyki może być ogromna!

Kto powinien wykonać ten zabieg? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do bondingu?

Bonding jest zalecany przez stomatologów przede wszystkim w przypadku niewielkich nieprawidłowości i uszkodzeń oraz gdy problem dotyczy pojedynczych zębów.

Warto, żebyś zdecydował się na ten zabieg, jeśli:

 • posiadasz drobne ukruszenia, pęknięcia, wyszczerbienia, zniekształcenia i starcia zębów
 • chcesz dokonać korekty kształtu zęba np. jego długości lub szerokości 
 • myślisz o zamknięciu przerwy między zębami (diastemy)
 • masz przebarwienia zębów

Bonding może poprawić estetykę całego uzębienia. Maskuje niedoskonałości, wyrównuje zęby i usuwa przebarwienia. 

A jakie są przeciwwskazania do bondingu? Z pewnością nie można wykonać zabiegu w przypadku stanu zapalnego w jamie ustnej. Wszelkie zmiany próchnicze, choroby dziąseł i przyzębia należy najpierw wyleczyć. Zęby muszą być zdrowe! Podobnie sytuacja wygląda z bruksizmem, czyli najprościej ujmując  mimowolnym zaciskaniem i zgrzytaniem zębami. Należy go najpierw wyeliminować poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń lub na przykład zastosowaniu szyny relaksacyjnej. 

Jak wygląda zabieg bondingu?

Bonding jest metodą kilkuetapową:

 1. Przygotowanie zęba do zabiegu poprzez oczyszczenie jego powierzchni
 2. Niewielkie zmniejszenie powierzchni zęba (preparacja), które jednak nie zawsze jest konieczne
 3. Użycie kwasu o łagodnym działaniu wytrawiającym szkliwo w celu stworzenia mikroskopijnych wgłębień działających niczym chwytaki dla bondu (nie wpływa negatywnie na szkliwo)
 4. Nałożenie żywicy kompozytowej właściwe wymodelowanie jej w celu jak najlepszego dopasowania do zęba
 5. Zostaje naniesiony właściwy kompozyt dopasowany do odcienia uzębienia pacjenta 
 6. Ząb zostaje naświetlony przy pomocy lampy stomatologicznej w celu utwardzenia kompozytu
 7. Wygładzanie i polerowanie powierzchni żywicy kompozytowej na zębie 
 8. Uśmiech na widok efektu zabiegu!

Jak widzisz, bonding można przeprowadzić w całości podczas jednej wizyty u stomatologa. Jest bezbolesny i w większości  przypadków nie wymaga stosowania znieczulenia. Długość samego zabiegu jest uzależniona od jego zakresu i stopnia skomplikowania oraz doświadczenia lekarza.

Jak dbać o zęby po bondingu i wydłużyć efekty zabiegu?

Efekt zabiegu bondingu, jeśli został wykonany w sposób prawidłowy przy użyciu materiałów wysokiej jakości, utrzymuje się maksymalnie do 5-6 lat. Bardzo ważne dla jak najdłuższego cieszenia się pięknym uśmiechem mają nawyki pacjenta. 

W celu zminimalizowania ryzyka powstania przebarwień najlepiej jest zrezygnować z produktów silnie barwiących, takich jak: mocna kawa, wino i kolorowe gazowane napoje. Negatywnie wpływa na estetykę bondu również palenie papierosów. 

Dbaj również o odpowiednią higienę. Regularnie i dokładnie szczotkuj zęby, używaj nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Zalecane jest również cykliczne oczyszczanie zębów  oraz ich polerowanie w gabinecie stomatologicznym. 

Ile kosztuje bonding zębów?

Binding, choć efektem zbliżony do licówek porcelanowych, jest zdecydowanie tańszą metodą. Wpływ na to ma między innymi fakt, że do wykonania bondu nie jest potrzebne zaangażowanie protetyka (jak ma to miejsce w przypadku licówek). Koszt bondingu może się różnić w zależności od renomy lekarza i lokalizacji gabinetu stomatologicznego (w mniejszych miastach będzie niższy), stopnia skomplikowania zabiegu i doświadczenia stomatologa, na którego usługę się zdecydujesz. Na przykład w Warszawie ceny w dobrych placówkach zaczynają się od ok. 700 zł za ząb. 

Zalety bondingu

W ramach podsumowania warto wymienić największe zalety bondingu. Są to:

 • odbudowa zęba, usunięcie wad, przebarwień, wyrównanie zębów i ich kolorytu
 • natychmiastowy efekt
 • szybkość – najczęściej wystarczy jedna wizyta, która trwa ok. 60 minut
 • bezbolesność i brak konieczności stosowania znieczulenia
 • nieinwazyjność – bonding nie narusza struktury zęba
 • odwracalność – nie ma żadnego problemu, by wrócić do stanu sprzed zabiegu, w przeciwieństwie do licówek porcelanowych, gdzie ingerencja w strukturę zęba jest znacznie większa
 • niska cena zabiegu w porównaniu chociażby do licówek porcelanowych

Powyższe zalety zdecydowanie przemawiają za metodą bondingu. Jest polecana przez stomatologów. Również wśród pacjentów przeważają pozytywne opinie. Może niedługo dołączy do nich Twoja? Z pewnością warto rozważyć bonding jako metodę, która przywróci Ci Ochotę na uśmiech!

Autor artykułu:

Mateusz Prokopiuk Ochota na Uśmiech

Mateusz Prokopiuk Współzałożyciel

Dyrektor medyczny Ochoty na uśmiech. Stomatolog z powołania. Już we wczesnych latach szkolnych wybrał ten zawód i z determinacją dążył do zrealizowania swojego marzenia kończąc Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Na co dzień zajmuje się implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą stale podnosząc swoje kwalifikacje i rozwijając się. Kieruje się przy tym ideą przywracania swoim pacjentom ochoty na uśmiech, co było inspiracją do nazwy gabinetu.

Zaangażowanie i pasja z jaką wykonuję swoją pracę, pozwalają mu na precyzyjne układanie i wdrażanie kompleksowych programów leczenia. Kieruje się przy tym interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta, konsultując wymagające przypadki z innymi specjalistami, dzięki czemu pacjent otrzymuje kompleksową i zindywidualizowaną opiekę stomatologiczną.