APARAT CLEAR ALIGNER

Aparat Clear Aligner – co to?

Clear Aligner to jedna z metod stosowanych w ortodontycznych sposobach prostowania zębów. Jest to doskonała, choć droższa alternatywa dla aparatów ortodontycznych, które wymagają częstych wizyt w gabinecie ortodontycznym. Clear Aligner to innowacyjna metoda, która niweluje wady zgryzu oraz inne wady ortodontyczne dotyczące ułożenia zębów za pomocą przeźroczystych nakładek na zęby. Ten rodzaj aparatu wymaga jednak większej dyscypliny i stosowania się do zaleceń ortodonty, szczególnie jeżeli chodzi o czas w jakim powinniśmy nosić nakładki. Cały proces noszenia i zakładania aparatu jest zupełnie bezbolesny i nie wymaga skomplikowanych umiejętności od pacjenta. Aparat pozwala utrzymać odpowiedni poziom higieny, ponieważ łatwo się go zdejmuje i można bez problemu wyszczotkować zęby. Dodatkowo nakładki są praktycznie niewidoczne co zapewnia estetyczny komfort pacjentowi.

clear aligner warszawa
clear aligner

Wskazania do założenia aparatu Clear Aligner

Wady zgryzu

Diastemy

Silne stłoczenia zębów

Zgryzy głębokie

Zgryzy krzyżowe, itp.

Jest skuteczny przy stosowaniu dla nawracających wad zgryzu

Etapy leczenia wad zgryzu za pomocą aparatu Clear Aligner


Wizyta konsultacyjna

Konsultacja ortodontyczna mająca na celu określenie stopnia wady zgryzu i dobranie odpowiedniego rozwiązania do leczenia wady. Podczas konsultacji ortodonta wykonuje zdjęcie rentgenowskie, które pokazuje co należy poprawić.


Plan leczenia

Kolejna konsultacja to przedstawienie pacjentowi planu leczenia oraz przewidywanego czasu w jakim będzie musiał nosić aparat ortodontyczny oraz jaki będzie koszt leczenia.


Rozpoczęcie leczenia

Leczenie, które polega na noszeniu kolejno trzech rodzajów nakładek: soft, medium, hard. Każdą z nich pacjent musi nosić przez tydzień, po tym okresie wykonywany jest kolejny odlew zębów i tworzy się nowe nakładki dla pacjenta. Taki schemat powtarzamy przez cały okres leczenia ortodontycznego.


Leczenie retencyjne

W końcowym etapie lekarz ortodonta przedstawia minimalny okres w jakim nowy układ zębów będzie stabilizowany aby efekt utrzymał się na stałe. Zazwyczaj trwa on dłużej niż proces leczenia aparatem ortodontycznym.

 Zalety i wady aparatu Clear Aligner


Zalety aparatu Clear Aligner

 • jest przezroczysty i praktycznie niewidoczny
 • łatwo się go zakłada i zdejmuje
 • nie jest aparatem stałym
 • zapewnia utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej
 • przy długotrwałym leczeniu może okazać się tańszy niż tradycyjny aparat
 • dzięki częstym odlewom kształt aparatu jest idealnie przystosowany do szczęki pacjenta
 • skrócony do minimum czas leczenia wady zgryzu
 • nie powoduje problemów z wyraźnym mówieniem

Wady aparatu Clear Aligner

 • aparat Clear Aligner jest rozwiązaniem, którego cena przekracza koszt zwykłego metalowego aparatu ortodontycznego
 • nakładki należy nosić praktycznie całą dobę z przerwami na jedzenie i picie
 • nie da się określić dla wszystkich pacjentów uniwersalnej ilości etapów leczenia, jest ona dobierana indywidualnie
 • nie wszystkie wady zgryzu można wyleczyć za pomocą metody Clear Aligner 

Clear aligner – najczęściej zadawane pytania

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Clear Aligner?

Aparatu Clear Aligner nie mogą stosować osoby, które nie mają ukończonego 16. roku życia, ponieważ może to skutkować wadą zgryzu. Niewielki odsetek pacjentów odczuwa skutki uboczne w postaci bólu żuchwy podczas stosowania nakładki hard. Nie wolno również jeść w nałożonych nakładkach, należy je zdjąć przed spożyciem posiłku.

Jaka jest cena aparatu Clear Aligner?

Konsultacja związana z aparatem clear aligner to koszt 200 zł. Analiza pod leczenie to koszt 850 zł, a każdy etap leczenia kosztuje 1200 zł za jeden łuk.

Jak długo nosi się aparat clear aligner na zębach?

Jest to zależne od ilości etapów leczenia, które są dobierane indywidualnie w zależności od wielkości i skomplikowania wady zgryzu.

Clear Aligner – ceny

Lekarze zajmujący się Clear Aligner w Ochocie na Uśmiech

Ortodontka ochota na uśmiech

Joanna Rąpała Lekarz dentysta

Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie - Wydział Lekarski Oddział Stomatologii. Od 17 lat w zawodzie stomatologa. W jej kręgu zainteresowań są zagadnienia stomatologii estetycznej i ortodoncji oraz stomatologii dziecięcej z profilaktyką ortodontyczną.

Od kilku lat jest skupiona na rozwoju w kierunku ortodoncji wykorzystując swoją szeroką wiedzę z zakresu innych kierunków stomatologii. Dzięki szerokiemu przekrojowi wiedzy stomatologicznej ma interdyscyplinarne spojrzenie na potrzeby Pacjentów oraz możliwości leczenia.

W wolnym czasie jeździ konno, lubi spacery nordic walking ze swoim psem i jest mamą wspaniałej Zosi.