Botoks – toksyna botulinowa Warszawa

Czym jest botoks w medycynie estetycznej?

Botoks to toksyna botulinowa w swojej budowie chemicznej jest polipeptydem. Substancja ta w medycynie estetycznej wykorzystywana jest do profilaktyki i usuwania zmarszczek mimicznych twarzy. Jego działania hamują przewodzenie impulsów nerwowych, które wywołują skurcze mięśni twarzy. Wskutek ulegają paraliżowi i tracą zdolność kurczenia się. W konsekwencji skóra się nie marszczy, a marszczki znikają. Toksyna nie ma wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą, w której ją zastosowano, ponieważ jest podawana w bardzo małym stężeniu. Niewielkie fragmenty zostają unieruchomione, dlatego reszta mięśni funkcjonuje normalnie. Odnerwienie mięśni następuje w okresie od 24 godzin do 5 dni, trwa – w zależności od okolicy podania do 7 miesięcy.

Botoks – wskazania związane z zabiegiem

Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się już w młodym wieku. Są wynikiem ruchów mięśni twarzy i widoczne są przede wszystkim u osób z bogatą mimiką – szeroko uśmiechających się czy marszczących czoło. Walka z takimi zmarszczkami z wykorzystaniem zwykłych kremów czy serum nie jest skuteczna – zaleca się wtedy botoks, który działa na zmarszczki mimiczne w miejscu ich powstawania, czyli w mięśniu. 

Iniekcje z botoksem nie wymagają skomplikowanych badań diagnostycznych. Lekarz medycyny estetycznej kwalifikujący do zabiegu  przebada fizjonomię twarzy, ruchy mięśni podczas mimiki i sposób zachowywania się poszczególnych zmarszczek. Sprawdzi także aktualny stan skóry pod kątem niezagojonych infekcji lub stanu zapalnego.

Podczas wywiadu lekarskiego należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach farmakologicznych — niektóre z nich wymagają co najmniej 7-dniowego odstawienia, zanim wykonanie zabiegu botoksem będzie bezpieczne. Ponadto ważne są informacje odnośnie wcześniejszych iniekcji (zwłaszcza z wypełniaczami permanentnymi), ewentualnych planowanych zabiegach estetycznych i plastycznych w przyszłości. Poniżej lista najczęstrzych wskazań wykonania zabiegu z wykorzystaniem botoksu:                                                                                                                

 

botox warszawa ochota likwidacja zmarszczek

Zmarszczki wokół oczu tzw kurze łapki

Pionowe zmarszczki okolicy gładzizny (czoło) tzw lwia zmarszczka

Zmarszczki poziome skóry czoła

Zmarszczki w obrębie górnej wargi

Zmarszczki na granicy czerwieni wargowej

Jakie są korzyści wynikające ze stosowania botoksu?

 • Zmarszczki są całkowicie lub częściowo zlikwidowane
 • Uzyskanie wypoczętego i zrelaksowanego wyrazu twarzy
 • Wygładzona skóra czoła daje efekt odmłodzenia
 • Zabieg nie wpływa permanentnie na skórę lub kształt twarzy. Jest to odwracalny proces – botoks nie jest zabiegiem na całe życie
 • Szybki efekt
 • Botoks pomaga w walce z nawracającymi migrenami
 • Jest jednym z mniej inwazyjnych zabiegów dostępnych na rynku
 • Zabieg skuteczny i bezpieczny, bo w Ochocie na uśmiech wykonywany wyłącznie przez lekarzy

Botoks – jak wygląda zabieg?

Nasi wysokowykwalifikowani lekarze wszystkie zabiegi wykonują manualnie za pomocą odpowiednio dobranej strzykawki i bardzo cienkiej igły, w związku z czym, wkłucie jest praktycznie bezbolesne. Dla naszych lekarzy, na codzień pracujących z niezwykłą precyzją, iniekcja substancji aktywnych jest zabiegiem bardzo prostym i łatwym, przez co bezpieczeństwo naszych pacjentów jest na najwyższym poziomie.

Konsultacja z lekarzem

Rozpoczynamy od przeprowadzenia wywiadu, aby wykluczyć możliwe przeciwskazania i ewentualnie umiejscowić zabieg w czasie, tak aby najlepiej spełnił swoją rolę.

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg preparatem Botoks nie wymaga znieczulenia miejscowego. Ze względu na komfort pacjenta możemy zastosować znieczulenie kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu

W celu osiągnięcia maksymalnego efektu, najczęściej stosujemy iniekcje domięśniowe, rzadziej podskórne. Wykonujemy je tzw. strzykawkami insulinowymi, co pozwala bardzo dokładnie odmierzyć wymaganą dawkę. 

Po zabiegu

Zabieg nie pozostawia długotrwałych śladów na skórze i pacjent może od razu powrócić do codziennych czynności. Działanie toksyny botulinowej możemy zaobserwować już od 24 godzin po zabiegu.

Botoks – często zadawane pytania

Czy botoks jest bolesnym zabiegiem?

Pragniemy zminimalizować dyskomfort naszych pacjentów, dlatego pomimo tego, że zabieg jest praktycznie bezbolesny, na życzenie pacjenta możemy użyć  znieczulenia miejscowego – stosujemy wówczast krem Emla.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

W zależności od indywidualnych predyspozycji toksyna botulinowa utrzymuje się w skórze przez około 3-6 miesięcy, ale u niektórych osób czas ten może wynosić nawet 8 miesięcy. Po tym czasie substancja jest neutralizowana i w związku z tym zabieg należy wykonać ponownie, aby utrzymać wcześniej uzyskane efekty.

Dlaczego warto wykonać zabieg u lekarza, a nie w salonie kosmetycznym?

Wybierając się na zabieg do gabinetu prowadzonego przez lekarzy, masz większą pewność, że nie pojawią się powikłania, a w razie ich wystąpienia otrzymasz fachową pomoc medyczną. Lekarze świetnie znają anatomię i wiedzą, jak reagować w przypadkach nieoczekiwanych reakcji pacjenta tj. alergiczna reakcja na określony preparat. Jest to kluczowe, jeśli chodzi o bezpieczeństwo oraz efektywność zabiegów. Niewłaściwe, wynikające z braku wiedzy zaaplikowanie nawet najpopularniejszych preparatów grozi nieprzyjemnymi powikłaniami.

Jakie są przeciwskazania stosowania botoksu?
 • Przyjmowanie leków zmniejszających poziom acetylocholiny w zakończeniu płytki nerwowo-mięśniowej. Lekarz dowie się o tym przeprowadzając wywiad

 • Przyjmowanie aminoglikozydów (gentamycyna, streptomycyna, kanamycyna)

 • Miastenia – myasthenia gravis

 • Stosowanie sukcynylocholiny

 • Tubokuraryna, pankuronium, galamina – blokery antagonistyczne, konkurujące z acetylocholin

 • D-penicylamina

 • Leki przeciwmalaryczne- chlorochina, chydroksychlorochina

 • Cyklosporyna

 • Schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym

 • Ciąża i karmienie piersią

 • Nadwrażliwość

 • Infekcje miejscowe