APARAT STAŁY KOSMETYCZNY

Aparat na zęby kosmetyczny – dla kogo?

Za zdrowym, pięknym i śnieżnobiałym uśmiechem stoi nie tylko kompleksowe leczenie, ale także prawidłowa higiena jamy ustnej. Co jednak w przypadku, kiedy pomimo regularnego szczotkowania zębów oraz wizyt kontrolnych zęby rosną według własnego uznania, powodując pogłębianie wady zgryzu? Współczesna stomatologia oparta na ortodoncji proponuje nowoczesne rozwiązania pozwalające na skuteczną redukcję problemów z krzywizną zębów. Aparat stały kosmetyczny wydaje się dobrym rozwiązaniem na tego typu problemy.

Aparat na zęby kosmetyczny – czym właściwie jest?

Kosmetyczny aparat ortodontyczny składa się z kilku elementów. Zaliczamy do nich przede wszystkim ceramiczne zamki, łuki ortodontyczne oraz białe lub jasne ligatury w postaci gumek. Warto też wiedzieć, że aparat stały kosmetyczny ze względu na rodzaje może być: ceramiczny, kompozytowo-ceramiczny, porcelanowy, szafirowy oraz kryształowy. Wszystkie aparaty na zęby kosmetyczne, które posiadamy w naszym gabinecie stomatologicznym Ochota na Uśmiech, różnią się między sobą głównie barwą, materiałem wykonania oraz właściwościami, jakie oferują.

kosmetyczny ortodontyczny aparat na zęby

Wskazania do założenia aparatu na zęby kosmetycznego

Różnego rodzaju wady zgryzu

Problemy z wyraźnym mówieniem

Zaburzona estetyka uśmiechu

Parodontoza

Bóle żuchwy, głowy i szczęki

Ścieranie i kruszenie się zębów

 Zalety i wady aparatu kosmetycznego stałego


Zalety aparatu kosmetycznego stałego

 • stetyka leczenia, dzięki mniejszej widoczności aparatu
 • Komfort noszenia
 • Prosta budowa
 • Duża wytrzymałość
 • Brak podrażnień wynikających z obłego kształtu zamków

Wady aparatu kosmetycznego stałego

 • Cena wyższa, niż w przypadku aparatu metalowego
 • Czas leczenia wynoszący 2-3 lata
 • Częste wizyty kontrolne
 • Konieczność wyleczenia wszelkich schorzeń zębów przed założeniem aparatu

Aparat stały kosmetyczny – krok po kroku

Decyzja o wyborze metody leczenia, jaką jest aparat stały kosmetyczny, musi być poprzedzone kompleksową konsultacją ze specjalistą w dziedzinie ortodoncji. Lekarz musi ocenić stan zębów i zadecydować, czy istnieje możliwość założenia aparatu bez konieczności leczenia zębów lub wykonywania ich ekstrakcji. Ważny jest także plan leczenia ortodontycznego. Przed samym założeniem kosmetycznego aparatu ortodontycznego w gabinecie Ochota na Uśmiech w Warszawie należy mieć zdrowe i całkowicie wyleczone zęby. Przed zabiegiem założenia łuku często wykonuje się tzw. skaling, czyli oczyszczanie powierzchni zębów z nadmiaru kamienia, co przyspiesza leczenie i ułatwia trzymanie się zamków w jednej pozycji. Sam proces leczenia za pomocą stałego aparatu kosmetycznego można zamknąć w kilku krokach:


Wizyta konsultacyjna

Konsultacja ortodontyczna mająca na celu określenie stopnia wady zgryzu i dobranie odpowiedniego rozwiązania do leczenia wady. Podczas konsultacji ortodonta wykonuje zdjęcie rentgenowskie, które pokazuje co należy poprawić.

Plan leczenia

Kolejna konsultacja to przedstawienie pacjentowi planu leczenia oraz przewidywanego czasu w jakim będzie musiał nosić aparat ortodontyczny oraz jaki będzie koszt leczenia.


Rozpoczęcie leczenia

Jeżeli przedstawiony Ci plan leczenia spełnił Twoje oczekiwania, podczas tej wizyty nasz ortodonta założy Ci aparat na zęby. Ponadto poinstruuje Cię jak dbać o Twój nowy aparat ortodontyczny. Następnie będziesz odbywać regularne wizyty kontrolne.


Zdjęcie aparatu

Wreszcie! Przyszedł wyczekiwany dzień zakończenia Twojego leczenia i zdjęcia aparatu. Twój nowy uśmiech jest gotowy, ale to nie koniec Twojej przygody ortodontycznej, bo ważne jest, żeby efekty utrzymać! O tym w kolejnym kroku.

Leczenie retencyjne

W końcowym etapie lekarz ortodonta przedstawia minimalny okres w jakim nowy układ zębów będzie stabilizowany aby efekt utrzymał się na stałe. Zazwyczaj trwa on dłużej niż proces leczenia aparatem ortodontycznym.

Aparat na zęby stały kosmetyczny – najczęściej zadawane pytania

Kto może założyć aparat na zęby stały kosmetyczny?

Aparat na zęby stały kosmetyczny mogą założyć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Jakie są przeciwwskazania do założenia aparatu kosmetycznego stałego?

Do głównych przeciwwskazań zaliczamy:

 • Próchnicę
 • Ubytki płytki zębów
 • Bóle dziąseł wynikające z zakażenia bakteryjnego
Ile kosztuje aparat na zęby kosmetyczny?

Koszt założenia aparatu kosmetycznego stałego na 1 łuk to kwota 2600 złotych.

Jak dbać o higienę, nosząc stały aparat kosmetyczny?

Nosząc aparat kosmetyczny, warto zaopatrzyć się w takie przybory, jak:

 • Nić dentystyczna
 • Wyciorki
 • Szczotka ortodontyczna

Kosmetyczny aparat na zęby – cennik

Lekarze zajmujący się zakładaniem aparatu stałego kosmetycznego

Ortodontka ochota na uśmiech

Joanna Rąpała Lekarz dentysta

Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie - Wydział Lekarski Oddział Stomatologii. Od 17 lat w zawodzie stomatologa. W jej kręgu zainteresowań są zagadnienia stomatologii estetycznej i ortodoncji oraz stomatologii dziecięcej z profilaktyką ortodontyczną.

Od kilku lat jest skupiona na rozwoju w kierunku ortodoncji wykorzystując swoją szeroką wiedzę z zakresu innych kierunków stomatologii. Dzięki szerokiemu przekrojowi wiedzy stomatologicznej ma interdyscyplinarne spojrzenie na potrzeby Pacjentów oraz możliwości leczenia.

W wolnym czasie jeździ konno, lubi spacery nordic walking ze swoim psem i jest mamą wspaniałej Zosi.