APARAT ESTETYCZNY (KOSMETYCZNY)

Za zdrowym, pięknym uśmiechem stoi nie tylko kompleksowe leczenie, ale także prawidłowa higiena jamy ustnej. Co jednak w przypadku wady zgryzu? Współczesna stomatologia oparta na ortodoncji proponuje nowoczesne metody pozwalające na skuteczną redukcję problemów z krzywizną zębów. Aparat ortodontyczny kosmetyczny jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań na tego typu problemy.

Aparat estetyczny – czym właściwie jest?

Aparaty estetyczne przeznaczone są do korygowania wad zgryzu i ustawienia zębów. W porównaniu do aparatów metalowych są one tworzone z materiałów, które kolorem przypominają barwę naszego uzębienia. Składają się z one kilku kluczowych elementów, a mianowicie:

  • zamków, które są znacznie mniej widoczne niż te metalowe,
  • łuków ortodontycznych – metalowe druty, które łączą zamki. W aparatach estetycznych często są one wykonane z tworzyw, które nie rzucają się w oczy, takich jak na przykład tytan;
  • białych lub jasnych ligatury w postaci gumek – używane do mocowania łuku ortodontycznego do zamków.
kosmetyczny ortodontyczny aparat na zęby

Rodzaje aparatów estetycznych

Warto też wiedzieć, że estetyczne aparaty ortodontyczne mogą być wykonane z różnych materiałów, dlatego też wyróżniamy kilka ich typów.

  • Aparaty ceramiczne.
  • Aparaty kompozytowo-ceramiczne.
  • Aparaty porcelanowe.
  • Aparaty szafirowe (inaczej aparaty kryształowe).

Jak widać, rodzajów aparatów estetycznych jest dość sporo, a wybór tego odpowiedniego zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, wady zgryzu, estetyki oraz budżetu. Każdy z nich ma swoje zalety, w tym różnorodność barw czy właściwości.

Estetyczny aparat ortodontyczny – wskazania do jego założenia

Różnego rodzaju wady zgryzu

Problemy z wyraźnym mówieniem

Zaburzona estetyka uśmiechu

Parodontoza

Bóle żuchwy, głowy i szczęki

Ścieranie i kruszenie się zębów

Aparat stały kosmetyczny – przeciwwskazania

  • Problemy takie jak próchnica czy zapalenie dziąseł.
  • Niektóre nawyki, takie jak np. gryzienie paznokci czy żucie twardych przedmiotów. Mogą one bowiem uszkodzić aparat ortodontyczny.
  • Schorzenia zdrowotne, które mogą wpływać na proces leczenia. Są to np. osteoporoza, cukrzyca czy obniżona odporność.
  • Bardzo skomplikowane wady zgryzu, które wymagają innego rodzaju postępowania, np. chirurgicznego.
  • Problemy z zachowaniem prawidłowej higieny jamy ustnej.

Należy pamiętać, że wszystkie te przeciwwskazania powinny zostać omówione wcześniej ze stomatologiem. Każdy nasz dentysta w Warszawie jest w stanie większość tych przypadłości z powodzeniem unormować, a to wszystko zasługa współpracy z innymi specjalistami oraz holistycznego podejścia.

Aparaty estetyczne – zalety i wady

Aparat stały estetyczny, często wybierany przez osoby dążące do idealnego uśmiechu bez kompromisów, łączy funkcjonalność tradycyjnych aparatów z dyskretnym designem. To pozwala na efektywne korygowanie wad zgryzu, jednocześnie minimalizując wpływ na estetykę. Tego typu rozwiązanie jest idealną propozycją dla tych, którzy cenią sobie zarówno zdrowie, jak i wygląd swoich zębów.

Wybór aparatu estetycznego wiąże się z szeregiem atutów, które przyciągają pacjentów pragnących zachować naturalność podczas leczenia ortodontycznego. Jednak, jak każda decyzja medyczna, wymaga rozważenia nie tylko zalet, lecz również potencjalnych wad. Zrozumienie pozytywnych oraz negatywnych aspektów tej opcji jest kluczowe dla podejmowania świadomych decyzji dotyczących zdrowia i urody.

Aparat na zęby estetyczny – zalety

  • Estetyka leczenia, dzięki mniejszej widoczności aparatu.
  • Komfort noszenia, którego aparat metalowy często nie zapewnia.
  • Zmniejszone ryzyko odbarwień na zębach po zdjęciu aparatu.
  • Możliwość stosowania u pacjentów z alergiami na metale.
  • Prosta budowa.
  • Duża wytrzymałość.
  • Brak podrażnień wynikających z obłego kształtu zamków.

Aparat na zęby estetyczny – wady

  • Kosztuje więcej niż aparat stały metalowy.
  • Leczenie ortodontyczne trwa około 2-3 lata.
  • Częste wizyty kontrolne.
  • Większa widoczność przebarwień na aparacie podczas leczenia.
  • Konieczność wyleczenia wszelkich schorzeń zębów przed założeniem aparatu.

Leczenie ortodontyczne aparatem estetycznym – krok po kroku

Decyzja o wyborze metody leczenia, jaką jest aparat ortodontyczny estetyczny, musi być poprzedzona kompleksową konsultacją ze specjalistą w dziedzinie ortodoncji. Lekarz musi ocenić stan zębów i zadecydować, czy istnieje możliwość założenia aparatu bez konieczności leczenia zębów lub wykonywania ich ekstrakcji. Ważny jest także plan leczenia ortodontycznego.

Przed samym założeniem kosmetycznego aparatu ortodontycznego w gabinecie Ochota na Uśmiech w Warszawie należy mieć zdrowe i całkowicie wyleczone zęby. Przed zabiegiem założenia łuku często wykonuje się tzw. skaling, czyli oczyszczanie powierzchni zębów z nadmiaru kamienia, co przyspiesza leczenie i ułatwia trzymanie się zamków w jednej pozycji. Sam proces leczenia za pomocą stałego aparatu kosmetycznego można zamknąć w kilku krokach:


Wizyta konsultacyjna

Konsultacja ortodontyczna mająca na celu określenie stopnia wady zgryzu i dobranie odpowiedniego rozwiązania. Podczas konsultacji nasz ortodonta w Warszawie wykonuje zdjęcie rentgenowskie, które pokazuje, co należy poprawić.

Plan leczenia

Kolejna konsultacja to przedstawienie pacjentowi planu leczenia oraz przewidywanego czasu, w jakim będzie musiał nosić aparat ortodontyczny oraz jaki będzie tego koszt.


Rozpoczęcie leczenia

Jeżeli przedstawiony plan leczenia spełnił Twoje oczekiwania, podczas tej wizyty nasz ortodonta założy Ci aparat na zęby. Ponadto poinstruuje Cię jak dbać o Twój nowy aparat ortodontyczny. Następnie będziesz odbywać regularne wizyty kontrolne.


Zdjęcie aparatu

To wyczekiwany dzień zakończenia leczenia i zdjęcia aparatu. Nie jest to jednak ostatnia wizyta w gabinecie ortodontycznym. Kolejne spotkania są niezbędne, by utrzymać prawidłowy układ zębów.

Leczenie retencyjne

W końcowym etapie lekarz ortodonta przedstawia minimalny okres, w jakim nowy układ zębów będzie stabilizowany, aby efekt utrzymał się na stałe. Zazwyczaj trwa on dłużej niż proces leczenia aparatem ortodontycznym.

Aparat estetyczny – rewolucja w świecie ortodoncji

Ortodoncja obecnie przeżywa prawdziwą rewolucję, co zmienia sposób, w jaki ludzie postrzegają temat leczenia ortodontycznego. Każdy estetyczny aparat ortodontyczny ceramiczny, kompozytowo-ceramiczny, szafirowy i porcelanowy wykonany jest z przezroczystych lub zębopodobnych materiałów, prawie niewidocznych na zębach. To sprawia, że pacjenci mogą czuć się pewniej, nie martwiąc się o widoczność aparatu podczas rozmów czy uśmiechu. Ich zastosowanie to jednak nie tylko kwestia wyglądu. Są one bowiem równie skuteczne jak ich metalowe odpowiedniki w korygowaniu różnorodnych zaburzeń zgryzu – od prostych do bardziej złożonych.

Aparat kosmetyczny świetnie sprawdzi się u osób w każdym wieku. Dla tych najmłodszych jednak lepszym rozwiązaniem jest zazwyczaj aparat ruchomy, co oczywiście zależy od wieku malucha oraz zaawansowania jego wady zgryzu. W klinice Ochota na Uśmiech dbamy o wszystkich pacjentów, proponując rozmaite metody, dopasowane do ich indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz zaplecza finansowego.

aparat samoligaturujący metalowy

Aparat na zęby stały kosmetyczny – najczęściej zadawane pytania

Kto może założyć aparat na zęby stały kosmetyczny?

Aparat na zęby stały kosmetyczny mogą założyć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Jakie są przeciwwskazania do założenia aparatu kosmetycznego stałego?

Do głównych przeciwwskazań zaliczamy:

  • Próchnicę
  • Ubytki płytki zębów
  • Bóle dziąseł wynikające z zakażenia bakteryjnego
Ile kosztuje aparat na zęby kosmetyczny?

Koszt założenia aparatu kosmetycznego stałego na 1 łuk to kwota 3600 złotych.

Jak dbać o higienę, nosząc stały aparat kosmetyczny?

Nosząc aparat kosmetyczny, warto zaopatrzyć się w takie przybory, jak:

  • Nić dentystyczna
  • Wyciorki
  • Szczotka ortodontyczna

Kosmetyczny aparat na zęby – cennik

Lekarze zajmujący się zakładaniem aparatu stałego kosmetycznego

Ortodontka ochota na uśmiech

Joanna Rąpała Lekarz dentysta

Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie - Wydział Lekarski Oddział Stomatologii. Od 17 lat w zawodzie stomatologa. W jej kręgu zainteresowań są zagadnienia stomatologii estetycznej i ortodoncji oraz stomatologii dziecięcej z profilaktyką ortodontyczną.

Od kilku lat jest skupiona na rozwoju w kierunku ortodoncji wykorzystując swoją szeroką wiedzę z zakresu innych kierunków stomatologii. Dzięki szerokiemu przekrojowi wiedzy stomatologicznej ma interdyscyplinarne spojrzenie na potrzeby Pacjentów oraz możliwości leczenia.

W wolnym czasie jeździ konno, lubi spacery nordic walking ze swoim psem i jest mamą wspaniałej Zosi.