Periodontolog – Warszawa

 

W jamie ustnej człowieka znajdują się nie tylko zęby, ale i również przyzębie. Jest to zespół tkanek, które mają za zadanie otaczać nasze uzębienie i utrzymywać je w zębodołach. Niestety zdarza się, że przez nieprawidłową higienę jamy ustnej, czynniki środowiskowe czy predyspozycje genetyczne niektórzy pacjenci mogą zmagać się z patologiami tych struktur. Takimi przypadłościami zajmuje się periodontologia. Co to jest? Jest to jedna z gałęzi stomatologii, którą praktykujemy w klinice Ochota na Uśmiech.

Nowoczesna technologa i wykorzystywana przez nas metodyka to połączenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie leczyć choroby przyzębia oraz skutecznie im zapobiegać.

Periodontologia – co to?
 

Co to jest periodontologia? Jest to dział stomatologii specjalizujący się w profilaktyce, wykrywaniu oraz leczeniu chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Dawniej dziedzina ta nazywana była parodontologią – termin pochodzi od paradontozy, która jest najczęściej diagnozowanym schorzeniem dotyczącym tej struktury.

Czym zajmuje się periodontolog? – Warszawa
 

Periodontolog zajmuje się leczeniem chorób przyzębia, takich jak m.in. zapalenie dziąseł czy paradontoza (zapalenie przyzębia). Niemniej jednak nie jest to jego jedyna rola – praktykuje on także metody terapeutyczne w przypadku nieprawidłowości języka, warg, błon śluzowych policzków i dna jamy ustnej. Co więcej, jego zakres wiedzy medycznej musi być bardzo szeroki, ponieważ w jamie ustnej mogą manifestować się wszelakie choroby – począwszy od infekcji bakteryjnych, przez zaburzenia hormonalne, kończąc na obniżeniu odporności przez wirusa HIV.

Choroby przyzębia – przyczyny

Etiologia związana z chorobami przyzębia jest bardzo złożona. Istnieją dwa czynniki, które mogą zwiększać podatność za choroby periodontologiczne.

Determinujące czynniki ryzyka

 • Wiek,
 • płeć,
 • predyspozycje genetyczne.

Właściwe czynniki ryzyka

 • Mikroflora,
 • palenie tytoniu,
 • stres,
 • cukrzyca,
 • osteoporoza,
 • choroby ogólnoustrojowe.

Oprócz tego w rozwoju tego typu schorzeń istotną rolę odgrywa higiena jamy ustnej – poprawna technika mycia zębów czy regularne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych pozwala zminimalizować ryzyko.

Choroby przyzębia – kiedy zgłosić się do periodontologa?

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do Periodontologa w Warszawie, gdy towarzyszy im:

Krwawienie dziąseł (samoistne lub na skutek szczotkowania zębów i gryzienia pokarmu)

Rozchwianie zębów

Zaczerwienienie i obrzęk dziąseł,

Przerost dziąseł

Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej

Odsłonięcie i nadwrażliwość szyjek zębowych

Co powinno cechować doświadczonego periodontologa?

Periodontolog to lekarz, którego zadaniem jest leczenie, a nie ocenianie. Zawsze powinien indywidualnie podchodzić do pacjenta, wybierając najskuteczniejszą formę terapii. Oprócz tego bardzo istotne jest, aby wraz z higienistką wskazali Ci, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć nawrotów choroby. Braki związane z higieną stanowią wstydliwy problem, aczkolwiek bardzo dobrze znany dentystom – okazuje się, że tylko 7% Polaków sięga po szczoteczkę po drugim posiłku, a aż 80% zaś poświęca zbyt mało czasu na mycie zębów.

Dobrego periodontologa w Warszawie znajdziesz w klinice Ochota na Uśmiech. Lekarze pracujący w naszej placówce stomatologicznej to specjaliści, którzy cyklicznie odświeżają swoją wiedzę, poznając tym samym regularnie nowatorskie metody wykorzystywane na całym świecie w leczeniu i zapobieganiu chorób przyzębia.

Klinika periodontologiczna w Warszawie – jak wygląda wizyta?

Pierwszym etapem jest zebranie wywiadu i diagnostyka, a badaniem do tego wykorzystywanym jest pomiar rowków dziąsłowych, który wykonujemy za pomocą specjalnej sondy. Badanie to ma na celu rozpoznać stan dziąseł pacjenta. Jest ono bezinwazyjne i bezbolesne, aczkolwiek u osób, które zmagają się z zaawansowanym zapaleniem przyzębia, może być nieprzyjemne. Rowek dziąsłowy nie powinien przekraczać 2-3 mm głębokości. Jeżeli osiąga większy rozmiar, to wówczas sygnalizuje to o toczącym się w nim stanie chorobowym.

Następnie na podstawie zebranych danych układamy plan leczenia dobrany indywidualnie pod pacjenta, omawiając z nim wszystkie szczegóły. Lekarz w razie konieczności może pobrać wycinek do badania histopatologicznego, jeśli wygląd dziąseł lub innych struktur jamy ustnej go zaniepokoi.

Ile kosztuje periodontolog w Warszawie? Cennik widnieje poniżej. W koszt całego planu leczenia należy uwzględnić kontrolę, a także poszczególne badania, które zostaną omówione wraz ze specjalistą.

Leczenie periodontologiczne – jak radzimy sobie z leczeniem chorób przyzębia?

Przy lekkim zapaleniu dziąseł konieczna jest jedynie higienizacja, która obejmuje:

 • usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni nad- i poddziąsłowych (skalling),
 • piaskowanie, ( piaskowanie i fluoryzacja są opcjonalne )
 • fluoryzację.

Leczenie paradontozy natomiast opiera się na innych metodach, których celem jest spłycenie kieszonek dziąsłowych i zahamowanie stanu zapalnego. O jakich sposobach mowa?

Most protetyczny

Kiretaż zamknięty

Ten rodzaj postępowania jest stosowany zazwyczaj wówczas, gdy zapalenie przyzębia nie jest jeszcze w wysokim stadium rozwoju, a głębokość kieszonek nie przekracza 5 mm. Ta metoda pozwala na usunięcie złogów poddziąsłowych bez nacinania dziąsła lub odsłaniania korzenia zęba. Efekty terapii zauważalne są po krótkim czasie i w tym okresie należy regularnie chodzić na wizyty kontrolne do periodontologa, który wykonał zabieg.
Licówki porcelanowe

Zabiegi regeneracyjne w obrębie tkanek przyzębia

Zalecane są głównie pacjentom, u których rozpoznano wielkość kieszonek powyżej wartości 5 mm. W tym przypadku niezbędne jest przecięcie i uchylenie struktur dziąsła, gdyż wtedy lekarz ma dostęp do korzenia zęba i kości wyrostka zębodołowego, które na skutek zgromadzenia się złogów i bakterii mogły ulec zanieczyszczeniu. Ubytki sródkostne wypełniane są różnymi biozgodnymi materiałami dobieranymi indywidualnie do potrzeb leczniczych pacjenta. Dziąsło po zabiegu jest zszywane, a gojenie się rany powinno być kontrolowane przez periodontologa, który po hospitalizacji ściągnie szwy.

Chirurgiczna periodontologia – Warszawa

Periodontologia chirurgiczna
Choroby przyzębia nierzadko pozostawiają po sobie piętno zdrowotne oraz estetyczne. W skrajnych przypadkach dochodzi bowiem do cofania się dziąseł (tzw. recesje), co skutkuje odsłonięciem się szyjek i korzeni zębowych. To z kolei prowadzi czasem do utraty zębów, gdyż nie mają one odpowiedniej podpory. Ponadto takie zjawisko może wywoływać dolegliwości bólowe, ponieważ szyjki stają się nadwrażliwe zarówno na gorące, jak i zimne pokarmy oraz napoje.

Niestety dziąsła nie mają zdolności do samoistnej regeneracji i odbudowania swojej struktury. Niemniej dzisiejsza stomatologia oferuje pacjentom wiele skutecznych rozwiązań, do których zaliczamy m.in. przeszczep dziąsła. Jest to metoda polegająca na zasłonięciu korzenia zębowego poprzez przeniesienie tkanki pobranej z innego miejsca jamy ustnej, najczęściej podniebienia.

Leczenie parodontozy i chorób przyzębia – dlaczego warto?

Według ankiety przeprowadzonej przez American Academy of Cosmetic Dentistry 96% osób dorosłych twierdzi, że ładny uśmiech dodaje atrakcyjności. Uśmiech to jednak nie tylko zęby, ale i dziąsła, które w trakcie tej czynności również są eksponowane. Choroby przyzębia warto leczyć ze względów estetycznych, ale i nie tylko – zdrowotne kwestie są równie istotne. Schorzenia periodontologiczne mają negatywny wpływ na układ krążenia i mogą się przyczynić do rozwoju wielu innych przypadłości – od uszkodzeń nerek, aż po zawał serca.

Periodontologia – cennik

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego, który znajduje się w samym centrum Warszawy na Ochocie – dokładniej na ul. Pruszkowskiej 6b.

Lekarz zajmujący się periodontologią

Artur Malottki Ochota na Uśmiech

Artur Malottki Lekarz dentysta

Absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego gdzie zdobył tytuł specjalisty periodontologii. W Ochocie na Uśmiech zajmuje się głównie zabiegami z zakresu periodontologii. Fan motoryzacji oraz nowinek technologicznych.