APARAT ORTODONTYCZNY RUCHOMY – WARSZAWA

Aparat ortodontyczny ruchomy – dlaczego warto?

Aparat ruchomy warszawa

Aparaty ortodontyczne ruchome wyróżniają się prostą konstrukcją, która projektowana jest na podstawie pobranego wycisku. Korzystnie wpływają na niwelowanie nieprawidłowych nawyków, korygują niewielkie odchylenia zębów oraz pozytywnie wpływają na rozwój układu stomatognatycznego. Co ważne, aparat ortodontyczny ruchomy jest wygodny w użytkowaniu i przynosi stosunkowo szybkie efekty leczenia ortodontycznego. Jak dokładnie działa aparat ruchomy? Kiedy warto go stosować? Podpowiadamy, w jakich sytuacjach najlepiej się na niego zdecydować.

Aparat ortodontyczny ruchomy – czym jest?

Aparat ortodontyczny ruchomy to nic innego, jak rozwiązanie pozwalające na walkę z wadami zgryzu zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób funkcjonuje to rozwiązanie ortodontyczne oraz jakie efekty leczenia niesie ze sobą.

Ruchomy aparat na zęby działa na zasadzie wywierania celowanego nacisku na wybrane zęby. Dzięki temu sprzęt można dostosować do indywidualnych preferencji każdego pacjenta. Aparat na zęby zdejmowany to dobra opcja do kształtowania łuku zębowego z wcześniej opracowanym planem leczenia. Tego typu aparat ruchomy składa się najczęściej z akrylowej płytki wraz ze stalowymi śrubami i sprężynami. Ciekawostka! Niektóre modele wyposażone są w wyciągi z gumek. Ważne jest także to, że aparat ortodontyczny ruchomy nie jest na stałe montowany do płytki zębowej, a leczenie odbywa się na zasadzie podkręcania śruby do regulacji nacisku wywieranego na konkretne zęby.

zdejmowany aparat ortodontyczny warszawa

Wskazania do założenia ruchomego aparatu na zęby

Chęć uzyskania niewielkiej korekty wad zgryzu bez znacznego przemieszczania pozycji zębów

Konieczność poszerzenia lub zwężenia łuku zębowego

Konieczność przesunięcia pozycji zęba wzdłuż łuku np. po ekstrakcji

Uzyskanie wychylenia zęba

Chęć zmiany ułożenia żuchwy względem szczęki np. przy jej dolnym ustawieniu

 Zalety i wady ruchomego aparatu na zęby

Zalety aparatu ruchomego na zęby

  • Możliwość samodzielnej regulacji przez pacjenta
  • Łatwość zakładania i ściągania
  • Mniejsza ilość wizyt kontrolnych u ortodonty
  • Niższa cena w stosunku do aparatów ortodontycznych zakładanych na stałe.


Wady aparatu ruchomego na zęby

  • Nie poradzi sobie z korektą poważnych wad zgryzu
  • Zakładanie i ściąganie wymaga codziennego zaangażowania pacjenta
  • Konieczność szczególnego utrzymywania czystości jamy ustnej
  • Nieprzemyślane zakładanie może uszkodzić aparat ruchomy lub go zdeformować

Aparat ortodontyczny ruchomy – jak wygląda proces jego założenia

Sam proces zakładania aparatu tego typu jest bardzo prosty i raczej nie różni się od leczenia za pomocą aparatu stałego metalowego. Przed rozpoczęciem „kuracji” każdy pacjent musi poddać się obowiązkowej kontroli uzębienia oraz ewentualnemu leczeniu ubytków. Dopiero wtedy, kiedy wszystkie zęby są wyleczone, można przystąpić do opracowania wycisku albo skanu 3D i właściwego aparatu. Następnie na wizycie u specjalisty pacjent otrzymuje szczegółowe wytyczne dotyczące czasu noszenia oraz podkręcania śruby specjalistycznym kluczykiem.

Każdy powinien wiedzieć, jak przykręcić aparat ortodontyczny ruchomy do zębów. Uwaga! Koniecznie trzeba przestrzegać wszelkich wskazówek dotyczących zakładania tego typu aparatu. Wystarczy umieścić go w jamie ustnej, z wyczuciem docisnąć oraz założyć klamry podtrzymujące na zęby.

Aparat ortodontyczny ruchomy – najczęściej zadawane pytania

Kto może założyć aparat ortodontyczny ruchomy?

Aparat ortodontyczny ruchomy mogą zakładać zarówno dzieci, jak i dorośli, u których już całkowicie ukształtowało się uzębienie na każdym łuku.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania aparatu ruchomego?

Jedyne przeciwwskazania do stosowania aparatu ruchomego to znaczne wady zgryzu wymagające korekty oraz ewentualne stany zapalne wywołane bakteriami, które wcześniej trzeba wyleczyć.dłużeniu.

Ile kosztuje aparat na zęby zdejmowany?

Koszt założenia i dostosowania aparatu ruchomego dla dzieci i dorosłych to około 1400 złotych za jeden aparat. Warto wiedzieć, że zarówno aparat ortodontyczny ruchomy dla dzieci, jak i dorosłych należy regularnie przykręcać, by uzyskać zamierzone efekty.a wizyta. 

Lekarze zajmujący się zakładaniem ruchomych aparatów na zęby

Ortodontka ochota na uśmiech

Joanna Rąpała Lekarz dentysta

Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie - Wydział Lekarski Oddział Stomatologii. Od 17 lat w zawodzie stomatologa. W jej kręgu zainteresowań są zagadnienia stomatologii estetycznej i ortodoncji oraz stomatologii dziecięcej z profilaktyką ortodontyczną.

Od kilku lat jest skupiona na rozwoju w kierunku ortodoncji wykorzystując swoją szeroką wiedzę z zakresu innych kierunków stomatologii. Dzięki szerokiemu przekrojowi wiedzy stomatologicznej ma interdyscyplinarne spojrzenie na potrzeby Pacjentów oraz możliwości leczenia.

W wolnym czasie jeździ konno, lubi spacery nordic walking ze swoim psem i jest mamą wspaniałej Zosi.