ORTODONTA DLA DZIECI WARSZAWA

Leczenie ortodontyczne warto zacząć nawet już w wieku 3 lat – takie są zalecenia Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Chodzi o to, aby jak najwcześniej wykryć ewentualne wady zgryzu bądź nieprawidłowości zębne. Dzięki temu wraz ze stomatologiem prowadzącym małego pacjenta uzyskacie najlepsze efekty. Wytyczne lekarzy mówią także, że lepiej nie czekać z pierwszą wizytą dłużej niż do 7 roku życia.

Ortodoncja dziecięca Warszawa – Ochota na Uśmiech

ortodoncja dziecięca warszawa

W klinice Ochota na Uśmiech zawsze podchodzimy do najmłodszych pacjentów ze zrozumieniem oraz spokojem. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że atmosfera gabinetu i podejście lekarza ortodonty są niekiedy kluczowe w osiągnięciu sukcesu na koniec procesu leczenia.

Skutecznie działamy i pracujemy, aby wyrównać każde, nawet te najcięższe wady zgryzu. Ortodoncja dziecięca wymaga pełnego zaangażowania, na które jesteśmy w pełni gotowi. Naszym głównym celem jest bowiem dbanie o ogólny stan zdrowia dzieci, ponieważ wiele wad zgryzu może oddziaływać na samopoczucie i komfort. Niektóre powodują bóle głowy, żuchwy oraz asymetrię jamy ustnej. W skrajnych przypadkach zaniedbanie tego tematu prowadzi to do inwazyjnych operacji szczęki w przyszłości.

Ortodonta Warszawa dla dzieci – dlaczego warto z niego korzystać?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, ortodonta dziecięcy zajmuje się przede wszystkim leczeniem wad zgryzu u najmłodszych, aby czuli się oni pewnie na co dzień oraz uniknęli uczucia dyskomfortu. Nie tak rzadko prowadzą one bezpośrednio zaburzeń na tle psychologicznym czy obniżenia samooceny.

Poza tym nieprawidłowo rosnące zęby mleczne mogą na siebie nachodzić, co niekiedy jest powodem próchnicy. Zostaje też w ten sposób utrudnione prawidłowe wyrastanie zębów stałych. Należy również wspomnieć, że leczenie ortodontyczne u dzieci to głównie zapobiegnie większym problemom ze zgryzem i żuchwą w przyszłości. Do nowatorskich technik leczenia przyczynowego zaliczana jest ortotropia.

Kiedy należy poddać dziecko leczeniu ortodontycznemu?

Przypominamy, że na pierwszą wizytę do ortodonty można zabrać dziecko nawet w wieku 2-3 lat, ale lepiej nie czekać z pierwszą wizytą dłużej niż do 7 roku życia. Do głównych wskazań do korzystania z ortodoncji dziecięcej, zaliczamy:

Częste oddychanie przez usta

Problemy z wyraźną mową

Ssanie palców

Opóźniony proces ząbkowania

Cofnięcie lub wysunięcie się żuchwy

Obgryzanie paznokci

Bóle głowy oraz szczęki

Kruszenie się szkliwa zębów

Pierwsza wizyta dziecka u ortodonty – jak się do niej przygotować?

Udając się z dzieckiem do gabinetu kliniki Ochota na Uśmiech, warto wiedzieć o tym, w jaki sposób będzie przebiegać pierwsza wizyta. Lekarz ortodonta przede wszystkim zapozna się z Twoim dzieckiem oraz jego zgryzem.

Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, dlatego więc najpierw wykonamy dokładną analizę stanu zębów stałych oraz mlecznych. W tym celu zrobimy zdjęcia rentgenowskie jamy ustnej oraz dopasowujemy metodę leczenia. Jeśli zęby są w dobrym stanie, a ortodonta wykryje jedynie wadę zgryzu, z powodzeniem można rozpocząć działanie i zastosować odpowiedni aparat ortodontyczny. Przygotuje on szczegółowy plan leczenia ortodontycznego i dokładnie Wam go przedstawi.

Ortodonta dla dzieci (Warszawa) – leczenie krok po kroku

Wizyty kontrolne najczęściej odbywają się co około 4 tygodnie – jednak nie jest to regułą. Wszystko bowiem zależy od zaleceń lekarza ortodonty, który dostosuje je do prowadzonej metody leczenia i wybranego aparatu ortodontycznego dla dziecka. Wpływ będą miały także na to postępy w leczeniu wad zgryzu. Stąd tak ważna jest regularność, zwłaszcza przy aparatach ruchomych.

Wady i zalety zabiegów ortodoncji dziecięcej

Korzyści związanych z leczeniem ortodontycznym jest naprawdę wiele. Należy zdać sobie sprawę, że zęby są naszą wizytówką i inwestycją w swoje zdrowie. Jak już wspomnieliśmy, ortodonta dziecięcy pomoże wyeliminować wszelkie niepokojące symptomy związane z rozwojem zgryzu. Będzie to miało korzystny wpływ w przyszłości małego pacjenta.


Zalety ortodoncji dziecięcej

  • Wyeliminowanie krzywego zgryzu już od najmłodszych lat, co zwiększa szansę na uniknięcie późniejszych problemów z uszkodzeniami zębów stałych
  • Leczenie wad zgryzu pozytywnie wpłynie na samoocenę dziecka oraz jego pewność siebie wśród rówieśników
  • W klinice Ochota na Uśmiech mamy bardzo szerokie możliwości dostosowania metod leczenia do potrzeb najmłodszych pacjentów
  • Użytkowanie ściąganego aparatu ortodontycznego pozwala na działanie już u naprawdę małych dzieci, ponieważ lekarz zakłada go już od 5. roku życia – pamiętaj jednak, że wszystko zależy od stanu uzębienia Twojej pociechy, ponieważ każdego pacjenta należy traktować w sposób indywidualny

Wady ortodoncji dziecięcej

  • Konieczność kontroli regularnego szczotkowania zębów przez dziecko
  • Częste wizyty kontrolne u ortodonty dziecięcego
  • Koszty leczenia związane z możliwą zmianą aparatów oraz wizytami u specjalisty

Jaki aparat ortodontyczny wybrać dla dziecka?

W przypadku dzieci stosujemy aparaty ortodontyczne dopasowane indywidualnie. Najczęściej są to te wyjmowane, ponieważ właśnie dzięki niemu leczenie krzywizny zębów odbywa się już od najmłodszych lat.

Pamiętaj, decyzję o wyborze aparatu ortodontycznego zawsze podejmuje lekarz ortodonta. To on zaproponuje aparat stały lub aparat ruchomy. Może zdążyć się tak, że zaczniecie działać od dolnych zębów, a później przejdziecie do górnych lub odwrotnie. To normalna procedura!

Ortodoncja dziecięca – przeciwwskazania dla noszenia aparatu ortodontycznego przez dziecko

Do przeciwwskazań noszenia aparatu ortodontycznego przez dziecko, zaliczamy:

  • próchnicę zębów,
  • zapalenia bakteryjne,
  • choroby miazgi zęba,
  • cukrzycę lub zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Stąd tak ważne jest to, aby najpierw wyleczyć wszystkie dolegliwości u stomatologa. Bez tego założenie aparatu nie będzie możliwe, a zaniedbanie stanu jamy ustnej dziecka może mieć dla niego ogromne konsekwencje zdrowotne. Warto wykonać także badania krwi, w których sprawdzisz poziom cukru i hormony.

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego dziecka?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów oraz zdejmowaniu wymiennego aparatu do praktycznie każdego posiłku. Ponadto za każdym razem, kiedy dziecko wstanie rano i wyjmie go, koniecznie należy umyć aparat. Twoim zadaniem jest nauczenie go tych nawyków i pilnowanie, aby wykonywało je regularnie.

W ten sposób można utrzymać prawidłowy poziom higieny jamy ustnej i uniknąć występowania zakażeń bakteryjnych. One bowiem powodują trudności w leczeniu, a w konsekwencji niepotrzebnie wydłużają czas leczenia ortodontycznego.

Ochota na Uśmiech, czyli stomatologia dla dorosłych, dzieci i młodzieży!

Ochota na Uśmiech to miejsce zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Działamy kompleksowo, a w zakres naszych usług stomatologicznych wchodzi nie tylko leczenie ortodontyczne za pomocą różnych rodzajów aparatów. Skupiamy się również na zakładaniu licówek, chirurgii szczękowej oraz różnych zabiegach.

Ortodoncja dziecięca – najczęściej zadawane pytania

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego dziecka?
Trzeba pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów oraz zdejmowaniu wymiennego aparatu do praktycznie każdego posiłku. W ten sposób można utrzymać prawidłowy poziom higieny jamy ustnej i uniknąć występowania zakażeń bakteryjnych.
Czy leczenie ortodontyczne dziecka jest drogie?
Porównując koszty leczenia ortodontycznego dzieci i dorosłych to w zależności od wybranej metody mogą być one podobne, lub niższe w przypadku aparatów wyjmowanych.
Czy występują jakiekolwiek przeciwwskazania dla noszenia aparatu ortodontycznego przez dziecko?
Do przeciwwskazań noszenia aparatu ortodontycznego przez dziecko, zaliczamy: próchnicę zębów, zapalenia bakteryjne, choroby miazgi zęba, cukrzycę lub zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Ortodoncja dziecięca – cennik

Piękny uśmiech to marzenie wielu z nas – dotyczy to też dzieci. Jeśli decydujesz się na leczenie, na pewno liczysz się z kosztami. Wiele zależy również od miejsca, gdzie przyjmuje ortodonta dla dzieci. Warszawa oferuje duży wybór lekarzy, a jednym z takich miejsc jest właśnie profesjonalna klinika Ochota na Uśmiech.

Porównując koszty leczenia ortodontycznego dzieci i dorosłych, w zależności od wybranej metody mogą być one podobne lub niższe (zwłaszcza w przypadku aparatów wyjmowanych). Konsultacja w naszym gabinecie kosztuje 200 zł za wizytę. Resztę kosztów ustala się po stworzenia planu leczenia.

 

Lekarz zajmujący się ortodoncją dziecięcą

Ortodontka ochota na uśmiech

Joanna Rąpała Lekarz dentysta

Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie - Wydział Lekarski Oddział Stomatologii. Od 17 lat w zawodzie stomatologa. W jej kręgu zainteresowań są zagadnienia stomatologii estetycznej i ortodoncji oraz stomatologii dziecięcej z profilaktyką ortodontyczną.

Od kilku lat jest skupiona na rozwoju w kierunku ortodoncji wykorzystując swoją szeroką wiedzę z zakresu innych kierunków stomatologii. Dzięki szerokiemu przekrojowi wiedzy stomatologicznej ma interdyscyplinarne spojrzenie na potrzeby Pacjentów oraz możliwości leczenia.

W wolnym czasie jeździ konno, lubi spacery nordic walking ze swoim psem i jest mamą wspaniałej Zosi.