ORTOTROPIA WARSZAWA

Co to jest ortotropia?

Ortotropia to nowatorska metoda opieki ortodontycznej, której istotą jest przyczynowa terapia dzieci w etapie wzrostu twarzy, która pozwala uniknąć ewentualnego postępowania objawowego w wieku nastoletnim lub też dorosłym. Ortotropia nastawiona jest na korygowanie pozycji jamy ustnej i naukę poprawnego oddychania.

Co wpływa na rozwój twarzy dziecka?

Rozwój elementów twarzowych dziecka rozpoczyna się już od pierwszych chwil jego życia i jest codziennie poddawany wpływowi działania czynników środowiskowych. Na prawidłowe bądź nieprawidłowe zachodzenie całego procesu oddziałuje bowiem karmienie piersią, metoda podawania pokarmów, rodzaj i konsystencja posiłków oraz częstość infekcji górnych dróg oddechowych.

Ponadto istotny jest również tor oddechowy, który decyduje często o poprawnej pozycji języka oraz żuchwy, a co za tym idzie – estetycznym i pożądanym zgryzie. Niepoprawne jest oddychanie przez usta, które powoduje obniżenie pozycji żuchwy i języka, co z kolei przyczynia się do zmiany kierunku wzrostu twarzy. W takiej sytuacji twarz rozwija się w dół i do tyłu zamiast do przodu, pogłębiając obniżenie umiejscowienia żuchwy i języka i upośledzając drożności dróg oddechowych.

Ortotropia twarzy – kiedy warto zacząć leczenie?

Ortotropia

Prawidłowy rozwój twarzy zachodzi w momencie, gdy od urodzenia dziecko funkcjonuje, oddychając przez nos i mając zamknięte usta. Jest to tzw. good oral posture, co oznacza „dobra postawa jamy ustnej”, której warunkami są m.in.:

  • Prosta postawa ciała i głowy.
  • Lekko stykające się łuki zębowe.
  • Żucie twardych pokarmów.
  • Przełykanie z językiem na podniebieniu bez wywoływania ruchu mięśni mimicznych.
  • Język ulokowany w całości na podniebieniu.

Symptomy niepożądanego wzrostu twarzy i łuków zębowych u dzieci są niezwykle trudne do zauważenia, dlatego też deformacja tych ognisk nierzadko trwa przez lata bez specjalistycznej interwencji. Znak, który powinien skłonić rodzica do konsultacji ortotropicznej i rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, są otwarte usta zarówno w trakcie dnia, jak i nocy. Taki objaw powoduje, że pociecha może cierpieć na bezdech senny oraz chrapanie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na opóźnione wyżynanie się uzębienia stałego oraz brak szpar między zębami podczas okresu późnego uzębienia mlecznego.

Wczesne leczenie metodą ortotropii – główne cele i efekty

Wczesne leczenie dzieci ma wiele korzyści – zarówno zdrowotnych, jak i estetycznych. Współpraca z kliniką zaowocuje poprawnym torem oddechowym u dziecka, szerokim uśmiechem, stabilnym uzębieniem oraz atrakcyjną twarzą towarzyszącą maluchowi przez resztę jego życia.

Celami kompleksowej ortotropii są:

kompleksowe leczenie stomatologiczne

Otwarcie i poszerzenie dróg oddechowych, co umożliwi zmianę toru oddechowego z ustnego na nosowy, przyczyniając się do poprawy oddychania oraz ogólnego stanu zdrowia.

Stabilizacja ustawienia wszystkich 32 zębów w obu łukach zębowych (łącznie z zębami mądrości).

Poprawa wyglądu twarzy przez zmianę kierunku rozwoju elementów twarzowych.

Ortotropia w Warszawie – przebieg leczenia

Do uzyskania prawidłowej postawy jamy ustnej dziecka konieczne jest zainicjowanie trzech etapów, które dają gwarancję, że wynik leczenia będzie nie tylko maksymalnie zadowalający, ale i również długotrwały.

  • Etap rozbudowy

Jest to fundamentalny krok terapii wykorzystujący specjalny aparat wyjmowany, powodujący wychylenie siekaczy. Jest to niezbędne do przeprowadzenia późniejszych etapów, gdyż takie ustawienie zębów pozwala na rzeczywistą rotację żuchwy, która jest głównym czynnikiem zmieniającym kierunek wzrostu twarzy z pozycji pionowej do poziomej. Ruch ten odbywa się w okresie przejścia z późnego uzębienia mlecznego we wczesne uzębienie stałe. Przez ok. 2 lata zęby pociechy będą umiejscowione w ten sposób, niemniej jednak w dalszych stadiach siekacze spionizują się, odblokowując na stałe drogi oddechowe i poprawiając ulokowanie głowy z wyprostowaniem kręgosłupa szyjnego.

  • Etap treningowy

W tym kroku zawarta jest cała esencja oraz sens terapii. Polega on bowiem na wprowadzeniu aparatu treningowego, przyczyniającego się do prawidłowej postawy jamy ustnej. Zwiększane jest wówczas spoczynkowe napięcie mięśni, a ponadto zmienia się pozycja języka oraz warg.

  • Etap retencji

Jest to okres, który docelowo trwa do zakończenia wzrostu dziecka (u dziewcząt jest to ok. 16 rok życia, natomiast u chłopców ok. 18 rok życia). Pacjent zakłada aparat treningowy na noc, który ma za zadanie przypominać o prawidłowym ułożeniu języka. Retencja ma na celu utrwalenie osiągniętych efektów.

Ortotropia dorosłych i starszych dzieci – czy jest możliwa?

Terapia ortotropiczna u starszych dzieci jest możliwa, jednakże jej wynik jest często nieprzewidywalny, a dodatkowo proces może wymagać użycia specjalnych narzędzi do protrakcji szczęki. Istnieje alternatywa, którą jest objawowe leczenie ortodontyczne, będące wskazane szczególnie dorosłym. Wynika to z faktu, iż u osób, które zakończyły okres wzrostu, ortotropia nierzadko jest ciężka w przebiegu bądź może okazać się niewykonalna. Nasza klinika podchodzi indywidualnie do każdego pacjenta, dlatego też zachęcamy do umówienia się na konsultację w celu ustalenia precyzyjnego planu dla siebie lub swojej pociechy.

Ochota na Uśmiech to zespół doświadczonych specjalistów, mających na swoim koncie setki pacjentów w różnym wieku, którzy obecnie olśniewają swym szerokim i zdrowym uśmiechem. Naszym priorytetem jest satysfakcja pacjentów, zatem regularnie odświeżamy zdobytą przez nas wiedzę oraz stale ją udoskonalamy. Zajmujemy się wieloma dziedzinami stomatologii i ortodoncji, co umożliwia nam trafną diagnostykę i sprawne wdrożenie leczenia.

Ortotropia – cennik

 

Lekarz zajmujący się ortotropią

Ortodontka ochota na uśmiech

Joanna Rąpała Lekarz dentysta

Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie - Wydział Lekarski Oddział Stomatologii. Od 17 lat w zawodzie stomatologa. W jej kręgu zainteresowań są zagadnienia stomatologii estetycznej i ortodoncji oraz stomatologii dziecięcej z profilaktyką ortodontyczną.

Od kilku lat jest skupiona na rozwoju w kierunku ortodoncji wykorzystując swoją szeroką wiedzę z zakresu innych kierunków stomatologii. Dzięki szerokiemu przekrojowi wiedzy stomatologicznej ma interdyscyplinarne spojrzenie na potrzeby Pacjentów oraz możliwości leczenia.

W wolnym czasie jeździ konno, lubi spacery nordic walking ze swoim psem i jest mamą wspaniałej Zosi.