Czym jest suchy zębodół?

Suchy zębodół (nazywany potocznie „suchodół zęba”) jest jednym z powikłań, które może pojawić się po usunięciu zęba stałego. W normalnych warunkach w miejscu usuniętego uzębienia tworzy się bowiem skrzep, który ma za zadanie chronić ranę przed czynnikami zewnętrznymi. Niemniej u niektórych skrzep ten się wypłukuje bądź nie kształtuje się wcale. Jak się objawia suchy zębodół, jak wygląda i jak się go leczy?

Suchy zębodół – co to jest?

Aby zrozumieć, czym jest suchy zębodół, warto zapoznać się najpierw z procesem gojenia się rany po zabiegu ekstrakcji zęba. Otóż w warunkach prawidłowych w miejscu rany tworzy się skrzep, który pełni bardzo ważną funkcję. Jego rolą jest ochrona kości przed resztkami pokarmowymi oraz wniknięciem drobnoustrojów. Zmniejsza on zatem ryzyko infekcji w miejscu usuniętego uzębienia. Niestety, u niektórych pacjentów skrzep ten się nie kształtuje, co zazwyczaj jest spowodowane zaburzonym ukrwieniem rany.

Skrzep może zostać również przypadkowo wypłukany – w części bądź też w całości. W tym przypadku jest to przeważnie skutek zbyt intensywnego płukania jamy ustnej lub zbyt wczesnego spożycia posiłku tuż po wykonanej procedurze. Objawy suchego zębodołu są opisywane jako nieprzyjemne i wręcz trudne do zniesienia. Z tego powodu większość pacjentów bardzo szybko zgłasza się z tym problemem do stomatologa – i słusznie.

Suchy zębodół – jak wygląda skrzep po wyrwaniu ósemki i innych zębów?

Skrzep jest masą skrzepu krwi, białek krzepnięcia i komórek krwi, która tworzy się w miejscu po usuniętym zębie. Wygląd skrzepu może różnić się u różnych osób, ale istnieją pewne ogólne cechy, które warto opisać. Ma on zazwyczaj galaretowatą lub kleistą konsystencję. Na początku może być czerwony lub krwisty, co jest normalnym efektem obecności krwi. Z czasem, gdy skrzep zaczyna się powoli krzepić i goić, może zmieniać kolor na bardziej brązowy lub brązowo-czerwony.

 

Suchy zębodół po wyrwaniu zęba – przyczyny

To powikłanie po ekstrakcji zęba występuje u około 4% pacjentów i zwykle pojawia się po wyrwaniu zęba, który znajduje się w bocznej części jamy ustnej. Do czynników zwiększających ryzyko suchego zębodołu zaliczamy m.in.:

  • infekcje lub stany zapalne jamy ustnej,
  • wrzodziejące zapalenie dziąseł,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby immunologiczne,
  • choroby nowotworowe,
  • przyjmowanie leków antykoncepcyjnych,
  • brak dbałości o higienę jamy ustnej,
  • palenie tytoniu.

Suchy zębodół – objawy

Skrzep powstający w miejscu rany jest dla niej swoistym opatrunkiem, dlatego też wszelkie nieprawidłowości związane z nim skutkują rozwojem stanu zapalnego. Z tego powodu najbardziej charakterystycznym symptomem tego powikłania jest pulsujący ból o dużym nasileniu promieniujący w okolicę małżowiny usznej, skroni i oczodołu. Dolegliwości bólowe zwykle pojawiają się nagle, mimo że początkowo proces gojenia przebiegał bezobjawowo. Choć u większości pacjentów manifestują się w ok. 2-5 dobie, to u niektórych mogą wystąpić nawet tydzień po zabiegu. A jak długo boli suchy zębodół? Dolegliwości bólowe związane tym powikłaniem utrzymują się zazwyczaj przez 7-14 dni. Niewiele pacjentów jednak wytrzymuje tyle czasu bez interwencji stomatologa.

Na jakie objawy oprócz bólu skarżą się pacjenci?

  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • szczękościsk,
  • gorączka,
  • powiększenie okolicznych węzłów chłonnych,
  • obrzęk.

Jak wygląda suchy zębodół? Otóż okolica ta jest wyraźnie zaczerwieniona, a ponadto może być widoczna kość. Sam zębodół jest pusty (w wyniku braku skrzepu w jamie ustnej) lub wypełnia go masa o kolorze szaro-brunatnym.

 

Czy suchy zębodół sam się zagoi?

Czy suchy zębodół sam się wyleczy? Według literatury jest to kwestia sporna. Niektórzy autorzy bowiem uważają, że leczenie suchego zębodołu powinno opierać się zmniejszeniu dolegliwości bólowych, które utrudniają normalne funkcjonowanie pacjenta, i przyspieszenie procesu gojenia. Z drugiej strony inni autorzy sugerują, że to bolesne powikłanie może przybrać postać całkowitego zapalenia, które charakteryzuje się znacznie silniejszym bólem i stanem zapalnym okolicznych tkanek miękkich. W tym przypadku niezbędne może być zastosowanie antybiotykoterapii. Jak zatem widać, występuje tu pewna rozbieżność, a cel leczenia w obu tych sytuacjach jest inny.

Niemniej, jeżeli pacjent po zabiegu wyrwania zęba zmaga się z suchym zębodołem, to absolutnie nie powinien podejmować działania na własną rękę, a tym bardziej tego bagatelizować. Jedynym słusznym krokiem jest pójście na wizytę do swojego stomatologa, który oceni stan pacjenta i wdroży właściwe leczenie. Warto o tym pamiętać, ponieważ nieleczony suchy zębodół może doprowadzić do powstania ropnia, a niekiedy nawet i do zapalenia kości.

 

Suchy zębodół – leczenie

Leczenie suchego zębodołu polega na usuwaniu zalegających resztek pokarmu oraz martwych tkanek (resztek skrzepu) z zębodołu poprzez przepłukiwanie go odpowiednim roztworem, np. solą fizjologiczną. Po tym kroku lekarz może zaaplikować lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Preparat ten działa jako opatrunek. Uśmierza on ból i chroni przed zakażeniem. Dodatkowo cechuje się połączonymi właściwościami antyseptycznymi, znieczulającymi i przeciwbólowymi. Ma on także łagodne działanie znieczulające, które jest zauważalne na wiele godzin od umieszczenia pasty w zębodole.

Jak jeszcze wygląda leczenie suchego zębodołu? Otóż innym medykamentem, który można zastosować, są tabletki dozębodołowe z kwasem acetylosalicylowym. Aplikuje się je w miejscu po usuniętym zębie. Warto jednak wiedzieć, że przeciwwskazaniem do tej metody leczenia jest alergia na salicylany i pochodne kwasu benzoesowego oraz przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi. Jeżeli natomiast u pacjenta występuje gorączka i powiększenie węzłów chłonnych, to stomatolog może przepisać antybiotyk.

Jak zapobiegać powstawaniu suchego zębodołu?

W przypadku wystąpienia suchego zębodołu pojawiają się przykre objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Z tego względu zdecydowanie lepiej temu powikłaniu zapobiegać, niżeli je leczyć. Jako że dolegliwość ta wynika z braku skrzepu w zębodole, należy zadbać o jego prawidłowe wytworzenie. Najważniejszą kwestią jest przestrzeganie zasad właściwej higieny. Zęby w obrębie rany należy myć ostrożnie, bez dużego nacisku i gwałtownych ruchów. Warto też pamiętać o delikatnym wypłukiwaniu jamy ustnej – zbyt mocne płukanie spowoduje powstanie podciśnienia, które może oderwać skrzep od kości. Ważne jest, aby płyn miał właściwości antybakteryjne i nie zawierał alkoholu, który mógłby podrażnić gojące się tkanki.

Pacjent powinien przede wszystkim zrezygnować z palenia papierosów przez co najmniej 72 godziny. Dym tytoniowy jest bowiem drażniący dla tkanek, a ponadto podczas zaciągania wytwarza się podciśnienie, które może uszkodzić skrzep.

 

Ile kosztuje leczenie suchego zębodołu po usunięciu zęba?

Koszt uzależniony jest od wielu czynników, takich jak m.in. lokalizacja kliniki czy zastosowane metody leczenia. Oczywiście warto włączyć w koszta również ewentualne medykamenty, które mogą zostać przepisane przez lekarza.

FAQ:

  • Jakie symptomy daje suchodół?
Objawy w przypadku suchego zębodołu są charakterystyczne, a najpowszechniejszym symptomem jest pulsujący ból o dużym nasileniu.
  • Jak leczyć suchy zębodół?
Jeżeli pacjent odczuwa objawy suchego zębodołu, powinien niezwłocznie udać się na wizytę do stomatologa, który dokładnie wypłucze ranę i usunie z niej resztki pokarmowe. Następnie zastosuje specjalny preparat, który złagodzi dolegliwości bólowe i ochroni kość przed drobnoustrojami.
  • Jak zapobiec wystąpieniu suchego zębodołu po wyrwaniu zęba?
Aby zminimalizować ryzyko powstania tego powikłania, należy trzymać się bezwzględnie wszystkich zaleceń lekarza. Pacjent powinien dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, z zachowaniem szczególnej ostrożności przy miejscu usuwanego zęba. Ponadto na czas gojenia powinien także zrezygnować z palenia papierosów.

Autor artykułu:

Mateusz Prokopiuk Ochota na Uśmiech

Mateusz Prokopiuk Współzałożyciel

Dyrektor medyczny Ochoty na uśmiech. Stomatolog z powołania. Już we wczesnych latach szkolnych wybrał ten zawód i z determinacją dążył do zrealizowania swojego marzenia kończąc Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Na co dzień zajmuje się implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą stale podnosząc swoje kwalifikacje i rozwijając się. Kieruje się przy tym ideą przywracania swoim pacjentom ochoty na uśmiech, co było inspiracją do nazwy gabinetu.

Zaangażowanie i pasja z jaką wykonuję swoją pracę, pozwalają mu na precyzyjne układanie i wdrażanie kompleksowych programów leczenia. Kieruje się przy tym interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta, konsultując wymagające przypadki z innymi specjalistami, dzięki czemu pacjent otrzymuje kompleksową i zindywidualizowaną opiekę stomatologiczną.