ORTODONTA WARSZAWA
Nieleczona wada zgryzu może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Zaburzenie to powoduje m.in. nieprawidłowości stawów skroniowo-żuchwowych, choroby dziąseł, próchnicę (jeżeli patologia sprawia, że trudniej jest szczotkować niektóre okolice), wady wymowy oraz zakłóca równowagę i estetykę twarzy. Leczeniem ortodontycznym można skutecznie zapobiec bądź złagodzić wspomniane dolegliwości i tym samym cieszyć się pięknym oraz prostym uśmiechem.
Kim jest ortodonta? – Warszawa
Ortodonta to lekarz stomatolog, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych, a ponadto koryguje on również nieprawidłowości zębowe. Czym powinien się charakteryzować dobry ortodonta? Warszawa jest miejscem, gdzie wiele osób zajmuje się tą specjalizacją, dlatego też warto wiedzieć, jakimi cechami winien się wyróżniać. Po pierwsze ważne jest, aby przy decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego uwzględniał on wszystkie czynniki i podchodził indywidualnie do każdego przypadku. Leczenie ortodontyczne to bowiem poważna i kosztowna decyzja, w której nie ma miejsca na pomyłki. Należy zwrócić uwagę też na jego stosunek do pacjenta – lekarz powinien z odpowiadać na jego wszystkie pytania, nawet jeżeli wydają się one oczywiste.
Jego zadaniem jest przede wszystkim stworzenie przyjaznej atmosfery, dzięki której każda wizyta będzie dla pacjenta przyjemnością – szczególnie że prawdopodobnie odbędzie się ich wiele.
Etapy leczenia ortodontycznego w Ochocie na uśmiech
Wizyta konsultacyjna
Jest to pierwsza wizyta z naszą ortodontką, podczas której zbiera ona szczegółowy wywiad i zapoznaje się z przypadkiem. Jeżeli nie posiadasz zdjęć pantomograficznych i cefalometrycznych, to w trakcie konsultacji wykonamy je na miejscu wraz ze zdjęciami twarzy i zębów. Podczas spotkania pobierzemy wyciski lub wykonamy skan 3D w celu przygotowania modeli do analizy.
Plan leczenia
Podczas drugiej wizyty nasz lekarz ortodonta przedstawi Ci plan leczenia, który przygotował na podstawie informacji zgromadzonych podczas wizyty konsultacyjnej. Opowie Ci dokładnie, jak wyglądać będzie proces leczenia, a także przedstawi Ci jego harmonogram. Podczas tego spotkania poznasz koszty poszczególnych etapów Twojej metamorfozy i możliwe formy ich rozliczenia np. Mediraty.
Rozpoczęcie leczenia
Na tym etapie leczenia rozpoczynamy już pracę nad Twoim uśmiechem. Jeżeli przedstawiony plan leczenia spełnił Twoje oczekiwania, podczas tej wizyty nasz ortodonta założy Ci aparat na zęby lub dostarczy niewidzialne nakładki na zęby – w zależności od sposobu leczenia, jaki wybierzesz. W obydwu przypadkach nasz ortodonta poinstruuje Cię jak dbać o Twój nowy aparat ortodontyczny.
Wizyty kontrolne
Następnym krokiem na Twojej drodze do nowego uśmiechu są regularne konsultacje ortodontyczne, które mają na celu kontrolę efektów. Powinny one odbywać się zgodnie z zaakceptowanym przez Ciebie planem leczenia. Są one gwarancją tego, że leczenie ortodontyczne przyniesie oczekiwane efekty.
Zdjęcie aparatu
Wreszcie! Przyszedł wyczekiwany dzień zakończenia Twojego leczenia i zdjęcia aparatu. Twój nowy uśmiech jest gotowy, ale to nie koniec Twojej przygody ortodontycznej, bo ważne jest, żeby efekty utrzymać! O tym w kolejnym kroku.
Utrzymanie zmian (retencja)
Jak działa nasz ortodonta? – Ochota na Uśmiech
- Nasza klinika ortodontyczna w Warszawie oferuje różnego rodzaju aparaty, które mają na celu poprawę stanu uzębienia. Leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego wymaga specjalnego przygotowania diagnostycznego. Lekarz ortodonta z naszej kliniki dentystycznej na podstawie zebranych informacji w badaniu podmiotowym oraz przedmiotowym tworzy indywidualny plan leczenia, wymagający niekiedy zastosowania wielu dodatkowych aparatów, które wprowadzane są w odpowiednich etapach.
- Ile kosztuje założenie aparatu ortodontycznego w Warszawie? Cena jest uwarunkowana zaawansowaniem wady oraz wybraną metodą terapii. Wszystkie finalne koszta zostaną przedstawione przez naszego ortodontę i uwzględnione w planie leczenia.
Niewidoczny aparat ortodontyczny
Aparat Clear-Aligner przyjmuje formę przezroczystych nakładek, które są alternatywą dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Podobnie jak w przypadku innych aparatów na zęby, przezroczyste alignery wykorzystują stopniową siłę do kontrolowania ruchu zębów, ale bez metalowych drutów i zamków.
- Nakładki są wykonane z mocnego tworzywa sztucznego i są dopasowane do ust każdej osoby;
- Alignery mogą skorygować różnorodne wady zgryzu, lecz nie wszystkie;
- W leczeniu ortodontycznym nakładkami konieczna jest sumienność – należy je bowiem nosić przynajmniej przez 20 godzin dziennie;
- W leczeniu wykorzystuje się kilka nakładek, a każda z nich powinna być noszona przez trzy tygodnie;
- Długość leczenia zależy od poziomu skomplikowania każdego przypadku (zazwyczaj jest to czas od trzech tygodni do sześciu miesięcy).
Zalety i wady nakładek ortodontycznych
– łatwo zdejmowalny | – nie można stosować w przypadku wszystkich wad zgryzu |
Aparaty ortodontyczne ruchome
Aparaty ruchome (zdejmowane) są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, które nie mają jeszcze zębów stałych oraz młodzieży. Mają bardzo prostą konstrukcję – część akrylową i część zbudowaną z drutu. Z reguły korygują niewielkie odchylenia zębów.
- Mogą być jednoszczękowe – na jeden łuk lub dwuszczękowe – na dwa.
- Projektowany jest indywidualnie, na podstawie wycisku, który wykonujemy przed rozpoczęciem leczenia;
- Aparaty ruchome pobudzają wzrost kości szczęk, wpływają pozytywnie na rozwój całego układu stomatognatycznego oraz umożliwiają uzyskanie prawidłowego zgryzu;
- Korzystnie wpływają na niwelowanie nieprawidłowych nawyków;
- Sukces leczenia aparatem ruchomym jest zależny od poziomu zaangażowania małego pacjenta – aby umilić mu ten cały proces, na życzenie możemy wykonać dla niego aparat w jego ulubionym kolorze.
Zalety i wady aparatów ortodontycznych ruchomych
– łatwo zdejmowalny | – skuteczność uzależniona od dyscypliny |
Aparaty ortodontyczne stałe
Metalowy aparat na zęby – Warszawa
Aparat stały metalowy wciąż jest bardzo chętnie wybierany jako metoda leczenia. Aparat ten ma klasyczne, metalowe zamki, które przyklejamy specjalnym klejem do powierzchni zęba. Są one połączone łukiem za pomocą ligatur, które dostępne w postaci kolorowych gumek. Takie rozwiązanie sprawia, że aparat prezentuje się dużo atrakcyjniej, a dodatkowo jego wygląd można zmieniać na każdej wizycie.
- Najważniejszą cechą tego aparatu jest to, że większość elementów jest wykonana z metalu, co przekłada się na metalowy wygląd uśmiechu, ale także na trwałość aparatu;
- Z innego materiału są wykonane ligatury, dostępne w postaci kolorowych gumek, które powodują, że aparat wygląda dużo atrakcyjniej. Gumki mogą być wymieniane na każdej wizycie;
- Założenie metalowego aparatu wiąże się z niższymi kosztami niż w przypadku aparatów Damon, czy nakładek clear-aligner;
- Nosząc tego typu aparat ortodontyczny nie musisz się martwić, że kiedykolwiek zgubisz nakładki.
Zalety i wady metalowego aparatu ortodontycznego
– niska cena na początku leczenia | – wizyty kontrolne najrzadziej co 30 dni |
Aparat stały kosmetyczny funkcjonuje w zupełnie taki sam sposób jak aparat metalowy – zbudowany jest z ligatur, zamków oraz łuków. W przeciwieństwie do aparatu metalowego, kolor zamków w aparacie kosmetycznym dostosowywany jest do zębów Pacjenta, co powoduje, że aparat jest mniej widoczny.
- Zamki w aparacie kosmetycznym mają zaokrąglone kontury, co ogranicza powstawanie podrażnień;
- Cena aparatu kosmetycznego jest wyższa od ceny aparatu metalowego co wynika m.in. z kosztów materiałów wykorzystanych w aparacie;
- Czas leczenia taki jak w przypadku aparatu metalowego – ok 2-3 lata;
- Częstotliwość wizyt kontrolnych, minimum raz na 30 dni;
- Decydując się na aparat kosmetyczny, masz pewność uzyskania pięknego uśmiechu, przy zachowaniu estetycznego wyglądu na co dzień.
Zalety i wady kosmetycznego aparatu ortodontycznego
– wysoka estetyka uśmiechu, dzięki mniejszej widoczności aparatu | – wizyty kontrolne najrzadziej co 30 dni |
Aparat samoligaturujący metalowy (Damon Q)
System Damon został wprowadzony w 1996 roku przez dra Dwighta Damona. Wykorzystuje on opatentowany mechanizm suwakowy do łączenia łuków z zamkami, które dzięki temu, że są mniejsze i mają obłe krawędzie, zapewniają większy komfort pacjentowi. Dodatkowo wyeliminowanie elastycznych ściągaczy (ligatur) poprawia higienę jamy ustnej.
- Główną różnicą między zamkami Damon a tradycyjnymi zamkami jest sposób mocowania drutu do zamków na zębach;
- Zamki samoligaturujące są mniejsze i mają obłe krawędzie, dzięki czemu są wygodniejsze dla Pacjenta;
- Leczenie nie wymaga częstych wizyt u ortodonty, a co za tym idzie – mniej kosztów w trakcie tego procesu jest generowanych. Dodatkowo aparat Damon daje szybsze rezultaty w porównaniu do jego metalowej wersji;
- Wizyty kontrolne w trakcie noszenia aparatu Damon mogą odbywać się co 60, a nawet 90 dni, co zmniejsza koszty związane z leczeniem.
Zalety i wady metalowego aparatu Damona
– większy komfort noszenia dzięki brakowi ligatur i mniejszym zamkom | – wyższa cena początkowa leczenia |
Aparat samoligaturujący kosmetyczny (Damon Clear)
Aparat samoligaturujący Damon to kosmetyczny aparat, który zamiast metalowych zamków został wyposażony w przezroczyste bez metalowych części, dzięki czemu aparat ten jest praktycznie niezauważalny dla osób postronnych. Jego zamki mają gładkie krawędzie i nie podrażniają jamy ustnej, a brak ligatur zwiększa higienę jamy ustnej.
- Zamki mają gładkie krawędzie i nie podrażniają jamy ustnej;
- Aparat polecany jest dorosłym Pacjentom, którym zależy na wysokiej estetyce uśmiechu;
- Brak występowania ligatur zwiększa higienie jamy ustnej, ponieważ na ligaturach mogą gromadzić się bakterie;
- Ten rodzaj aparatu jest łatwy w czyszczeniu. Jest także odporny na powstawanie plam i przebarwień, dzięki czemu bez obaw możesz cieszyć się smakiem kawy czy kolorowych warzyw;
- Jeśli zdecydujesz się na Damon Clear, ludzie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że nosisz aparat ortodontyczny.
Zalety i wady kosmetycznego aparatu ortodontycznego Damona
– wysoka estetyka uśmiechu, dzięki mniejszej widoczności aparatu | – znacznie wyższa cena początkowa leczenia |
Ortodoncja – najczęściej zadawane pytania
Czy są jakieś ograniczenia wiekowe do noszenia ortodontycznego aparatu na zęby?
Czy po założeniu aparatu ortodontycznego mogę mieć problemy z mówieniem?
Czy po zakończony leczeniu może wrócić wada zgryzu?
Czy założenie aparatu na zęby boli?
Ortodoncja w Warszawie – gdzie nas znajdziesz?
Masz ochotę na piękny uśmiech? W takim razie odwiedź naszą klinikę, która znajduje się na ulicy Pruszkowskiej 6B w Warszawie.
Orotodonta w Warszawie – cennnik
Konsultacja ortodontyczna | 200 zł |
Wyciski diagnostyczne | 250 zł |
Plan leczenia | 250 zł |
Aparat metalowy za 1 łuk | 2500 zł |
Aparat kosmetyczny za 1 łuk | 3600 zł |
Aparat samoligaturujący metalowy za 1 łuk | 3200 zł |
Aparat samoligaturujący kosmetyczny za 1 łuk | 4500 zł |
Wizyty kontrolne 1 łuk | 250 zł |
Wizyty kontrolne 2 łuki | 300 – 350 zł |
Awaria aparatu stałego | 350 – 550 zł |
Demontaż aparatu stałego – za 1 łuk | 250 zł |
Kontrola retencji | 200 zł |
Łuk podniebienny | 950 zł |
Aparaty rozszerzające | od 950 zł |
Wizyta kontrolna z Hyrax lub maska twarzową | 200 zł |
Maska Twarzowa | 950 zł |
Płytka Schwarza | 950 zł |
Wizyta kontrolna z aparatem zdejmowanym | 300 zł |
Naprawa jednego aparatu zdejmowanego | od 450 zł |
Utrzymywacz przestrzeni | od 400 zł |
Aparat blokowy | 1750 zł |
Leczenie nakładkami Clear Aligner | 200 zł |
Clear Aligner konsultacja | 200 zł |
Clear Aligner konsultacja i przygotowanie planu leczenia | 850 zł |
Clear Aligner (jeden etap leczenia) za 1 łuk | 1200 zł |
Leczenie nakładkami Invisalign | |
Invisalign – Pakiet Comprehensive | 21 000 zł |
Invisalign – Pakiet Moderate | 16 000 zł |
Aparat retencyjny za 1 łuk | od 950 zł |
Regulatory czynności | od 350 zł |
Aparaty miofunkcyjne | od 400 zł |
Szyna zgryzowa | 1500 zł |
ORTOTROPIA – to nowatorska metoda opieki ortodontycznej, której istotą jest przyczynowa terapia dzieci w etapie wzrostu twarzy, która pozwala uniknąć ewentualnego postępowania objawowego w wieku nastoletnim lub też dorosłym. Ortotropia nastawiona jest na korygowanie pozycji jamy ustnej i naukę poprawnego oddychania. | |
Bioblok nr 1 | 1800 zł |
Bioblok nr 2 | 1600 zł |
Bioblok nr 3 | 3600 zł |
Wizyta kontrolna bioblok | 350 zł |
Naprawa bioblok | od 490 zł |
Lekarze dentyści zajmujący się leczeniem ortodontycznym
Joanna Rąpała Lekarz dentysta
Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie - Wydział Lekarski Oddział Stomatologii. Od 17 lat w zawodzie stomatologa. W jej kręgu zainteresowań są zagadnienia stomatologii estetycznej i ortodoncji oraz stomatologii dziecięcej z profilaktyką ortodontyczną.
Od kilku lat jest skupiona na rozwoju w kierunku ortodoncji wykorzystując swoją szeroką wiedzę z zakresu innych kierunków stomatologii. Dzięki szerokiemu przekrojowi wiedzy stomatologicznej ma interdyscyplinarne spojrzenie na potrzeby Pacjentów oraz możliwości leczenia.
W wolnym czasie jeździ konno, lubi spacery nordic walking ze swoim psem i jest mamą wspaniałej Zosi.
Klaudia Chilarzewska Lekarz dentysta
Absolwentka kierunku lekarsko- dentystycznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W Ochocie na Uśmiech zajmuje się leczeniem ortodontycznym młodzieży i osób dorosłych aparatami stałymi oraz systemem nakładkowym Invisalign. W swojej pracy wykorzystuje najnowocześniejsze metody leczenia ortodontycznego w celu uzyskania prawidłowej pozycji zębów oraz relacji zgryzowej.
Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Uczestniczka kursu specjalizacyjnego z ortodoncji Master of Science in Orthodontics na austriackim Uniwersytecie w Krems an der Donau. Chcąc zagwarantować najwyższy poziom przeprowadzanych zabiegów, w swojej codziennej pracy wykorzystuje wiedzę zdobytą na licznych kursach i szkoleniach.