ORTODONTA WARSZAWA

Nieleczona wada zgryzu może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Zaburzenie to powoduje m.in. nieprawidłowości stawów skroniowo-żuchwowych, choroby dziąseł, próchnicę (jeżeli patologia sprawia, że trudniej jest szczotkować niektóre okolice), wady wymowy oraz zakłóca równowagę i estetykę twarzy. Leczeniem ortodontycznym można skutecznie zapobiec bądź złagodzić wspomniane dolegliwości i tym samym cieszyć się pięknym oraz prostym uśmiechem.

 

Kim jest ortodonta? – Warszawa

Ortodonta to lekarz stomatolog, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych, a ponadto koryguje on również nieprawidłowości zębowe. Czym powinien się charakteryzować dobry ortodonta? Warszawa jest miejscem, gdzie wiele osób zajmuje się tą specjalizacją, dlatego też warto wiedzieć, jakimi cechami winien się wyróżniać. Po pierwsze ważne jest, aby przy decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego uwzględniał on wszystkie czynniki i podchodził indywidualnie do każdego przypadku. Leczenie ortodontyczne to bowiem poważna i kosztowna decyzja, w której nie ma miejsca na pomyłki. Należy zwrócić uwagę też na jego stosunek do pacjenta – lekarz powinien z odpowiadać na jego wszystkie pytania, nawet jeżeli wydają się one oczywiste.

Jego zadaniem jest przede wszystkim stworzenie przyjaznej atmosfery, dzięki której każda wizyta będzie dla pacjenta przyjemnością – szczególnie że prawdopodobnie odbędzie się ich wiele.

Etapy leczenia ortodontycznego w Ochocie na uśmiech

Wizyta konsultacyjna

Jest to pierwsza wizyta z naszą ortodontką, podczas której zbiera ona szczegółowy wywiad i zapoznaje się z przypadkiem. Jeżeli nie posiadasz zdjęć pantomograficznych i cefalometrycznych, to w trakcie konsultacji wykonamy je na miejscu wraz ze zdjęciami twarzy i zębów. Podczas spotkania pobierzemy wyciski lub wykonamy skan 3D w celu przygotowania modeli do analizy.

Plan leczenia

Podczas drugiej wizyty nasz lekarz ortodonta przedstawi Ci plan leczenia, który przygotował na podstawie informacji zgromadzonych podczas wizyty konsultacyjnej. Opowie Ci dokładnie, jak wyglądać będzie proces leczenia, a także przedstawi Ci jego harmonogram. Podczas tego spotkania poznasz koszty poszczególnych etapów Twojej metamorfozy i możliwe formy ich rozliczenia np. Mediraty.

Rozpoczęcie leczenia

Na tym etapie leczenia rozpoczynamy już pracę nad Twoim uśmiechem. Jeżeli przedstawiony plan leczenia spełnił Twoje oczekiwania, podczas tej wizyty nasz ortodonta założy Ci aparat na zęby lub dostarczy niewidzialne nakładki na zęby – w zależności od sposobu leczenia, jaki wybierzesz. W obydwu przypadkach nasz ortodonta poinstruuje Cię jak dbać o Twój nowy aparat ortodontyczny.

Wizyty kontrolne

Następnym krokiem na Twojej drodze do nowego uśmiechu są regularne konsultacje ortodontyczne, które mają na celu kontrolę efektów. Powinny one odbywać się zgodnie z zaakceptowanym przez Ciebie planem leczenia. Są one gwarancją tego, że leczenie ortodontyczne przyniesie oczekiwane efekty.

 Zdjęcie aparatu

Wreszcie! Przyszedł wyczekiwany dzień zakończenia Twojego leczenia i zdjęcia aparatu. Twój nowy uśmiech jest gotowy, ale to nie koniec Twojej przygody ortodontycznej, bo ważne jest, żeby efekty utrzymać! O tym w kolejnym kroku.

Utrzymanie zmian (retencja)

Każdy najlepszy ortodonta w Warszawie, jak i ten działający na terenie innych miejscowości, wie, że jest to bardzo ważny etap – w końcu nie chcemy, żeby Twój wysiłek poszedł na marne. Po zdjęciu aparatu założymy Ci niewidoczny i praktycznie niewyczuwalny aparat retencyjny, który nie pozwoli, aby efekt leczenia uległ drobnym zaburzeniom.

Jak działa nasz ortodonta? – Ochota na Uśmiech

Ortodoncja Warszawa Ochota - czym jest i jakiego rodzaju aparaty ortodontyczne są dostępne
 • Nasza klinika ortodontyczna w Warszawie oferuje różnego rodzaju aparaty, które mają na celu poprawę stanu uzębienia. Leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego wymaga specjalnego przygotowania diagnostycznego. Lekarz ortodonta z naszej kliniki dentystycznej na podstawie zebranych informacji w badaniu podmiotowym oraz przedmiotowym tworzy indywidualny plan leczenia, wymagający niekiedy zastosowania wielu dodatkowych aparatów, które wprowadzane są w odpowiednich etapach.
 • Ile kosztuje założenie aparatu ortodontycznego w Warszawie? Cena jest uwarunkowana zaawansowaniem wady oraz wybraną metodą terapii. Wszystkie finalne koszta zostaną przedstawione przez naszego ortodontę i uwzględnione w planie leczenia.

Rodzaje aparatów na zęby

 

Niewidoczny aparat ortodontyczny

Aparat Clear-Aligner przyjmuje formę przezroczystych nakładek, które są alternatywą dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Podobnie jak w przypadku innych aparatów na zęby, przezroczyste alignery wykorzystują stopniową siłę do kontrolowania ruchu zębów, ale bez metalowych drutów i zamków.

 • Nakładki są wykonane z mocnego tworzywa sztucznego i są dopasowane do ust każdej osoby;
 • Alignery mogą skorygować różnorodne wady zgryzu, lecz nie wszystkie;
 • W leczeniu ortodontycznym nakładkami konieczna jest sumienność – należy je bowiem nosić przynajmniej przez 20 godzin dziennie;
 • W leczeniu wykorzystuje się kilka nakładek, a każda z nich powinna być noszona przez trzy tygodnie;
 • Długość leczenia zależy od poziomu skomplikowania każdego przypadku (zazwyczaj jest to czas od trzech tygodni do sześciu miesięcy).

 

Zalety i wady nakładek ortodontycznych

 

 

Aparaty ortodontyczne ruchome

Aparaty ruchome (zdejmowane) są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, które nie mają jeszcze zębów stałych oraz młodzieży. Mają bardzo prostą konstrukcję – część akrylową i część zbudowaną z drutu. Z reguły korygują niewielkie odchylenia zębów.

 • Mogą być jednoszczękowe – na jeden łuk lub dwuszczękowe – na dwa.
 • Projektowany jest indywidualnie, na podstawie wycisku, który wykonujemy przed rozpoczęciem leczenia;
 • Aparaty ruchome pobudzają wzrost kości szczęk, wpływają pozytywnie na rozwój całego układu stomatognatycznego oraz umożliwiają uzyskanie prawidłowego zgryzu;
 • Korzystnie wpływają na niwelowanie nieprawidłowych nawyków;
 • Sukces leczenia aparatem ruchomym jest zależny od poziomu zaangażowania małego pacjenta – aby umilić mu ten cały proces, na życzenie możemy wykonać dla niego aparat w jego ulubionym kolorze.

 

Zalety i wady aparatów ortodontycznych ruchomych

 

 

Aparaty ortodontyczne stałe

Przeznaczone są dla pacjentów w każdym wieku. Podstawowe elementy aparatu stałego to zamki ortodontyczne, które przyklejane są do zębów, rurki lub pierścienie umieszczane na zębach trzonowych oraz łuk, łączący wszystkie elementy za pomocą elastycznych lub metalowych ligatur, a w przypadku systemu Damon, za pośrednictwem opatentowanego mechanizmu suwakowego do łączenia łuków z zamkami. Poniżej przedstawiamy aparaty na zęby, które zaoferować może nasz ortodonta w Warszawie.

 

Metalowy aparat na zęby – Warszawa

Aparat stały metalowy wciąż jest bardzo chętnie wybierany jako metoda leczenia. Aparat ten ma klasyczne, metalowe zamki, które przyklejamy specjalnym klejem do powierzchni zęba. Są one połączone łukiem za pomocą ligatur, które dostępne w postaci kolorowych gumek. Takie rozwiązanie sprawia, że aparat prezentuje się dużo atrakcyjniej, a dodatkowo jego wygląd można zmieniać na każdej wizycie.

 • Najważniejszą cechą tego aparatu jest to, że większość elementów jest wykonana z metalu, co przekłada się na metalowy wygląd uśmiechu, ale także na trwałość aparatu;
 • Z innego materiału są wykonane ligatury, dostępne w postaci kolorowych gumek, które powodują, że aparat wygląda dużo atrakcyjniej. Gumki mogą być wymieniane na każdej wizycie;
 • Założenie metalowego aparatu wiąże się z niższymi kosztami niż w przypadku aparatów Damon, czy nakładek clear-aligner;
 • Nosząc tego typu aparat ortodontyczny nie musisz się martwić, że kiedykolwiek zgubisz nakładki.

 

Zalety i wady metalowego aparatu ortodontycznego

 

Aparat stały kosmetyczny funkcjonuje w zupełnie taki sam sposób jak aparat metalowy – zbudowany jest z ligatur, zamków oraz łuków. W przeciwieństwie do aparatu metalowego, kolor zamków w aparacie kosmetycznym dostosowywany jest do zębów Pacjenta, co powoduje, że aparat jest mniej widoczny. 

 • Zamki w aparacie kosmetycznym mają zaokrąglone kontury, co ogranicza powstawanie podrażnień;
 • Cena aparatu kosmetycznego jest wyższa od ceny aparatu metalowego co wynika m.in. z kosztów materiałów wykorzystanych w aparacie;
 • Czas leczenia taki jak w przypadku aparatu metalowego – ok 2-3 lata;
 • Częstotliwość wizyt kontrolnych, minimum raz na 30 dni;
 • Decydując się na aparat kosmetyczny, masz pewność uzyskania pięknego uśmiechu, przy zachowaniu estetycznego wyglądu na co dzień.

 

Zalety i wady kosmetycznego aparatu ortodontycznego

 

 

Aparat samoligaturujący metalowy (Damon Q)

System Damon został wprowadzony w 1996 roku przez dra Dwighta Damona. Wykorzystuje on opatentowany mechanizm suwakowy do łączenia łuków z zamkami, które dzięki temu, że są mniejsze i mają obłe krawędzie, zapewniają większy komfort pacjentowi. Dodatkowo wyeliminowanie elastycznych ściągaczy (ligatur) poprawia higienę jamy ustnej.

 • Główną różnicą między zamkami Damon a tradycyjnymi zamkami jest sposób mocowania drutu do zamków na zębach;
 • Zamki samoligaturujące są mniejsze i mają obłe krawędzie, dzięki czemu są wygodniejsze dla Pacjenta;
 • Leczenie nie wymaga częstych wizyt u ortodonty, a co za tym idzie – mniej kosztów w trakcie tego procesu jest generowanych. Dodatkowo aparat Damon daje szybsze rezultaty w porównaniu do jego metalowej wersji;
 • Wizyty kontrolne w trakcie noszenia aparatu Damon mogą odbywać się co 60, a nawet 90 dni, co zmniejsza koszty związane z leczeniem.

 

 

Zalety i wady metalowego aparatu Damona

 

 

Aparat samoligaturujący kosmetyczny (Damon Clear)

Aparat samoligaturujący Damon to kosmetyczny aparat, który zamiast metalowych zamków został wyposażony w przezroczyste bez metalowych części, dzięki czemu aparat ten jest praktycznie niezauważalny dla osób postronnych. Jego zamki mają gładkie krawędzie i nie podrażniają jamy ustnej, a brak ligatur zwiększa higienę jamy ustnej.

 • Zamki mają gładkie krawędzie i nie podrażniają jamy ustnej;
 • Aparat polecany jest dorosłym Pacjentom, którym zależy na wysokiej estetyce uśmiechu;
 • Brak występowania ligatur zwiększa higienie jamy ustnej, ponieważ na ligaturach mogą gromadzić się bakterie;
 • Ten rodzaj aparatu jest łatwy w czyszczeniu. Jest także odporny na powstawanie plam i przebarwień, dzięki czemu bez obaw możesz cieszyć się smakiem kawy czy kolorowych warzyw;
 • Jeśli zdecydujesz się na Damon Clear, ludzie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że nosisz aparat ortodontyczny.

 

Zalety i wady kosmetycznego aparatu ortodontycznego Damona

 

Ortodoncja – najczęściej zadawane pytania

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe do noszenia ortodontycznego aparatu na zęby?
Nie ma żadnych ograniczeń. Aparat ortodontyczny można założyć w każdym wieku, aczkolwiek rozpoczęcie kuracji we wczesnym wieku może przyspieszyć proces leczenia, ze względu na większą podatność kości.  Jeśli chodzi o dzieci to dobrze, gdyby pojawiły się u ortodonty w wieku około 7 lat – wtedy to właśnie rozpoczyna się proces wymiany zębów mlecznych na stałe, dlatego warto pozostać pod okiem ortodonty przez cały ten czas. Może się jednak zdarzyć, że dziecko będzie miało pewną wadę wrodzoną, wówczas warto pojawić się jak najwcześniej.
Czy po założeniu aparatu ortodontycznego mogę mieć problemy z mówieniem?
W zależności od rodzaju aparatu mogą pojawić się różne problemy z mówieniem, zazwyczaj na samym początku procesu leczenia – szczególnie w przypadku aparatów ruchomych – jednak problemy znikają jak tylko Pacjent przyzwyczai się do noszenia aparatu. Szczegóły możesz uzyskać u lekarza ortodonty.
Czy po zakończony leczeniu może wrócić wada zgryzu?
Bardzo ważną częścią leczenia ortodontycznego jest tak zwana retencja – czyli utrzymanie zmian wprowadzonych poprzez leczenie ortodontyczne. Sprowadza się to zazwyczaj do noszenia specjalnego aparatu retencyjnego i zgłaszania się na wizyty do ortodonty raz na pół roku.
Czy założenie aparatu na zęby boli?
Założenie aparatu ortodontycznego na zęby jest bezbolesne. Podczas pierwszych dni noszenia aparatu możesz odczuwać dyskomfort, jednak zęby bardzo szybko przyzwyczają się do nowej sytuacji i bardzo szybko zapomnisz, że masz aparat na zębach.

Ortodoncja w Warszawie – gdzie nas znajdziesz?

Masz ochotę na piękny uśmiech? W takim razie odwiedź naszą klinikę, która znajduje się na ulicy Pruszkowskiej 6B w Warszawie.

Orotodonta w Warszawie – cennnik

 

Lekarze dentyści zajmujący się leczeniem ortodontycznym

Ortodontka ochota na uśmiech

Joanna Rąpała Lekarz dentysta

Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie - Wydział Lekarski Oddział Stomatologii. Od 17 lat w zawodzie stomatologa. W jej kręgu zainteresowań są zagadnienia stomatologii estetycznej i ortodoncji oraz stomatologii dziecięcej z profilaktyką ortodontyczną.

Od kilku lat jest skupiona na rozwoju w kierunku ortodoncji wykorzystując swoją szeroką wiedzę z zakresu innych kierunków stomatologii. Dzięki szerokiemu przekrojowi wiedzy stomatologicznej ma interdyscyplinarne spojrzenie na potrzeby Pacjentów oraz możliwości leczenia.

W wolnym czasie jeździ konno, lubi spacery nordic walking ze swoim psem i jest mamą wspaniałej Zosi.

Ortodontka Klaudia Chilarzewska Ochota na Uśmiech

Klaudia Chilarzewska Lekarz dentysta

Absolwentka kierunku lekarsko- dentystycznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W Ochocie na Uśmiech zajmuje się leczeniem ortodontycznym młodzieży i osób dorosłych aparatami stałymi oraz systemem nakładkowym Invisalign. W swojej pracy wykorzystuje najnowocześniejsze metody leczenia ortodontycznego w celu uzyskania prawidłowej pozycji zębów oraz relacji zgryzowej.

Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Uczestniczka kursu specjalizacyjnego z ortodoncji Master of Science in Orthodontics na austriackim Uniwersytecie w Krems an der Donau. Chcąc zagwarantować najwyższy poziom przeprowadzanych zabiegów, w swojej codziennej pracy wykorzystuje wiedzę zdobytą na licznych kursach i szkoleniach.