ORTODONTA WARSZAWA
APARATY NA ZĘBY

Etapy leczenia ortodontycznego w Ochocie na uśmiech

Wizyta konsultacyjna

To Twoje pierwsze spotkanie z naszą ortodontką, podczas której przeprowadzi z Tobą szczegółową rozmowę i zapozna się z Twoim przypadkiem. Jeżeli nie posiadasz zdjęć pantomograficznych i cefalometrycznych to wykonamy je na miejscu wraz ze zdjęciami twarzy i zębów. Ponadto pobierzemy wyciski lub wykonamy skan 3D, żeby przygotować modele do analizy Twojego przypadku.

Plan leczenia

Podczas drugiej wizyty nasz lekarz ortodonta przedstawi Ci plan leczenia, który przygotował w oparciu o informacje zgromadzone podczas wizyty konsultacyjnej. Opowie Ci dokładnie jak wyglądać będzie proces leczenia, a także przedstawi Ci jego harmonogram. Podczas tej wizyty poznasz także koszty poszczególnych etapów Twojej metamorfozy i możliwe formy ich rozliczenia np. Mediraty.

Rozpoczęcie leczenia

Trzecia wizyta to najczęściej rozpoczęcie pracy nad Twoim uśmiechem. Jeżeli przedstawiony Ci plan leczenia spełnił Twoje oczekiwania, podczas tej wizyty nasz ortodonta założy Ci aparat na zęby lub dostarczy niewidzialne nakładki na zęby – w zależności od sposobu leczenia jaki wybierzesz. W obydwu przypadkach nasz ortodonta poinstruuje Cię jak dbać o Twój nowy aparat ortodontyczny.

 Wizyty kontrolne

Następnym krokiem na Twojej drodze do nowego uśmiechu są wizyty kontrolne, które muszą się odbywać zgodnie z zaakceptowanym przez Ciebie planem leczenia. Są one gwarancją tego, że leczenie przyniesie oczekiwane efekty.

 Zdjęcie aparatu

Wreszcie! Przyszedł wyczekiwany dzień zakończenia Twojego leczenia i zdjęcia aparatu. Twój nowy uśmiech jest gotowy, ale to nie koniec Twojej przygody ortodontycznej, bo ważne jest, żeby efekty utrzymać! O tym w kolejnym kroku. 

 Utrzymanie zmian (retencja)

Bardzo ważny, chodź nie angażujący etap – w końcu nie chcesz, żeby Twój wysiłek poszedł na marne. Po zdjęciu aparatu założymy Ci niewidoczny i praktycznie nieodczuwalny aparat retencyjny, który nie pozwoli, aby efekt leczenia uległ drobnym zaburzeniom.

Co to jest ortodoncja?

Ortodoncja Warszawa Ochota - czym jest i jakiego rodzaju aparaty ortodontyczne są dostępne
  • Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem wszelkiego rodzaju nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się ze względów zdrowotnych, profilaktycznych i estetycznych, niezależnie od wieku pacjenta.
  • W naszej ofercie znajdują się różnego rodzaju aparaty, które mają na celu poprawę stanu uzębienia.  Leczenie ortodontyczne wymaga specjalnego przygotowania diagnostycznego. Lekarz ortodonta z naszej kliniki na podstawie zebranych informacji w badaniu podmiotowym oraz przedmiotowym tworzy indywidualny plan leczenia, który może wymagać zastosowania wielu dodatkowych aparatów, które wprowadzane są w odpowiednich etapach leczenia.

Rodzaje aparatów na zęby

Niewidoczny aparat ortodontyczny

Przezroczyste nakładki clear-aligner są alternatywą dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Podobnie jak w przypadku innych aparatów na zęby, przezroczyste alignery wykorzystują stopniową siłę do kontrolowania ruchu zębów, ale bez metalowych drutów i zamków.

  • Nakładki są wykonane z mocnego tworzywa sztucznego i są dopasowane do ust każdej osoby;
  • Jeśli potrzebna jest seria nakładek, każda z nich przesuwa zęby, aż do osiągnięcia pożądanego ruchu;
  • Nakładki należy nosić przynajmniej przez 20 godzin dziennie;
  • Każda nakładka jest noszona przez trzy tygodnie;
  • Długość leczenia zależy od poziomu skomplikowania każdego przypadku;
  • Zwykle leczenie może trwać od trzech tygodni do sześciu miesięcy;
  • Nakładki umożliwiają  krótszy czas leczenia niż tradycyjne zamki.

Zalety i wady nakładek ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne ruchome

Ortodontyczne aparaty ruchome przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Mają bardzo prostą konstrukcję – część akrylową i część zbudowaną z drutu. Z reguły korygują niewielkie odchylenia zębów.

  • Mogą być jednoszczękowe – na jeden łuk lub dwuszczękowe – na dwa.
  • Projektowany indywidualnie, na podstawie pobieranego wycisku w warunkach gabinetowych;
  • Aparaty ruchome pobudzają wzrost kości szczęk, wpływają pozytywnie na rozwój całego układu stomatognatycznego oraz umożliwiają uzyskanie prawidłowego zgryzu;
  • Korzystnie wpływają na niwelowanie nieprawidłowych nawyków;
  • Sukces leczenia aparatem ruchomym jest zależny od poziomu zaangażowania małego Pacjenta;
  • Na specjalne życzenie mogą być przygotowane w różnych kolorach.

Zalety i wady aparatów ortodontycznych ruchomych

Aparaty ortodontyczne stałe

Przeznaczone dla pacjentów w każdym wieku. Ich podstawowe elementy to zamki, które przyklejane są do zębów, rurki lub pierścienie umieszczane na zębach trzonowych oraz łuk, który łączy wszystkie elementy za pomocą elastycznych lub metalowych ligatur, a w przypadku systemu Damon, za pomocą opatentowanego mechanizmu suwakowego do łączenia łuków z zamkami. Poniżej aparaty na zęby dostępne w naszym gabinecie, które może zaproponować Ci nasz lekarz ortodonta.

Aparat metalowy

To tradycyjny aparat ortodontyczny, który wciąż jest bardzo często wybierany jako metoda leczenia ortodontycznego. Aparat ten ma tradycyjne zamki, łączące się z łukiem ortodontycznym za pomocą ligatur, a zamki przyklejone są na zęby przy pomocy specjalnego kleju. 

  • Najważniejszą cechą tego aparatu jest to, że większość elementów jest wykonana z metalu, co przekłada się na metalowy wygląd uśmiechu, ale także na trwałość aparatu;
  • Z innego materiału są wykonane ligatury, dostępne w postaci kolorowych gumek, które powodują, że aparat wygląda dużo atrakcyjniej. Gumki mogą być wymieniane na każdej wizycie;
  • Założenie metalowego aparatu wiąże się z niższymi kosztami niż w przypadku aparatów Damon, czy nakładek clear-aligner;
  • Nosząc tego typu aparat ortodontyczny nie musisz się martwić, że kiedykolwiek zgubisz nakładki.

Zalety i wady metalowego aparatu ortodontycznego

Aparat kosmetyczny

Aparat kosmetyczny funkcjonuje w zupełnie taki sam sposób jak aparat metalowy – zbudowany jest z ligatur, zamków oraz łuków. W przeciwieństwie do aparatu metalowego, kolor zamków w aparacie kosmetycznym dostosowywany jest do zębów Pacjenta, co powoduje, że aparat jest mniej widoczny. 

  • Zamki w aparacie kosmetycznym mają zaokrąglone kontury, co ogranicza powstawanie podrażnień;
  • Cena aparatu kosmetycznego jest wyższa od ceny aparatu metalowego co wynika m.in. z kosztów materiałów wykorzystanych w aparacie;
  • Czas leczenia taki jak w przypadku aparatu metalowego – ok 2-3 lata;
  • Częstotliwość wizyt kontrolnych, minimum raz na 30 dni;
  • Decydując się na aparat kosmetyczny, masz pewność uzyskania pięknego uśmiechu, przy zachowaniu estetycznego wyglądu na co dzień.

Zalety i wady kosmetycznego aparatu ortodontycznego

Aparat samoligaturujący metalowy (Damon Q)

System Damon został wprowadzony w 1996 roku przez dr Dwighta Damona. Wykorzystuje on opatentowany mechanizm suwakowy do łączenia łuków z zamkami. Powoduje to zmniejszenie tarcia, a co za tym idzie większy komfort Pacjenta. Dodatkowo wyeliminowanie elastycznych ściągaczy (ligatur) poprawia higienę jamy ustnej.  

  • Główną różnicą między zamkami Damon a tradycyjnymi zamkami jest sposób mocowania drutu do zamków na zębach;
  • Zamki samoligaturujące są mniejsze i mają obłe krawędzie, dzięki czemu są wygodniejsze dla Pacjenta;
  • Leczeniem wymaga mniej wizyt u ortodonty, a także daje szybsze rezultaty;
  • Wizyty kontrolne w trakcie noszenia aparatu Damon mogą odbywać się co 60, a nawet 90 dni, co zmniejsza koszty związane z leczeniem.

Zalety i wady metalowego aparatu Damona

Aparat samoligaturujący kosmetyczny (Damon Clear)

Aparat na zęby Damon Clear to kosmetyczny aparat z systemu Damon, który zamiast metalowych zamków został wyposażony w przezroczyste bez metalowych części, dzięki czemu aparat ten jest praktycznie niezauważalny dla osób postronnych. 

  • Zamki mają gładkie krawędzie i nie podrażniają jamy ustnej;
  • Aparat polecany jest dorosłym Pacjentom, którym zależy na wysokiej estetyce uśmiechu;
  • Brak występowania ligatur zwiększa higienie jamy ustnej, ponieważ na ligaturach mogą gromadzić się bakterie;
  • Aparat na zęby Damon Clear jest dyskretny, łatwy do utrzymywania w czystości i odporny na powstawanie plam i przebarwień;
  • Jeśli zdecydujesz się na Damon Clear, ludzie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że nosisz aparat ortodontyczny.

Zalety i wady kosmetycznego aparatu ortodontycznego Damona

Ortodoncja – najczęściej zadawane pytania

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe do noszenia ortodontycznego aparatu na zęby?
Nie ma żadnych ograniczeń. Aparat ortodontyczny można założyć w każdym wieku, aczkolwiek rozpoczęcie kuracji we wczesnym wieku może przyspieszyć proces leczenia, ze względu na większą podatność kości.  Jeśli chodzi o dzieci to dobrze, gdyby pojawiły się u ortodonty w wieku około 7 lat – wtedy to właśnie rozpoczyna się proces wymiany zębów mlecznych na stałe, dlatego warto pozostać pod okiem ortodonty przez cały ten czas. Może się jednak zdarzyć, że dziecko będzie miało pewną wadę wrodzoną, wówczas warto pojawić się jak najwcześniej.
Czy po założeniu aparatu ortodontycznego mogę mieć problemy z mówieniem?
W zależności od rodzaju aparatu mogą pojawić się różne problemy z mówieniem, zazwyczaj na samym początku procesu leczenia – szczególnie w przypadku aparatów ruchomych – jednak problemy znikają jak tylko Pacjent przyzwyczai się do noszenia aparatu. Szczegóły możesz uzyskać u lekarza ortodonty.
Czy po zakończony leczeniu może wrócić wada zgryzu?
Bardzo ważną częścią leczenia ortodontycznego jest tak zwana retencja – czyli utrzymanie zmian wprowadzonych poprzez leczenie ortodontyczne. Sprowadza się to zazwyczaj do noszenia specjalnego aparatu retencyjnego i zgłaszania się na wizyty do ortodonty raz na pół roku.
Czy założenie aparatu na zęby boli?
Założenie aparatu ortodontycznego na zęby jest bezbolesne. Podczas pierwszych dni noszenia aparatu możesz odczuwać dyskomfort, jednak zęby bardzo szybko przyzwyczają się do nowej sytuacji i bardzo szybko zapomnisz, że masz aparat na zębach.

Ceny leczenia i aparatów ortodontycznych

 

Lekarze dentyści zajmujący się leczeniem ortodontycznym

Ortodontka ochota na uśmiech

Joanna Rąpała Lekarz dentysta

Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie - Wydział Lekarski Oddział Stomatologii. Od 17 lat w zawodzie stomatologa. W jej kręgu zainteresowań są zagadnienia stomatologii estetycznej i ortodoncji oraz stomatologii dziecięcej z profilaktyką ortodontyczną.

Od kilku lat jest skupiona na rozwoju w kierunku ortodoncji wykorzystując swoją szeroką wiedzę z zakresu innych kierunków stomatologii. Dzięki szerokiemu przekrojowi wiedzy stomatologicznej ma interdyscyplinarne spojrzenie na potrzeby Pacjentów oraz możliwości leczenia.

W wolnym czasie jeździ konno, lubi spacery nordic walking ze swoim psem i jest mamą wspaniałej Zosi.