Na czym polega wybielanie zębów lampą beyond?

Wybielanie zębów nie musi wiązać się z wyborem pomiędzy tym, co zdrowe, a tym, co piękne. Chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem, a jednocześnie zachować uzębienie w dobrej kondycji? Zabieg wybielania zębów lampą Beyond przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym pozwoli Ci osiągnąć ten efekt!

Wybielanie zębów – domowymi sposobami czy u stomatologa?

Cel jest zawsze ten sam – śnieżnobiałe, zdrowo wyglądające zęby i efektowny uśmiech. Do tego celu można jednak dojść różnymi drogami, wybierając domowe środki lub profesjonalne zabiegi stomatologii estetycznej. To, na który sposób się zdecydujesz, będzie miało wpływ na stan Twoich zębów.

Korzystanie z ogólnodostępnych środków do kupienia w drogerii czy aptece jest kuszące – takie wybielanie zębów jest tanie i nie wymaga wiele wysiłku. Jednak czy takie wybielanie zębów jest zdrowe? Niestety nie – wybielające pasty do zębów i inne preparaty zawierają drobinki, które mają oczyścić zęby z zewnętrznych osadów, ale w rzeczywistości niszczą szkliwo. Takie środki do wybielania zębów mogą też zawierać silnie działające, drażniące substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na stan dziąseł. Uwaga także na tradycyjne domowe sposoby, np. wybielanie sodą lub sproszkowanym węglem. To poważne zagrożenie dla Twojego szkliwa!

Czy w takim razie odpowiedź na pytanie: „czy wybielanie zębów jest szkodliwe” brzmi „tak”? Jeśli metoda nie będzie dobrana właściwie, a zabieg będzie wykonywała osoba bez doświadczenia, może on przynieść więcej szkody niż pożytku. Najczęściej spotykaną konsekwencją niewłaściwie przeprowadzonego wybielania zębów jest ich nadwrażliwość. Uszkodzone szkliwo może też być przyczyną próchnicy i stanów zapalnych zębów.

Tak jednak nie musi być – alternatywą dla domowych zabiegów jest profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Taki zabieg jest przeprowadzany pod kontrolą specjalisty, a stężenie substancji aktywnych jest dobrane tak, by wybielanie było bezpieczne, a jednocześnie skuteczne.

Na czym polega wybielanie zębów u stomatologa?

Najpopularniejszą metodą profesjonalnego wybielania zębów są zabiegi przeprowadzane z użyciem lampy Beyond. Na czym polega wybielanie zębów u stomatologa z wykorzystaniem tego specjalistycznego sprzętu? Zabieg składa się z kilku etapów:

  • w pierwszej kolejności stomatolog wkłada do jamy ustnej pacjenta specjalny rozszerzacz zapewniający mu komfort podczas zabiegu – dzięki niemu usta będą przez cały czas otwarte;
  • następnie zabezpieczane są dziąsła pacjenta – stomatolog nakłada na nie preparat aktywowany lampą polimeryzacyjną;
  • na zęby nakłada się specjalny żel, który utlenia przebarwienia;
  • aby żel mógł skutecznie wybielić zęby, musi działać w połączeniu z lampą Beyond – jej światło sprawia, że substancje aktywne znajdujące się w żelu zaczynają działać.

Dlaczego warto skorzystać z wybielania zębów u stomatologa za pomocą lampy Beyond?

Wybielanie za pomocą żelu i lampy Beyond jest znacznie skuteczniejsze niż wybielanie lampami LED. Używany w tej metodzie żel wnika znacznie głębiej i skuteczniej usuwa przebarwienia. Oznacza to, że możesz przywrócić biel zębów nawet wówczas, gdy palisz papierosy, często pijesz kawę, herbatę czy czerwone wino.

Korzystając z profesjonalnego wybielania zębów, możesz liczyć na to, że efekty zabiegu utrzymają się nawet przez 2 lata. Tu dużo zależy od Ciebie i od tego, czy będziesz przestrzegać zaleceń specjalisty. Aby efekty wybielania były trwałe, należy przez 2 tygodnie od wybielania stosować tzw. białą dietę – unikać spożywania produktów, które mogłyby powodować przebarwienia lub uszkodzić szkliwo.

Wybielanie zębów u stomatologa ma jeszcze jedną ważną zaletę. Przez cały czas jesteś pod kontrolą specjalisty, nie musisz się więc obawiać, że zabieg zaszkodzi Twojemu uzębieniu. Podczas pierwszej konsultacji stomatolog oceni stan Twoich zębów i dziąseł, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Jeśli będzie to konieczne, w pierwszej kolejności zaproponuje leczenie próchnicy lub łagodzenie objawów nadwrażliwości. Dopiero wtedy, gdy będzie miało pewność, że Twoje zęby są dobrze przygotowane do zabiegu, dobierze odpowiedni sprzęt i technikę.

Odpowiednio przeprowadzone wybielanie zębów u stomatologa nie ma negatywnych skutków ubocznych. Warto jedynie pamiętać, że zarówno w trakcie zabiegu, jak i nieco po jego zakończeniu, możesz odczuwać pewien dyskomfort, a Twoje zęby mogą być nadwrażliwe. To normalny objaw i nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Jeśli jednak cokolwiek Cię martwi, powiedz o tym specjaliście wykonującemu zabieg.

Koszt wybielania zębów u stomatologa

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje wybielanie zębów lampą Beyond? W klinice stomatologicznej Ochota Na Uśmiech koszt jest stały i niezależny od jakichkolwiek czynników (np. od ilości i głębokości przebarwień na zębach), a cena dotyczy wybielania zarówno dolnej, jak i górnej szczęki. W niektórych przypadkach stomatolog może zalecić dodatkowo noszenie nakładek ze środkiem wybielającym.

Czy wybielanie zębów jest zdrowe?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sposobów na wybielanie zębów jest bardzo dużo – od mycia zębów pastą wybielającą, poprzez stosowanie żelu i nakładek, aż po profesjonalne metody stosowane w gabinetach stomatologicznych. Jeśli skorzystasz z niesprawdzonych domowych metod, możesz poważnie zaszkodzić swoim zębom, a skutki takich działań będą trudne do odwrócenia. Na wybielaniu zębów nie warto oszczędzać! Kwota za jednorazowy zabieg może wydawać się wysoka w porównaniu z cenami preparatów dostępnych w drogeriach i aptekach. Pomyśl jednak o bezpieczeństwie i zdrowiu swoich zębów – wydatki na ich leczenie w przypadku, gdy skorzystasz z niesprawdzonej metody, mogą znacznie przewyższyć koszt profesjonalnego zabiegu.

Czytałeś różne opinie w internecie i zastanawiasz się, czy wybielanie zębów jest zdrowe? Na pewno można się zgodzić co do jednego – takich zabiegów nie powinno się przeprowadzać zbyt często. Jeśli będziesz korzystać z wybielania co kilka miesięcy, środki wybielające mogą uszkodzić szkliwo zębów. Tym bardziej warto więc postawić na skuteczne zabiegi, których efekty utrzymują się przez długi czas.

Autor artykułu:

Mateusz Prokopiuk Ochota na Uśmiech

Mateusz Prokopiuk Współzałożyciel

Dyrektor medyczny Ochoty na uśmiech. Stomatolog z powołania. Już we wczesnych latach szkolnych wybrał ten zawód i z determinacją dążył do zrealizowania swojego marzenia kończąc Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Na co dzień zajmuje się implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą stale podnosząc swoje kwalifikacje i rozwijając się. Kieruje się przy tym ideą przywracania swoim pacjentom ochoty na uśmiech, co było inspiracją do nazwy gabinetu.

Zaangażowanie i pasja z jaką wykonuję swoją pracę, pozwalają mu na precyzyjne układanie i wdrażanie kompleksowych programów leczenia. Kieruje się przy tym interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta, konsultując wymagające przypadki z innymi specjalistami, dzięki czemu pacjent otrzymuje kompleksową i zindywidualizowaną opiekę stomatologiczną.