Czym jest odbudowa zęba, kiedy jest możliwa i ile kosztuje?

Zdarza się, że ząb przestaje spełniać swoje zadanie – na skutek skomplikowanego leczenia stomatologicznego, ukruszenia lub złamania. Istnieją jednak sprawdzone metody na przywrócenie mu dawnego wyglądu, a nawet sprawienie, że będzie wyglądał lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Na czym polega nadbudowanie zębów? Jakie wyróżniamy jego metody? Ile kosztuje odbudowa zęba? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Na czym polega odbudowa zęba?

Jeśli z jakiegoś powodu część zęba została utracona, lecz jego korzeń jest zdrowy, można wykonać odbudowę zęba. Dokonuje się jej za pomocą specjalnych materiałów takich jak włókno szklane, kompozyt lub porcelana albo ceramika. W ten sposób ząb może odzyskać dawny kształt (a nawet wyglądać jeszcze lepiej niż przed utratą tkanek) bez konieczności jego ekstrakcji. To bezpieczniejsze rozwiązanie niż wstawianie sztucznego uzębienia, gdyż nadal jest to własny, naturalny ząb – nie ma ryzyka odrzucenia materiału przez organizm ani możliwości zaniku kości szczęki.

Nadbudowa zębów – kiedy jest możliwa?

Część tkanek zęba można stracić podczas zabiegów stomatologicznych – przede wszystkim w czasie leczenia kanałowego. Dentysta oczyszcza bowiem wtedy kanały korzeniowe, a żeby do nich dotrzeć, musi usunąć część korony zębowej. Stąd odbudowa zęba po leczeniu kanałowym staje się koniecznością. Nadbudowa zęba może być też konieczna po leczeniu zaawansowanej próchnicy – jeśli choroba ta objęła wiele powierzchni zębów, dentysta będzie musiał wypełnić powstałe ubytki.

Możliwa jest także odbudowa złamanego zęba lub jedynie ukruszonego. Takie wypadki nie należą do rzadkości, lecz szybko można uporać się z tym problemem. Nadbudowę zębów wybierają także wszystkie osoby, którym nie odpowiada ich obecny wygląd zębów – z pomocą odpowiednich materiałów można nadać swojemu uzębieniu zupełnie nowego blasku.

Metody odbudowy zębów

Wybór odpowiedniej metody odbudowy zęba będzie zależał przede wszystkim od stopnia uszkodzenia zęba. W niektórych przypadkach wystarczy bowiem odbudować samą koronę, a w innych konieczne będzie zastosowanie specjalnego wkładu do korzenia. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody odbudowy korony zęba.

Odbudowa zęba na korzeniu

Często, mimo że pacjent stracił część widocznych gołym okiem tkanek zęba, okazuje się, że jego korzeń jest zdrowy i nie wymaga ingerencji. Dzieje się tak przede wszystkim po wykonaniu zaawansowanego leczenia próchnicy – gdy ubytki są duże i obejmują kilka powierzchni. Można wtedy zdecydować się na klasyczne wypełnienie kompozytowe, jak i postawić na koronę porcelanową bądź ceramiczną umieszczaną na oszlifowanym zębie. Obie metody dokładnie przedstawimy poniżej. Podobna sytuacja będzie mieć miejsce w przypadku wszelkiego rodzaju ukruszeń – jeśli są niewielkie, kompozyt sprawdzi się idealnie. W przeciwnym wypadku stomatolog zaleci zazwyczaj założenie korony protetycznej.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Niestety nie zawsze sytuacja wygląda tak korzystnie, a korzeń nie jest w stanie utrzymać korony. Skutkuje tym przede wszystkim leczenie kanałowe zęba, gdy duża część tkanek korzenia zostaje usunięta. W takim wypadku konieczne będzie wypełnienie korzeni odpowiednim materiałem, na którym można umieścić koronę. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wkładu koronowo-korzeniowego nazywanego także sztyftem lub śrubą. Najlepsze wkłady wykonuje się z włókna szklanego – niezwykle mocnego materiału, który nie ulega degradacji. Dzięki temu można w bardzo szybki sposób zyskać solidną podstawę do odbudowy zęba – na takim wkładzie bez problemu umieszcza się koronę protetyczną przypominającą prawdziwy ząb. Wkłady koronowo-korzeniowe polecane są także podczas wszelkich złamań zębów – dzięki nim można zyskać solidną podstawę zęba i pewność, że nie ulegnie on ponownemu złamaniu.

Odbudowa zęba kompozytem

Gdy ubytki zębowe nie są duże, zazwyczaj wystarczy wypełnienie ich kompozytem. Obecnie można spotkać takie nazwy jak bonding czy nadlewanie zęba – to właśnie nic innego jak wypełnienia kompozytowe. Kompozyt jest materiałem powszechnie stosowanym w stomatologii podczas leczenia próchnicy. Daje jednak szerokie możliwości – z jego pomocą bez problemu można odbudować kilka powierzchni zęba, dlatego świetnie sprawdzi podczas rekonstruowania wszelkich ukruszeń, a nawet pęknięć. Można także zdecydować się na wkłady kompozytowe (Inlay, Onlay, Overlay), które przygotowywane są po pobraniu od pacjenta wycisku i idealnie odwzorowują powierzchnię zęba. Niestety kompozyt ma jedną podstawową wadę – nie jest najtrwalszym materiałem, więc po pewnym czasie może nastąpić konieczność wymiany uzupełnienia na nowe.

Korona protetyczna

Jeśli korona zęba uległa znacznemu uszkodzeniu, stomatolog może zaproponować umieszczenie na zębie korony protetycznej. To nic innego jak sztuczna korona zęba wykonana z ceramiki lub porcelany, którą tworzy się na podstawie wycisku pobranego od pacjenta. Można ją umieścić zarówno na naturalnym zębie po jego uprzednim oszlifowaniu, jak i na wkładzie koronowo-korzeniowym. Taka rekonstrukcja zęba cechuje się dużą wytrzymałością – zachowuje swoje właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat! Bez problemu można z jej pomocą swobodnie gryźć i żuć, tak jakby była naturalnym zębem. Dokładnie takie same korony protetyczne umieszcza się na implantach, co świadczy o ich wysokiej jakości i trwałości.

Odbudowa zęba – cena

Odbudowa korony zęba będzie wiązała się z różnym kosztem w zależności od wybranej metody rekonstrukcji zęba. Istotny będzie też fakt, z jakiego materiału zostanie odbudowana korona zęba oraz czy konieczne jest umieszczenie wkładu koronowo-korzeniowego. Na cenę może mieć wpływ także wielkość zęba oraz miasto, w którym zostanie wykonana odbudowa.

Odbudowa zęba na korzeniu – cena

Jeśli ząb jest złamany, ma znaczne ubytki lub wykruszenia, ale jego korzeń jest zdrowy, wystarczy zająć się jego widoczną częścią, czyli koroną. Aby odbudować ząb, pacjent może zdecydować się na bonding zębów lub na założenie korony protetycznej. Pierwsza metoda wiąże się z kosztem ok. 700 zł. Natomiast cena korony protetycznej będzie zależała od materiału, z jakiego zostanie wykonana. Korona porcelanowa to koszt co najmniej 1000 zł, natomiast ceny koron ceramicznych rozpoczynają się od 2000 zł. Warto jednak pamiętać, że korony ceramiczne wypadają wizualnie lepiej od swoich porcelanowych odpowiedników – doskonale imitują wygląd naturalnych zębów.

Odbudowa zęba na sztyfcie – cena

Po leczeniu kanałowym często niezbędna będzie odbudowa zęba z użyciem wkładu koronowo-korzeniowego – sztyftu wykonanego z włókna szklanego lub metalu. W tym przypadku należy dodatkowo doliczyć cenę tego wkładu – wynosi ona co najmniej 500 zł. Taki wkład umieszczany jest w jamie ustnej pacjenta na stałe, dlatego nie trzeba się martwić, że po pewnym czasie będzie wymagał wymiany na nowy. Zatem koszt odbudowy zęba na sztyfcie wzrasta tylko o kilkaset złotych. Warto pamiętać,że gdy ilość pozostałych tkanek zęba jest do tego zadania niewystarczająca – nie jest możliwe wykonanie bondingu, w takim przypadku na przygotowanym korzeniu wraz z zacementowanym wkładem koronowo-korzeniowym, należy umieścić koronę protetyczną z dowolnego materiału.

Odbudowa zęba jedynki – cena

Cena za odbudowę jedynki w zasadzie nie będzie się różnić od kosztów, jakie należałoby ponieść przy innych zębach. Oczywiście wszystko zależy od wybranej metody odbudowy zęba oraz, w przypadku koron protetycznych, materiału użytego do ich wytworzenia. Pamiętajmy, że ceny za odbudowę zębów mogą różnić się w zależności od miasta, jak i doświadczenia stomatologa.

Ile trwa odbudowa zębów?

W przypadku odbudowy zęba za pomocą bondingu całość zamyka się w ciągu jednej kilkudziesięciominutowej wizyty w gabinecie. Nieco dłużej będzie trwała odbudowa zęba za pomocą korony protetycznej – wymaga ona bowiem co najmniej dwóch wizyt w gabinecie ze względu na konieczność przygotowania jej w laboratorium protetycznym. Natomiast sam czas oczekiwania na koronę wynosi ok. kilka dni. W ten sposób można cieszyć się zupełnie nowym uśmiechem nawet już po tygodniu!

Ochota na nowy uśmiech

W profesjonalnej klinice stomatologicznej dokonuje się prawdziwych metamorfoz uśmiechów. Doświadczeni dentyści powinni oferować wysokiej jakości korony ceramiczne, jak również profesjonalny bonding. W dodatku, niektóre kliniki oferują unikatową możliwość przymierzenia swojego przyszłego uśmiechu jeszcze przed rozpoczęciem leczenia! W przypadku Ochota na Uśmiech, dzięki programowi Digital Smile Design najpierw skanuje się wnętrze jamy ustnej za pomocą profesjonalnego skanera wewnątrzustnego, a następnie przygotowywany jest prototyp uśmiechu w formie wydruku z drukarki 3D. W ten sposób pacjenci mogą przymierzyć swoje odmienione zęby i przekonać się, czy wybrane rozwiązanie im odpowiada.

FAQ:

  • Czy można nadbudować zęba?

Oczywiście, nadbudowa zębów jest możliwa przede wszystkim w przypadku wszelkich złamań, wykruszeń lub po zaawansowanym leczeniu próchnicy. Ząb nadbudowuje się za pomocą bondingu, czyli wypełnienia kompozytowego lub nakładając na niego koronę protetyczną. Taka nadbudowa skutecznie imituje naturalne zęby i pozwala na swobodne gryzienie i żucie.

  • Ile trwa odbudowa zęba?

Odbudowa zęba za pomocą bondingu może zostać wykonana w trakcie zaledwie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym trwającej ok. kilkadziesiąt minut. Natomiast nałożenie korony protetycznej wymaga ok. tygodnia i dwóch wizyt u dentysty, gdyż należy poczekać kilka dni na przygotowanie korony w laboratorium protetycznym.

  • Ile kosztuje nadbudowa zębów?

Nadbudowanie zębów to koszt co najmniej kilkuset złotych w przypadku bondingu lub minimum 2000 zł, jeśli wybór padnie na koronę protetyczną. Koszty mogą być większe, jeśli zajdzie konieczność umieszczenia wkładu koronowo-korzeniowego. Takie rozwiązania wystarczają jednak na wiele lat użytkowania, dlatego jest to zazwyczaj jednorazowy wydatek.

Autor artykułu:

Mateusz Prokopiuk Ochota na Uśmiech

Mateusz Prokopiuk Współzałożyciel

Dyrektor medyczny Ochoty na uśmiech. Stomatolog z powołania. Już we wczesnych latach szkolnych wybrał ten zawód i z determinacją dążył do zrealizowania swojego marzenia kończąc Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Na co dzień zajmuje się implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą stale podnosząc swoje kwalifikacje i rozwijając się. Kieruje się przy tym ideą przywracania swoim pacjentom ochoty na uśmiech, co było inspiracją do nazwy gabinetu.

Zaangażowanie i pasja z jaką wykonuję swoją pracę, pozwalają mu na precyzyjne układanie i wdrażanie kompleksowych programów leczenia. Kieruje się przy tym interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta, konsultując wymagające przypadki z innymi specjalistami, dzięki czemu pacjent otrzymuje kompleksową i zindywidualizowaną opiekę stomatologiczną.