Metody wstawiania zębów – rodzaje, cena

Utrata zęba to jeszcze nie koniec świata! Jeśli straciłeś część swojego uzębienia, koniecznie sprawdź, jakie masz metody wstawiania zębów do wyboru. Implant zębowy, most protetyczny, a może klasyczna proteza? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego w tym artykule pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru!

Wstawianie zęba – metody

Zęby można stracić na wiele sposobów – poprzez ich wybicie, ekstrakcję, a także wypadnięcie. Wbrew pozorom takie sytuacje nie należą do rzadkości. Trudności mogą się natomiast pojawić, gdy trzeba jakoś wypełnić lukę. No właśnie – co robić, gdy brakuje zęba? Wszystko zależy od tego, w jakim stanie znajduje się jama ustna pacjenta, a także jaki fundusz można przeznaczyć na leczenie. Poniżej przedstawiamy trzy sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych.

Implanty zębowe

Implantologia cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością. Trudno się temu dziwić – implant skutecznie imituje korzeń brakującego zęba, dzięki czemu można poczuć się, jakby naturalny wcale nie został utracony. Co więcej, implant zęba nie doprowadza do zaniku kości szczęki, a także nie powoduje przesuwania się pozostałych zębów, co mogłoby skutkować wystąpieniem różnych dolegliwości, np. rozchwianiem zębów lub wystąpieniem zaburzeń zgryzu. Jednak aby móc cieszyć się nowym, pięknym uśmiechem, na implant, czyli metalowy element umieszczany w dziąśle, należy jeszcze nałożyć koronę lub most, które będą przypominać prawdziwy ząb. Obecnie wyróżniamy wiele rodzajów implantów, dlatego każdy może zdecydować się na rozwiązanie idealne dla siebie.

Rodzaje implantów stomatologicznych

Implanty zębowe mogą różnić się przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Najpopularniejszym z nich jest tytan – bardzo wytrzymały i łatwo integrujący się z tkanką kostną. Można także wybrać implanty wykonane z tlenku cyrkonu, które barwą przypominają naturalny kolor kości. Są one jednak nieco mniej wytrzymałe, dlatego stosuje się je najczęściej w przypadku alergii na produkty tytanowe.

Podczas wyboru implantów stomatologicznych bardzo ważna będzie także ich fazowość – wyróżniamy implanty jedno- i dwufazowe. W pierwszym przypadku korona jest umieszczana na implancie od razu po jego wszczepieniu. Dzięki temu nie trzeba długo czekać na piękny uśmiech. Mimo tego znacznie częściej wybiera się implanty dwufazowe, gdy korona zostaje zamocowana na implancie dopiero po pełnym jego wygojeniu – w ten sposób można mieć pewność, że sztuczny ząb będzie stabilny i nie sprawi problemów w przyszłości.

Implanty mogą one mieć konkretny kształt – śruby, spirali lub cylindra, a także różną średnicę. Warto zaufać doświadczonemu stomatologowi, który dopasuje te parametry do miejsca, gdzie zostanie umieszczony implant. Wszystko zależy bowiem m.in. od szerokości kości oraz warunków anatomicznych jamy ustnej.

Korony i mosty protetyczne

Tych uzupełnień protetycznych można użyć na dwa sposoby – zarówno umieszczając je na uprzednio wszczepionych implantach, jak również na naturalnych zębach. Korony protetyczne to specjalne nakładki przypominające prawdziwe zęby. Najczęściej spotyka się korony porcelanowe lub ceramiczne, lecz bywają wykonywane także z metalu lub tlenku cyrkonu. Są przygotowywane specjalnie dla danego pacjenta po pobraniu od niego wycisku. Dzięki temu można również dopasować barwę nowego zęba do reszty uzębienia. Następnie tak przygotowaną koronę umieszcza się na implancie lub na naturalnym zębie po jego wcześniejszym oszlifowaniu. Takie uzupełnienie jest niezwykle trwałe, jednak pacjent powinien pamiętać o regularnych kontrolach w gabinecie stomatologicznym oraz szczególnie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej.

Most protetyczny pozwala natomiast na umieszczenie sztucznej korony w miejscu po utraconym zębie bez konieczności wstawiania implantu. W tym celu przygotowuje się trzy połączone ze sobą korony, z czego jedna w pełni zastąpi brakujący ząb. Dwie pozostałe zostaną natomiast nałożone na okalające lukę zęby po ich wcześniejszym oszlifowaniu (dokładnie tak samo jak w przypadku koron). Należy jednak pamiętać, że sąsiadujące z luką zęby, na których ma zostać umieszczony most muszą być w pełni zdrowe i wolne od próchnicy.

Most protetyczny to świetne rozwiązanie, jeśli ubytek obejmuje więcej niż jeden ząb – dobrze wykonany nie będzie różnił się od naturalnych zębów. Nie trzeba również martwić się o to, że przypadkiem wypadnie – mosty są przytwierdzane na stałe. Ta metoda wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami – z pomocą mostu protetycznego nie powinno się gryźć twardych produktów.

Protezy zębowe

Proteza zębowa może kojarzyć się z niezbyt estetycznym i mało wygodnym zamiennikiem zębów noszonym przez starsze osoby. Jednak nic bardziej mylnego! Obecnie protezy wyglądają coraz lepiej, są wygodne i lekkie, a także świetnie dopasowują się do jamy ustnej pacjenta. Wszystko dzięki zastosowaniu coraz lepszych materiałów – dawniej do stworzenia protezy zębowej używano przede wszystkim akrylu, a dziś można spotkać protezy wykonane np. z acronu, czyli elastycznego materiału doskonale dostosowującego się do braków zębowych.

Równie popularne są protezy szkieletowe oparte na, jak sama nazwa wskazuje, metalowym szkielecie – dzięki niemu proteza dobrze się trzyma, a pacjent nie musi nosić dużej protezy akrylowej. Oczywiście każda proteza może wypełniać dowolną liczbę ubytków zębowych. W dodatku do ich stworzenia zazwyczaj nie wykorzystuje się już klasycznych, nieprzyjemnych wycisków, lecz technologię CAD/CAM, która pozwala na idealne dopasowanie protezy do sytuacji w jamie ustnej pacjenta.

Wstawianie zębów – cena

Bez wątpienia dla wielu osób po ekstrakcji zęba kluczową kwestią będzie to, jak najtaniej wstawić zęby. Intuicja może podpowiadać, że najtańszą opcją będzie klasyczna proteza zębowa. I rzeczywiście tak jest. Koszt protezy akrylowej to ok. 1500 zł, a ceny protez szkieletowych zaczynają się od 2500 zł. Elastyczne wersje wykonane z acronu wiążą się z podobnym kosztem co protezy szkieletowe. Oczywiście finalna cena będzie zależeć od liczby zastępowanych zębów – im większa proteza, tym z wyższą ceną należy się liczyć.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mostów protetycznych – ich cenę ustala się na podstawie liczby punktów, czyli umieszczonych w nim zębów. Pamiętajmy, że gdy chcemy uzupełnić jeden ząb, musimy wybrać most 3-punktowy, gdyż to uzupełnienie zawsze opiera się na okolicznych zębach. Ile kosztuje wykonanie jednego punktu w moście? Ok. 2000 zł, dlatego wybierając most na jeden ząb, trzeba się liczyć z kosztem ok. 6000 zł.

Choć koszt wypełnienia ubytków może być dla niektórych najważniejszym czynnikiem, warto pomyśleć, że najtańsze rozwiązanie nie zawsze musi być najlepsze. Długotrwałe stosowanie protezy zębowej czy mostu protetycznego prowadzi do stopniowego zaniku kości szczęki, który powoduje pogorszenie wyglądu twarzy. Efekt ten będzie mniejszy w przypadku ubytku tylko jednego zęba, lecz nadal warto mieć ten fakt na uwadze.

Obecnie najlepszym sposobem na uzupełnienie braków zębowych są implanty zębowe. Dzięki umieszczeniu ich tam, gdzie wcześniej znajdował się korzeń zęba można nie tylko zapobiec zanikowi kości, lecz również nie doprowadzić do upośledzenia funkcji zębów – z pomocą implantów możliwe jest bezproblemowe gryzienie i żucie wszystkich posiłków. W dodatku implanty zębowe są bardzo wygodne – to uzupełnienie zajmuje wyłącznie miejsce po brakującym zębie, bez konieczności mocowania go na okolicznych zębach. Zatem ile kosztuje wstawienie jednego zęba metodą implantologiczną? Niestety koszt jest dość wysoki – wszczepienie implantu kosztuje co najmniej 3500 zł, a umieszczenie na nim korony zęba wiąże się z podobnym kosztem. Warto jednak pamiętać, że implanty stomatologiczne są niezwykle trwałe i jednorazowa inwestycja wystarczy na wiele lat.

Wybity ząb – co robić?

Gdy dojdzie do wybicia zęba, należy działać bardzo szybko. Być może będzie możliwe przeprowadzenie reimplantacji zęba, czyli jego ponowne umieszczenie w jamie ustnej. Dlatego natychmiast po wybiciu zęba należy go umieścić w pojemniku z mlekiem, płynem do soczewek, a ewentualnie własną śliną. Dzięki temu zapobiegnie się jego przesuszeniu. Następnie należy jak najszybciej udać się do stomatologa – najlepiej nie później niż w ciągu 30 minut, gdyż wtedy szanse na uratowanie zęba są największe. Jeśli nie uda się ponownie umieścić zęba w jamie ustnej, konieczne będzie wstawienie jego sztucznego odpowiednika, np. implantu zębowego.

Nowoczesne technologie wstawiania zębów

Jeśli Twojemu uśmiechowi brakuje nieco do perfekcji, możesz zdecydować się na jedną z wielu wymienionych wyżej opcji.  W dodatku dzięki obecnej technologii, przed wykonaniem jakichkolwiek zmian w uzębieniu można zabrać swój uśmiech na jazdę próbną! Jak? Oprogramowanie Digital Smile Design pozwala na pokazanie jak mogą wyglądać Twoje zęby po zabiegu! Nie tylko zobaczysz swój nowy uśmiech na ekranie, lecz również będziesz mieć możliwość przymierzenia prototypu wykonanego na drukarce 3D.

FAQ:

  • Czym zastąpić brakujący ząb?

Jeśli chodzi o uzupełnienie zębów, metody są bardzo różnorodne. Obecnie jedną z najpopularniejszych jest leczenie implantologiczne, które pozwala na najlepsze efekty. Można jednak zdecydować się także na estetyczny most protetyczny.

  • Co tańszego zamiast implantu zęba?

Wiele osób chcących oszczędzić nie decyduje się na wstawianie zębów metodą implantologiczną. Zatem co zamiast implantu zęba? Najtańszą opcją będzie proteza zębowa – szkieletowa lub elastyczna. Nieco droższą opcją stanowi natomiast most protetyczny.

  • Straciłem ząb – co dalej?

Utrata zęba wcale nie musi oznaczać końca świata! Sztuczne zęby mogą prezentować się równie dobrze jak naturalne uzębienie. Jakie najlepiej wstawić zęby? Polecamy przede wszystkim implanty, które skutecznie imitują korzenie zębowe, a do nich piękną koronę.

Autor artykułu:

Mateusz Prokopiuk Ochota na Uśmiech

Mateusz Prokopiuk Współzałożyciel

Dyrektor medyczny Ochoty na uśmiech. Stomatolog z powołania. Już we wczesnych latach szkolnych wybrał ten zawód i z determinacją dążył do zrealizowania swojego marzenia kończąc Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Na co dzień zajmuje się implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą stale podnosząc swoje kwalifikacje i rozwijając się. Kieruje się przy tym ideą przywracania swoim pacjentom ochoty na uśmiech, co było inspiracją do nazwy gabinetu.

Zaangażowanie i pasja z jaką wykonuję swoją pracę, pozwalają mu na precyzyjne układanie i wdrażanie kompleksowych programów leczenia. Kieruje się przy tym interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta, konsultując wymagające przypadki z innymi specjalistami, dzięki czemu pacjent otrzymuje kompleksową i zindywidualizowaną opiekę stomatologiczną.