Czy próchnica zębów jest zaraźliwa?

Próchnica zębów to schorzenia znane chyba każdemu z nas! Dotyka ono zarówno tych młodszych, jak i starszych. Niestety w tym przypadku wiek nie gra roli. Na chorobę tę z kolei ma wpływ wiele innych czynników, które powodują obecność bakterii – szkodliwych dla tkanek twardych zęba. Bardzo często zadaje się również pytanie, czy próchnica jest zaraźliwa. Dziś właśnie pochylimy się nad tą kwestią. Zapraszamy!

Jakie są przyczyny powstawania próchnicy zębów?

Jak już wiemy, próchnica to powszechnie występująca choroba. Jak jednak powstaje? Otóż wszystko dzieje się wskutek namnażania patogennych bakterii. To one atakują szkliwo, zębinę oraz kostniwo – cement zęba. Warto również wiedzieć, jakie drobnoustroje powodują tę chorobę. Są to paciorkowce – bakterie Streptococcus Mutans i Lactobacillus Acidophilus.

Działają one w jamie ustnej. Przekształcają węglowodany i skrobię obecne w pokarmach na kwasy, które niszczą szkliwo zębów. W wyniku tego procesu powstają ubytki, powodujące dotkliwy ból zęba oraz inne problemy zdrowotne. Warto jednak wiedzieć, że sama obecność bakterii nie jest przyczyną próchnicy. Wszystko dlatego, że muszą one zostać „nakarmione” odpowiednimi związkami, aby zaczęły psuć nasze zęby!

Należy wspomnieć o innych czynnikach, które mogą wpływać na rozwój tego schorzenia. Należy do nich nieodpowiednia higiena jamy ustnej, która sprzyja namnażaniu się bakterii oraz osadzaniu się płytki nazębnej na powierzchni zębów. Powstaje także kamień nazębny, gdzie bytują bakterie. Ponadto dieta bogata w produkty zawierające duże ilości cukrów i skrobi może znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia próchnicy. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także kwestia genetyki.

Jakie są objawy próchnicy?

Tak naprawdę wszystko zależy od stopnia zaawansowania tej choroby. Na początku najczęściej na powierzchni zęba widoczne są przebarwienia w kolorze białym lub ciemnym. Tak naprawdę wszystko zależy od stopnia zaawansowania tej choroby. Na początku najczęściej na powierzchni zęba widoczne są przebarwienia w kolorze białym lub ciemnym. Z czasem pojawia się też nadwrażliwość na ciepłe i zimne napoje oraz ból podczas spożywania słodyczy i kwaśnych rzeczy, który z czasem się nasila.

Niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy z jamy ustnej wydobywa się nieprzyjemny zapach, a pacjentowi dokucza gorączka oraz opuchlizna. Nieleczona próchnica czasem skutkuje nawet utratą zęba.

Jakie są metody leczenia próchnicy zębów?

W leczeniu tej choroby stosuje się różne metody. Są one w pełni dostosowane do stopnia zaawansowania choroby. Na samym początku specjaliści często stosują preparaty remineralizujące. To nic innego jak pasty do zębów czy płyny, które wzmacniają nasze szkliwo. Jeśli natomiast stan jest poważniejszy, stomatolodzy wykonują wypełnienia.

Niestety, czasem stan zębów jest bardzo poważny. Wtedy też lekarz może zdecydować się na leczenie kanałowe – endodoncję. Dlatego też nie warto czekać i jeśli tylko zauważysz u siebie czy u bliskich pierwsze objawy próchnicy, należy jak najszybciej udać się na wizytę do dentysty!

Czy próchnica jest zaraźliwa?

Przejdźmy jednak do tego, co dziś interesuje nas najbardziej. Nie będziemy dłużej trzymać Cię w niepewności i odpowiemy na pytania czy próchnica jest chorobą zakaźną? Otóż niestety tak. Mechanizm przekazywania bakterii jest niestety dość prosty.

Do rozwoju próchnicy u drugiej osoby prowadzi na przykład poprzez kontakt ze śliną chorego. Dlatego zalecamy ostrożność z pocałunkami, piciem z jednej szklanki czy butelki. Resztki pożywienia, czyli popularne jedzenie z tego samego talerza, również nie jest w tym przypadku bezpieczne. Pamiętaj także, że zarażenie próchnicą niemowlaka czy swojego starszego dziecka także jest możliwe.

Próchnica – zaraźliwość: jak dbać o higienę w jamie ustnej?

Podstawa to codzienna dbałość o higienę jamy ustnej. Mamy na myśli tutaj mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie i pamiętanie o nici dentystycznej. Nie zapominaj o regularnych wizytach u stomatologa – bakterie próchnicotwórcze zauważone wcześniej, zwiększają szansę na mniej inwazyjne leczenie stomatologiczne. Unikaj też jedzenia cukru!

FAQ:

  • Co powoduje próchnicę?

W kamieniu nazębnym gromadzą się szkodliwe paciorkowce – Streptococcus Mutans i Lactobacillus Acidophilus. Przekształcają one cukry i skrobię z pożywienia w kwas.

  • Próchnica – czy jest zaraźliwa?

Czy próchnica jest zaraźliwa? Otóż rozwiejmy wątpliwości – próchnica to choroba zakaźna. Próchnicą można się zarazić poprzez szkodliwą florę bakteryjną, zawartą w silnie osoby borykającej się z tym schorzeniem.

  • Jak zapobiegać próchnicy?

Sposobem jest zachowanie higieny jamy ustnej – mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Należy też nitkować zęby i ograniczyć również spożycie cukrów.

Autor artykułu:

Mateusz Prokopiuk Ochota na Uśmiech

Mateusz Prokopiuk Współzałożyciel

Dyrektor medyczny Ochoty na uśmiech. Stomatolog z powołania. Już we wczesnych latach szkolnych wybrał ten zawód i z determinacją dążył do zrealizowania swojego marzenia kończąc Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Na co dzień zajmuje się implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą stale podnosząc swoje kwalifikacje i rozwijając się. Kieruje się przy tym ideą przywracania swoim pacjentom ochoty na uśmiech, co było inspiracją do nazwy gabinetu.

Zaangażowanie i pasja z jaką wykonuję swoją pracę, pozwalają mu na precyzyjne układanie i wdrażanie kompleksowych programów leczenia. Kieruje się przy tym interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta, konsultując wymagające przypadki z innymi specjalistami, dzięki czemu pacjent otrzymuje kompleksową i zindywidualizowaną opiekę stomatologiczną.