Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba?

Wiele z nas przechodziło przez zabieg ekstrakcji zęba. Niektórych z kolei dopiero to czeka! Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji jesteś, warto wiedzieć, jak postępować po wyrwaniu zęba – dziąsło, jak i cała jama ustna wymagają specjalnej opieki. Oczywiście po zabiegu tego typu otrzymasz wytyczne od swojego stomatologa, których należy się bezwzględnie trzymać. Jednak jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Dziś spróbujemy odpowiedzieć sobie na to pytanie!

Ile goi się dziąsło po wyrwaniu zęba?

Gojenie jamy ustnej, a właściwie dziąsła po ekstrakcją zęba trwa zazwyczaj około 7 dni. Czasem może jednak zdarzyć się, że wydłuży się ono do 10 dni. Wszystko zależy od przebiegu zabiegu i kondycji pacjenta – czy było to mało inwazyjne działanie, czy może usuwanie ósemek. Warto wtedy obserwować swój organizm i w bezwzględnie stosować się do zaleceń swojego stomatologa.

Wyrwanie zęba – jakie są ogólne zalecenia po tym zabiegu?

Ekstrakcja zęba nie zawsze wymaga założenia szwów. Kiedy zabieg nie jest zbyt skomplikowany, stomatolog może zadecydować się na zrezygnowanie z nich. W takim przypadku w miejscu rany po usuniętym zębie tworzy się tzw. naturalny opatrunek. Jest to nic innego jak krew, która stała się skrzepem.

Po takim zabiegu rana może krwawić jeszcze przez kilkanaście godzin. Przez pierwsze 30 minut zagryza się opatrunek, aby nieco zahamować to krwawienie. Bardzo ważne jest, że przez 2 godziny od ekstrakcji nie wolno nic jeść ani pić, a przez 24 godziny nie możesz pod żadnym pozorem płukać jamy ustnej. Poza tym zabrania się palenia papierosów i picia alkoholu – najlepiej przez kilka kolejnych dni, zwłaszcza jeśli zażywasz leki przeciwbólowe czy antybiotyk. One z kolei powinny być przyjmowane według zaleceń dentysty. Leki poprawiają znacznie komfort pacjenta, ponieważ dziąsło po wyrwaniu zęba (naczynia krwionośne i tkanki miękkie) zostaje bardzo drażliwe.

Gojenie dziąsła po usunięciu zęba – jak należy zadbać jamę ustną, by przyspieszyć rekonwalescencję?

Po wyrwaniu zęba bardzo ważne jest, aby odpowiednio zadbać o dziąsło. Wszystko po to, by przyspieszyć proces gojenia i uniknąć ewentualnych powikłań. Przede wszystkim pamiętaj o utrzymywaniu higieny jamy ustnej na wysokim poziomie. Regularne mycie zębów jak zawsze będzie tu najlepszym wyjściem – oczywiście po upływie pierwszych 24 godzin od ekstrakcji, aby nie uszkodzić rany.

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Dieta ma znaczenie!

Ta wiadomość z pewnością ucieszy miłośników słodyczy – otóż w pierwszych dniach po ekstrakcji zęba warto jeść lody! Dlaczego? Wszystko po to, by nie rozgrzewać rany. Stąd też nie zaleca się spożywania gorących napojów oraz twardych pokarmów, które podrażniają dziąsło po wyrwaniu zęba i mogą znacznie utrudniać proces gojenia rany. Oprócz lodów miej pod ręką także jogurty czy inne miękkie pożywienie!

Jak poradzić sobie z opuchlizną po usunięciu zęba?

Dziąsło także z dużą pewnością spuchnie. Uratują Cię wtedy okłady lodowe na policzek w miejscu wyrwanego zęba. Ważne jest jednak, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry. Wystarczy jednak zawinąć go np. w ściereczkę lub woreczek foliowy. Trzymaj go tak najlepiej przez mniej więcej przez 15-20 minut, a następnie zrób przerwę. Może ona trwać pół godziny lub więcej.

Jeśli opuchlizna bardzo doskwiera, należy wziąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które zostały wcześniej zlecone przez stomatologa.

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Płukanki

Jak przyspieszyć gojenie ran w jamie ustnej innymi sposobami? Bardzo wiele osób próbuje różnych metod, żeby poprawić swój komfort. Należy jednak pamiętać, że tego typu czynności zawsze powinieneś konsultować ze swoim stomatologiem. Zapytaj go, czy to po prostu Ci nie zaszkodzi!

Tak więc oto bardzo często pacjenci decydują się na płukanie w jamie ustnej, jednak po upływie 24 godzin od zabiegu. Do tego celu wykorzystują specjalne preparaty dostępne w aptece lub szałwię czy rumianek. Należy jednak wykonywać płukanie delikatnie i powoli oraz skonsultować to wcześniej z lekarzem. Pamiętaj jednak, że w celu szybszego gojenia rany należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby zachować higienę jamy ustnej, która jest kluczowa dla szybkiego powrotu do zdrowia – płukanki nie zastąpią szczotkowania!

Stan zapalny, spuchnięte dziąsło i ropne zapalenie zębodołu, czyli dlaczego proces gojenia czasem się wydłuża

Warto mieć świadomość, że miejsce po wyrwaniu zęba będzie bardziej wystawione na różne nadkażenia bakteryjne. Jednakże u większości pacjentów przy odpowiednim dbaniu o stan jamy ustnej i ranę, gojenie będzie przebiegać zgodnie z założonym planem!

Jednak zdarza się, że wszystko to niestety się wydłuża. Może to na przykład wynikać ze stanu zdrowia pacjenta, kiedy ma poważne niedobory witamin. Bardzo ważna w tym przypadku jest witamina C, która może mieć wpływ na proces gojenia. Poza tym komplikacje powoduje także cukrzyca.

Niestosowanie się do zaleceń stomatologa i zaniedbywanie rany to także przyczyny wydłużonego gojenia. Dlatego uczulamy, by zawsze słuchać swojego lekarza!

Kiedy skonsultować się ze stomatologiem po ekstrakcji zęba?

Przede wszystkim obserwuj siebie. Tak jak wspomnieliśmy, rekonwalescencja trwa około 10 dni. Jeśli po tym czasie będzie występować silny ból czy opuchlizna warto udać się do swojego lekarza. Może to bowiem świadczyć o infekcji czy stanie zapalnym, a nieleczenie ich ma bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Alarmujące powinno być także bardzo obfite krwawienie. Zazwyczaj utrzymuje się ono w kilka godzin po ekstrakcji zęba, jednak nie jest ono silne. Kiedy sytuacja wygląda inaczej, należy jak najszybciej udać się do gabinetu i skonsultować swój stan ze specjalistą. Być może doszło do poważniejszego uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Zalecamy, aby bacznie monitorować swój organizm po zabiegu ekstrakcji zęba. Bardzo ważna jest tutaj czujność i reagowanie, kiedy pojawią się jakiekolwiek komplikacje. Pamiętaj jednak, by nie działać zbyt pochopnie, tylko udać się do stomatologa.

FAQ:

  • Jak długo goi się dziąsło po ekstrakcji zęba?

Wyrywanie zęba sprawia, że pacjentowi towarzyszą różne dolegliwości bólowe. Proces gojenia się zależy tak naprawdę od przebiegu ekstrakcji i stanu pacjenta. Najczęściej rana goi się około 7 dni, czasem około 10.

  • Jak przyspieszyć gojenie po wyrwaniu zęba?

Szybsze gojenie się rany może powodować kilka czynników. Podstawa to stosowanie się do zaleceń stomatologa, dbanie o higienę jamy ustnej. Po ekstrakcji nie powinno się jeść ciepłego pożywienia i zastąpić je czymś zimnym – lodami czy jogurtami. Niektórzy stosują także okłady z lodu i płukanki. Jednakże takie działania skonsultuj ze stomatologiem.

  • Kiedy udać się do stomatologa, jeśli dziąsło po wyrwaniu zęba nie chce się goić?

Jeśli ból i opuchlizna nie ustępują bądź utrzymuje się obfite krwawienie z rany. Stomatolog wtedy na pewno zaproponuje skuteczne leczenie. Warto jednak pamiętać, że gojenie najczęściej przebiega prawidłowo, jeśli oczywiście pacjent stosuje się do zaleceń.

Autor artykułu:

Mateusz Prokopiuk Ochota na Uśmiech

Mateusz Prokopiuk Współzałożyciel

Dyrektor medyczny Ochoty na uśmiech. Stomatolog z powołania. Już we wczesnych latach szkolnych wybrał ten zawód i z determinacją dążył do zrealizowania swojego marzenia kończąc Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Na co dzień zajmuje się implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą stale podnosząc swoje kwalifikacje i rozwijając się. Kieruje się przy tym ideą przywracania swoim pacjentom ochoty na uśmiech, co było inspiracją do nazwy gabinetu.

Zaangażowanie i pasja z jaką wykonuję swoją pracę, pozwalają mu na precyzyjne układanie i wdrażanie kompleksowych programów leczenia. Kieruje się przy tym interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta, konsultując wymagające przypadki z innymi specjalistami, dzięki czemu pacjent otrzymuje kompleksową i zindywidualizowaną opiekę stomatologiczną.