Jakie są objawy i skutki źle dopasowanej protezy zębowej?

Pacjenci, którzy borykają się z problemem częściowej utraty zębów lub całkowitą stratą uzębienia, najczęściej korzystają z uzupełnienia protetycznego. Odpowiednio dopasowana proteza zębowa pozwala nam cieszyć się zdrowym uzębieniem i pięknym uśmiechem. Dzięki zaawansowanej technologii protetycznej i najlepszym kwalifikacjom zawodowym protetyka, proteza zębowa wygląda tak samo świetnie, jak naturalne zęby. Dowiedz się, kiedy pacjent może być w pełni zadowolony z nowej protezy zębowej, a kiedy nieodpowiednio dobrana proteza zębowa powoduje dyskomfort. Kompendium wiedzy w tym zakresie znajdziesz poniżej.

Przyczyny źle dopasowanej protezy zębowej

Chociaż stosowanie protezy zębowej jest dzisiaj powszechne, to jednak grono pacjentów wciąż narzeka na różnego rodzaju dysfunkcje, jakie pojawiają się z jej powodu w jamie ustnej. Jak podkreśla protetyk w Warszawie z wieloletnim doświadczeniem i najlepszymi kwalifikacjami zawodowymi, jeśli tylko proteza zębowa jest dopasowana właściwie, nie ma mowy o żadnych kłopotach. Dobre dopasowanie protezy zębowej pozwala cieszyć się pacjentowi optymalną wygodą, a samo uzupełnienie protetyczne jest wręcz niewidoczne i nie różni się od naturalnego uzupełnienia.

Aby rozpoznać objawy źle dopasowanej protezy zębowej, warto poznać możliwe przyczyny stomatopatii protetycznych. Właśnie tak nazywa się wszystkie zmiany patologiczne w jamie ustnej, które są wynikiem noszenia uzupełnień protetycznych. Negatywne skutki uboczne noszenia protez zębowych mogą być wynikiem złego dopasowania uzupełnienia, kiedy pacjentowi została wykonana:

  • za ciasna proteza zębowa,
  • za luźna proteza zębowa,
  • krzywa proteza zębowa,
  • proteza zębowa o niewystarczająco wypolerowanej powierzchni.

Co ciekawe, podrażnienia dziąseł czy zmiany na błonach śluzowych mogą być wynikiem reakcji alergicznej na materiał, z jakiej została wykonana proteza zębowa. W takim przypadku również zalecamy jak najszybciej udać się do protetyka.

Złe dopasowanie protezy zębowej można odczuwać natychmiast po jej założeniu. W takiej sytuacji nie warto zwlekać, lepiej od razu domagać się jej poprawienia lub wymiany. W przeciwnym razie dolegliwości związane ze źle dopasowaną protezą zębową mogą być naprawdę uciążliwe. Niejednokrotnie uniemożliwiają wręcz normalne funkcjonowanie.

Podrażnienie dziąseł, ból dziąseł czy problemy podczas gryzienia i przeżuwania mogą wynikać również ze zużycia protezy. Należy pamiętać, że proteza zębowa nie jest na stałe, a pod uwagę trzeba wziąć czynnik, jakim jest zużywalność protezy. Okazuje się, że najlepiej wymieniać ją co 3-4 lata. Wynika to z tego, że kości w szczęce zmieniają swój układ i początkowo dobrze dopasowana proteza zębowa z biegiem czasu staje się niewygodna.

 

Źle dopasowana proteza zębowa — jak rozpoznać ten problem?

Uwierająca proteza zębowa albo niestabilna proteza zębowa przyczynia się przede wszystkim do trudności w spożywaniu posiłków. Okazuje się jednak, że objawy źle dopasowanej protezy mogą występować w większej ilości i wywoływać naprawdę ogromny dyskomfort. Udaj się do protetyka, jeśli zauważasz problemy po założeniu protezy zębowej. Najczęstsze objawy złej protezy zębowej, to między innymi:

  • podrażnienia dziąseł,
  • nieprzyjemne pieczenie dziąseł oraz podniebienia,
  • ból dziąseł pod protezą,
  • odciski od protezy zębowej.

Większość tych objawów występuje nie tylko podczas spożywania posiłków, ale wiąże się z ciągłym dyskomfortem. Należy pamiętać, że brak reakcji na ciągłe pobolewanie dziąseł czy ucisk jamy ustnej może mieć przykre konsekwencje, jeśli pod uwagę weźmiemy ogólny stan zdrowia pacjenta. Klinika stomatologiczna powinna zaoferować natychmiastową pomoc, dlatego jeśli zdarza Ci się odczuwać dyskomfort spowodowany zmianami po założeniu protezy zębowej, nie zwlekaj i udaj się do doświadczonego protetyka.

Proteza zębowa gniecie i uwiera. Odleżyny od protezy zębowej

Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej, to częsty problem, jaki wywołuje proteza zębowa. Uszkodzenia na błonach śluzowych powstają najczęściej w wyniku ucisku, ocierania czy przesuwania się źle dopasowanej protezy, która przez organizm uznawana jest przecież za ciało obce.

Warto podkreślić, że z problemem odleżyn od protezy zębowej możemy borykać się również wtedy, kiedy niewystarczająco dbamy o uzupełnienie protetyczne. Bolesne owrzodzenia mogą pojawić się w wyniku infekcji bakteryjnej, na przykład kiedy pod protezę przedostają się resztki jedzenia, a my nieregularnie ją czyścimy.

 

Jak dopasować protezę zębową i kiedy warto ją podścielić?

Odpowiednio dopasowana proteza zębowa nie powinna przeszkadzać w jedzeniu ani w mówieniu. Powinna stanowić doskonałą alternatywę dla naturalnych zębów, a korzystanie z niej nie może wiązać się z dyskomfortem. Pamiętaj jednak, że niewygodna proteza zębowa może dawać nieprzyjemne objawy tylko na początku jej użytkowania. Tzw. adaptacja protezy zębowej, nawet jeśli jest ona dobrze dopasowana, może trwać nawet 2-3 tygodnie. W tym czasie podrażnienia dziąseł czy ich pobolewanie jest zupełnie normalne.

Z biegiem lat, ze względu na zużywalność protezy, ta może stać się niewygodna. Na szczęście nie zawsze trzeba ją wymieniać na nową. W wielu przypadkach wystarczy podścielenie protezy zębowej. Polega ono na uzupełnieniu powierzchni ruchomej akrylem, co wydłuża jej używalność.

FAQ:

  • Dlaczego proteza zębowa może być źle dopasowana?

Źle dopasowana proteza zębowa może być wynikiem nieprawidłowego wykonania tego rodzaju uzupełnienia protetycznego. Krzywa proteza, za luźna, zbyt ciasna czy za duże zęby w protezie, mogą dawać nieprzyjemne objawy. Proteza może być też wykonana z uczulającego materiału, przez co w jamie ustnej występuje reakcja alergiczna.

  • Jakie są objawy źle dopasowanej protezy zębowej?

Ból dziąseł, pieczenie, odleżyny od protez, ucisk czy dyskomfort podczas mówienia i spożywania posiłków, to najczęściej występujące objawy źle dopasowanej protezy zębowej.

  • Jak wygląda adaptacja protezy zębowej?

Adaptacja protezy zębowej może trwać 2-3 tygodnie i w tym czasie nieprzyjemne objawy są całkowicie normalne. Może występować gniecenie, podrażnienie dziąseł, ból, może mieć miejsce nieprzyjemne pieczenie. Jeśli objawy te nie ustąpią po okresie adaptacji, warto odwiedzić gabinet stomatologiczny.

Autor artykułu:

Mateusz Prokopiuk Ochota na Uśmiech

Mateusz Prokopiuk Współzałożyciel

Dyrektor medyczny Ochoty na uśmiech. Stomatolog z powołania. Już we wczesnych latach szkolnych wybrał ten zawód i z determinacją dążył do zrealizowania swojego marzenia kończąc Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Na co dzień zajmuje się implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą stale podnosząc swoje kwalifikacje i rozwijając się. Kieruje się przy tym ideą przywracania swoim pacjentom ochoty na uśmiech, co było inspiracją do nazwy gabinetu.

Zaangażowanie i pasja z jaką wykonuję swoją pracę, pozwalają mu na precyzyjne układanie i wdrażanie kompleksowych programów leczenia. Kieruje się przy tym interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta, konsultując wymagające przypadki z innymi specjalistami, dzięki czemu pacjent otrzymuje kompleksową i zindywidualizowaną opiekę stomatologiczną.