Kruszące się zęby to coraz częściej występujący problem w obrębie jamy ustnej, z jakim do stomatologów zgłaszają się pacjenci. Tego rodzaju uszkodzenie zęba stanowi nie tylko defekt estetyczny, ale może wiązać się również z poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Zęby kruszą się nie tylko wtedy, kiedy są słabe czy poprzez urazy mechaniczne. Poznaj różne przyczyny kruszących się zębów, stosuj odpowiednią profilaktykę i zapobiegaj tego typu uszkodzeniu uzębienia. Odpowiedź na pytanie „dlaczego kruszą mi się zęby?” znajdziesz poniżej.
Dlaczego zęby się kruszą? Poznaj najczęstsze przyczyny kruszących się zębów
Odpowiedź na pytanie, dlaczego zęby się kruszą, wcale nie jest łatwa. Okazuje się, że wpływ na to mają zróżnicowane czynniki. W gabinecie stomatologicznym poznasz bezpośrednią przyczynę kruszących się zębów, aby móc ją skutecznie wyeliminować. Jak potwierdza dentysta w Warszawie, przyczyny kruszenia zębów można podzielić na co najmniej kilka grup, uwzględniając stan jamy ustnej. Tym samym wyróżnia się:
- mechaniczne uszkodzenie zęba. Ukruszenie zęba może nastąpić w wyniku silnego uderzenia, ale również poprzez otwieranie butelek zębami. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do stomatologa w celu zabezpieczenia zęba,
- szkodliwe nawyki. Szkliwo zębów ulega osłabieniu, a następnie kruszeniu w wyniku złego postępowania. To na przykład palenie tytoniu czy zażywanie narkotyków,
- nieodpowiednią dietę, przede wszystkim nadmierne spożywanie cukru oraz jadłospis, który wywołuje niedobór witamin w organizmie. Wyróżnić można też spożywanie twardych pokarmów w codziennej diecie, na przykład twardych ziaren lub orzechów,
- brak higieny jamy ustnej.
Kruche zęby mogą być też następstwem różnego rodzaju chorób i czynników, które są niezależne od postępowania pacjenta. Właśnie dlatego zaleca się regularne wizyty kontrolne u dentysty.
Bruksizm i choroba okluzyjna — problemy zdrowotne a kruszenie się zębów
Pacjent nie zawsze jest świadomy przyczyny kruszących się zębów. Czy wiesz, że tego rodzaju uszkodzenie zęba może być efektem różnego rodzaju chorób? To między innymi bruksizm, czyli zgrzytanie zębami nocą.
Inną przyczyną kruszących się zębów mogą być wady zgryzu i nieprawidłowy kontakt zębów górnych z dolnymi. Tzw. choroba okluzyjna jest niezwykle rzadko diagnozowana, a może stanowić bezpośrednią przyczynę uszkodzenia zębów. Jej objawem może być szczękościsk, napięcie mięśni twarzy czy stawów żuchwy, co prowadzi do starcia zębów i odprysków szkliwa.
Kwasowa erozja szkliwa – na czym polega?
Ukruszony ząb może być efektem prowadzenia złej diety, przede wszystkim nazbyt bogatej w cytrusy i inne kwaśne pokarmy. Do kwasowej erozji szkliwa dochodzi również w przypadku nadmiernego spożywania alkoholi oraz napojów z dużą zawartością cukru. Taki jadłospis prowadzi do rozpuszczania hydroksyapatytów, które tworzą szkliwo zębów.
Aby zapobiegać kruszeniu zębów poprzez kwasową erozję szkliwa, należy spożywać posiłki bogate w produkty spożywcze o współczynniku pH poniżej 4,5. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na higienę jamy ustnej. Ogranicz jedzenie w godzinach wieczornych i korzystaj z neutralizujących środków do czyszczenia uzębienia.
Próchnica — stan uzębienia a problem kruszących się zębów
Próchnica najpierw rozwija się wewnątrz zęba, dlatego jest tak trudna do zdiagnozowana, jeśli pacjent nie odwiedza stomatologa w Warszawie regularnie. Jeśli nie jest szybko rozpoznana, może spowodować uszkodzenie zęba np. pęknięcie szkliwa, czego konsekwencją będzie kruszenie się zębów.
Od czego kruszą się zęby? Zapobieganie kruszenia się zębów
Piękny uśmiech i zdrowe zęby, to nasza wizytówka. Nie ma wątpliwości, że zadbane uzębienie wpływa nie tylko na atrakcyjność zewnętrzną, ale również pewność siebie, samopoczucie, a przede wszystkim stan zdrowia. Uszkodzenia, uwzględniając nie tylko zęby przednie w jamie ustnej, mogą przyczyniać się do ogromnego dyskomfortu w ramach codziennego funkcjonowania. Właśnie dlatego należy zapobiegać kruszeniu się zębów. Jak to robić skutecznie? Poznaj kilka najważniejszych wskazówek, które otrzymasz również w gabinecie stomatologicznym w Warszawie. To między innymi:
- odpowiednia suplementacja diety, która poradzi sobie z ewentualnym kruszeniem się zębów, jakie może być spowodowane niedoborem witaminy D, C oraz zniweluje niedobory wapnia,
- wzbogacenie codziennej diety w produkty pozytywnie wpływające na stan uzębienia, jak suszone owoce dzikiej róży, tłuste ryby czy zielona herbata,
- właściwe dbanie o higienę jamy ustnej, w tym stosowanie dobrych środków czyszczących szkliwo zębów,
- stomatologia zachowawcza, czyli regularne wizyty kontrolne u stomatologa.
Jak naprawić ukruszony ząb?
Kruszące się zęby z powodzeniem udaje się odbudować, a metodę naprawy uzębienia dobierze stomatolog. W niektórych przypadkach wystarczająca jest korekta kosmetyczna, która polega na wygładzeniu szkliwa. Jeśli kruszenie się zębów doprowadziło do znacznych ubytków w obrębie szkliwa, konieczne może być usunięcie zęba i jego całościowa odbudowa z zastosowaniem włókna szklanego, licówki czy implantu zębowego.
FAQ:
- Dlaczego kruszą się zęby?
Kruszenie się zębów może mieć różne przyczyny. Do tych najczęściej występujących zalicza się mechaniczne uszkodzenie zębów, złe nawyki w zakresie niewystarczającej higieny jamy ustnej, nieodpowiednią dietę, niedobory wapnia czy witaminy D. Kruszące się zęby mogą być też następstwem zaawansowanej próchnicy, martwicy zębów, paradontozy czy bruksizmu.
- Co zrobić jak ząb się kruszy?
Jeśli zauważyłeś, że Twoje zęby się kruszą, niezwłocznie udaj się do stomatologa. W gabinecie stomatologicznym profesjonaliści nie tylko znajdą odpowiednie rozwiązanie, aby odbudować ukruszony ząb, ale również znajdą przyczynę, dlaczego zęby się kruszą. Stomatolodzy podpowiedzą również jak zapobiegać kruszeniu zębów, na przykład poprzez zmianę diety czy właściwą suplementację witamin D oraz C.
- Jak odbudować ukruszony ząb?
Ukruszony ząb można odbudować, ale metoda naprawy uszkodzonego uzębienia zależy od indywidualnego przypadku każdego pacjenta. Czasem wystarczy zabieg kosmetyczny wygładzenia szkliwa, innym razem konieczne będzie usunięcie ukruszenia i zastąpienie przez implant zęba.
Autor artykułu:
Mateusz Prokopiuk Współzałożyciel
Dyrektor medyczny Ochoty na uśmiech. Stomatolog z powołania. Już we wczesnych latach szkolnych wybrał ten zawód i z determinacją dążył do zrealizowania swojego marzenia kończąc Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku lekarsko-dentystycznym.
Na co dzień zajmuje się implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą stale podnosząc swoje kwalifikacje i rozwijając się. Kieruje się przy tym ideą przywracania swoim pacjentom ochoty na uśmiech, co było inspiracją do nazwy gabinetu.
Zaangażowanie i pasja z jaką wykonuję swoją pracę, pozwalają mu na precyzyjne układanie i wdrażanie kompleksowych programów leczenia. Kieruje się przy tym interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta, konsultując wymagające przypadki z innymi specjalistami, dzięki czemu pacjent otrzymuje kompleksową i zindywidualizowaną opiekę stomatologiczną.