Czym są licówki?

Licówki to cienkie i pojedyncze nakładki na zęby, które stomatolog przykleja do licowej strony zębów używając specjalnego kleju. Może być to praca przyklejona w całości, jak to ma miejsce przy licówce porcelanowej lub tworzona warstwa po warstwie bezpośrednio na powierzchni zęba, tak jak wygląda to w przypadku licówki kompozytowej. To doskonały sposób na szybką poprawę wyglądu zębów w sytuacji gdy np zęby naturalnie są małe i nierówne, widoczne są przebarwienia, lub któryś zębów jest martwy.

Licówki kompozytowe

Ten rodzaj licówek wykonywany jest z tego samego materiału, którego używa się do uzupełniania ubytków w zębach. Pod względem koloru i odcienia można je idealnie dobrać do naturalnych zębów. Możliwe jest także rozjaśnienie i powiększenie zębów szczególnie ważne w przypadkach widocznych przebarwień zęba oraz przerw między zębami. Efekt jest na tyle zbliżony do naturalnego zęba, że ciężko je odróżnić.

Kiedy należy je stosować?

Występują trzy główne przypadki, przy których zalecamy użycie licówek kompozytowych:

 1. Zęby oporne na wybielanie:
  – przebarwienia korony zęba, które powstało w wyniku martwej miazgi, a wybielanie nie dało satysfakcjonujących efektów estetycznych,
  – przebarwienia po farmakoterapii w okresie dziecięcym, w szczególności po leczeniu tetracyklinami.
 1. Anomalie Morfologiczne:
  – zęby małe, nieprawidłowo ukształtowane,
  – diastemy i otwarte przestrzenie między zębowe,
  – nadbudowa brzegów siecznych i kształtów anatomicznych, szczególnie ważne do prawidłowej odbudowy zwarcia np. po leczeniu ortodontycznym.
 1. Odbudowy korony zęba:
  – niewielkie złamania korony zęba,
  – ubytki szkliwa wynikające z erozji i starć,
  – zęby z nieprawidłowo ukształtowanym szkliwem.

Przeciwwskazania

– nieprawidłowy zgryz,
– para-funkcje np. obgryzanie paznokci, długopisów,
– nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
– braki zębowe,
– rozległe złamanie zęba i liczne wypełnienia w zębie pod licówkę (w tej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być licówka porcelanowa lub korona).

Jak wygląda zakładanie licówek kompozytowych?

 1. Konsultacja i diagnostyka, ocena stanu dziąseł i zębów,
 2. Dokładne oczyszczenie zębów – skaling i piaskowanie,
 3. Wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych i choroby dziąseł,
 4. Przygotowanie specjalnego szablonu z nakreślonym przez pacjenta wcześniej kształtem zębów tzn. wax up,
 5. Używając wax up, przygotujemy mock up – tymczasowo wklejony o ust projekt kształtu zębów, wykonywane są korekty kształtu i ich akceptacja przez pacjenta,
 6. Izolacja zęba od śliny koferdamem następuje warstwowe nakładanie kompozytu do momentu uzyskania pożądanego efektu.

Jak dbać o licówki?

W przypadku licówek kompozytowych dokładna higiena zębów będzie gwarancją dłuższego użytkowania licówek kompozytowych. Minimum dwa razy dziennie myć zęby, używać nici dentystycznej i stosować płukanki do ust.

Ile kosztuje licówka?

W Ochocie na uśmiech ceny licówki zaczynają się od 400 zł. Podczas konsultacji nasi lekarze mogą wycenić całą pracę, po przeprowadzeniu procesu diagnostycznego i stwierdzeniu braku przeciwwskazań,

Jak wygląda efekt końcowy?

Poniżej zdjęcie przed i po jednego z naszych pacjentów, który przed dłuższym urlopem postanowił odmienić swój uśmiech 🙂 . Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej kliniki Ochota na Uśmiech: protetyka stomatologiczna.

Licówki kompozytowe