Wskazania i przygotowanie do usunięcia ósemek – co warto wiedzieć?

Ósemki to tzw. zęby mądrości. Zostały niesłusznie owiane złą sławą. W dużej mierze jest to spowodowane faktem, iż wiele osób ma z nimi różnego rodzaju problemy. Często kwalifikują się do usunięcia i stąd powstają obawy: czy będę odczuwać ból podczas takiego zabiegu? Jakie są do niego wskazania, jak on przebiega i ile właściwie kosztuje? Ponadto często występują wątpliwości odnośnie do zaleceń przed i po usunięciu zęba oraz które objawy powinny wzbudzić czujność lub wręcz zaniepokoić.

Wszystkie te potencjalnie nurtujące Cię tematy związane z ekstrakcją ósemek poruszymy w dzisiejszym wpisie. 

Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania do zabiegu

Ósemki to statystycznie najbardziej problematyczne zęby. Są najbardziej narażone na powstanie próchnicy. Dzieje się tak, ponieważ ze wszystkich zębów są najdalej położone w jamie ustnej i najtrudniej się do nich dostać oraz je doczyścić. W przypadku zębów mądrości często coś jest nie tak, mogą na przykład:

  • nie wyrżnąć się i zostać w dziąśle
  • wyrżnąć się tylko częściowo i pozostać pod warstwą dziąsła
  • wyrastając przyczyniać się do powstawania wad zgryzu
  • wyrosnąć krzywo lub w nieodpowiednim miejscu

W takich wypadkach ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, bywa jedynym rozwiązaniem. Na szczęście brak ósemek nie jest tak dotkliwy, ponieważ pozostaje niezauważony przez otoczenie. Nie wpływają też w sposób znaczący na komfort podczas jedzenia. W związku z tym może nasuwać się pytanie, czy nie lepiej usunąć ósemki profilaktycznie? Jeśli ich stan i ustawienie są prawidłowe, to najczęściej nie ma takiej potrzeby. Stomatolog lub ortodonta podczas specjalistycznej konsultacji zasugerują optymalne rozwiązanie, na bazie którego pacjent może podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Usuwanie ósemek – jak się przygotować?

Przed ekstrakcją Twój stomatolog może zalecić Ci wykonanie różnych badań, jednak podstawą jest zrobienie zdjęcia RTG szczęki. Dzięki niemu chirurg stomatolog będzie w stanie zobaczyć korzeń Twojego zęba. W jakim celu? Po to, by sprawdzić m.in. czy występuje stan zapalny lub korzeń jest długi i zahacza o kość. Te okoliczności wpływają na charakter zabiegu i sposób jego przeprowadzenia i stopień skomplikowania. 

No dobrze, takie badanie wykonuje specjalista. A w jaki sposób Ty możesz przygotować się do ekstrakcji? Przede wszystkim odpowiednio wybierz termin. Najlepiej wziąć wolne na kilka dni po zabiegu, by odpocząć. Należy wręcz porzucić myśl o forsujących fizycznie obowiązkach i ćwiczeniach. W przypadku kobiet zaleca się ponadto, aby nie wykonywać ekstrakcji bezpośrednio przed i po miesiączce (należy wtedy odczekać parę dni). Pamiętaj też, żeby zjeść porządny posiłek przed zabiegiem, ponieważ później przez kilka godzin będzie to niemożliwe. 

 

Usuwanie ósemek – jak wygląda zabieg i ile kosztuje?

Pewnie interesuje Cię, czy usuwanie ósemek boli, prawda? Dobra wiadomość jest taka, że podczas usuwania ósemek nie będziesz odczuwać bólu, ponieważ na czas zabiegu zostaniesz znieczulony miejscowo. Choć sam zastrzyk znieczulający bywa nieco bolesny, to w trakcie zabiegu powinieneś odczuwać co najwyżej dyskomfort związany z charakterystycznym uczuciem “ciągnięcia” i powstały pod wpływem nacisku. 

Sam zabieg będzie wyglądał różnie w zależności od Twojej indywidualnej sytuacji. Czasem możliwe jest wyrwanie zęba “prostą” metodą, która polega na podważeniu, a następnie wyciągnięciu ósemki z kości. Niezwykle często jednak zdarza się, że istnieją przeciwwskazania do zastosowania tej tradycyjnej metody np. kiedy ząb rośnie krzywo. Wtedy konieczne będzie tzw. dłutowanie, czyli ekstrakcja chirurgiczna. Polega na odsłonięciu zęba, który ma być usunięty poprzez nacięcie dziąsła (niekiedy również usunięcia części kości). Na końcu rana jest szyta. Tradycyjna ekstrakcja trwa bardzo krótko (ok. kilkunastu minut), natomiast ta chirurgiczna może być wykonywana nawet kilka godzin. 

To, ile kosztuje usuwanie ósemek, również jest w dużej mierze uzależnione od stopnia skomplikowania samego zabiegu. Oczywiście ważna jest też lokalizacja gabinetu stomatologicznego. W większych miastach należy przygotować się na nieco wyższe koszty. Ceny w przypadku usunięcie zęba stałego kształtują się od poziomu 200 zł w mniejszych miastach (300-400 zł w większych), jednak wyrywanie ósemek jest z reguły droższe i może kosztować nawet ponad 1000 zł.

Jakie są zalecenia po zabiegu usuwania ósemek i które objawy powinny Cię zaniepokoić? 

Po zabiegu przez co najmniej 2 godziny powstrzymaj się od jedzenia i picia. Następnie sięgaj po miękkie, najlepiej chłodne (zdecydowanie nie gorące!) i łagodnie przyprawione  posiłki. Przez cały dzień nie spożywaj pikantnych potraw, nie pij alkoholu i nie pal papierosów. Zadbaj w tym czasie w sposób szczególny o higienę jamy ustnej. Co bardzo ważne: staraj się jej zbyt często nie przepłukiwać! Możesz w ten sposób wypłukać skrzep, który powinien być obecny w miejscu rany i nabawić się suchego zębodołu! Jest to choroba o podłożu zapalnym, w której pacjent odczuwa intensywny pulsujący ból promieniujący w okolicę skroni, oczodołu oraz małżowin usznych. W przypadku zaobserwowania takich objawów należy udać się do stomatologa.    

Gdy po zabiegu znieczulenie przestanie działać, możesz odczuć silny ból. Użyj leków przeciwbólowych – powinny pomóc. Dolegliwości po zabiegu bywają bardzo uciążliwe, a Ty możesz czuć znaczne osłabienie. Zdecydowanie unikaj w tym czasie wysiłku fizycznego. Bardzo często na twarzy po stronie usuwanego zęba pojawia się opuchlizna. Złagodzisz ją zimnymi okładami. Inne typowe dolegliwości to szczękościsk i krwawienie z rany po ekstrakcji. Opuchlizna utrzymuje się zazwyczaj parę dni, jednak samo gojenie się rany trwa kilka tygodni. 

Powinno Cię zaniepokoić, jeśli:

  • krwawienie z rany utrzymuje się dłużej niż kilka godzin
  • w przypadku gorączki i ogólnego złego samopoczucia
  • gdy doskwiera Ci ogromny pulsujący i promieniujący ból
  • w przypadku długotrwałego utrzymywania się opuchlizny

Pamiętaj również, że dentysta zawsze doradzi Tobie najlepiej i dlatego warto odwiedzić go o jeden raz za dużo, niż za mało!

Autor artykułu:

Mateusz Prokopiuk Ochota na Uśmiech

Mateusz Prokopiuk Współzałożyciel

Dyrektor medyczny Ochoty na uśmiech. Stomatolog z powołania. Już we wczesnych latach szkolnych wybrał ten zawód i z determinacją dążył do zrealizowania swojego marzenia kończąc Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Na co dzień zajmuje się implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą stale podnosząc swoje kwalifikacje i rozwijając się. Kieruje się przy tym ideą przywracania swoim pacjentom ochoty na uśmiech, co było inspiracją do nazwy gabinetu.

Zaangażowanie i pasja z jaką wykonuję swoją pracę, pozwalają mu na precyzyjne układanie i wdrażanie kompleksowych programów leczenia. Kieruje się przy tym interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta, konsultując wymagające przypadki z innymi specjalistami, dzięki czemu pacjent otrzymuje kompleksową i zindywidualizowaną opiekę stomatologiczną.