Wizyta u dentysty – co należy wiedzieć?

Wizyta u stomatologa, niezależnie czy jest pierwszym spotkaniem z tym lekarzem, czy też ma charakter kontrolny, jest wśród wielu pacjentów powodem do obaw lub stresu. Zupełnie niepotrzebnie! Jeśli trafimy na wykwalifikowany gabinet, stomatolog oraz jego zespół zaopiekują się nami w należyty i przede wszystkim bezbolesny sposób. Jak przebiega wizyta u dentysty, jak się do niej przygotować i czy faktycznie jest się czego bać? Dziś postaramy się rozwiać wszelakie wątpliwości.

Regularny przegląd dentystyczny jamy ustnej – czy trzeba o nim pamiętać?

Zachowanie wysokiego poziomu higieny jamy ustnej jest nader ważne, a jeszcze ważniejsze są systematyczne spotkania ze stomatologiem. Obszar ten bowiem jest idealnym środowiskiem do rozwoju szkodliwych bakterii, które przyczyniają się do powstawania próchnicy lub chorób przyzębia. Ponadto nie tylko higiena ma w tym przypadku znaczenie. Tego typu patologie mogą wystąpić również u osób, które dokładnie oczyszczają zęby, język oraz dziąsła. Istotną rolę odgrywają tutaj choroby współistniejące, potencjalne niedobory witamin i minerałów czy predyspozycje genetyczne.

Jeżeli regularnie odwiedzamy gabinet dentystyczny, wówczas mamy pewność, że każda nieprawidłowość zostanie szybko wykryta, co pozwoli na wszczęcie odpowiedniego postępowania. To z kolei uchroni nas przed niepotrzebnym bólem, stresem oraz dodatkowymi kosztami, które nierzadko wiążą się z zastosowaniem bardziej inwazyjnych i angażujących metod leczenia.

Kiedy pierwszy raz do dentysty? Od pierwszego ząbka!

Według literatury pierwsza konsultacja u stomatologa powinna odbyć się, gdy uśmiech malucha w końcu zaczną zdobić pierwsze mleczaki. Sytuacja ta przypada przeważnie na niemowlęcy lub poniemowlęcy etap życia dziecka. Dlaczego to właśnie wtedy jest najlepszy okres? Podstawową kwestią jest fakt, że mama wraz z tatą zostaną poinformowani o tym, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej szkraba. Ponadto warto pamiętać, że rodzic może nie zauważyć pierwszych objawów rozwoju próchnicy i oczywiście nie ma w tym nic złego – wczesne stadia manifestują się poprzez białe plamy na zębach, które gołym okiem są praktycznie niezauważalne. Dzięki wizycie u stomatologa można je szybko wykryć i podjąć skuteczne leczenie, które zaoszczędzi dziecku przykrych dolegliwości bólowych.

Takie spotkanie adaptuje również pociechę do gabinetu dentystycznego, co sprawia, że w przyszłości będzie chętniej się tam wybierać. Z tego względu należy wybrać sprawdzoną klinikę, której zespół emanuje nie tylko profesjonalizmem, ale i także ciepłem oraz stara się tworzyć przyjazną atmosferę. Nie chcemy przecież, aby dziecko kojarzyło fotel dentystyczny z czymś złym, nieprzyjemnym i bolesnym.

Pierwsza wizyta u dentysty – jak przygotować malucha?

Niezależnie ile dziecko ma lat, warto najpierw oswoić je z dentystą. Możesz powiedzieć mu, czym się zajmuje ten lekarz i zbudować pozytywne skojarzenia wokół jego osoby. Jest to bardzo ważne, ponieważ wówczas szkrab powiąże tę wizytę z przygodą, taką jak wycieczka do zoo czy planetarium. Pamiętaj, aby nie przenosić na malucha swojego lęku oraz stresu związanego z gabinetem. Taki zabieg w niczym nie pomoże, a może tylko zaszkodzić i negatywnie wpłynąć nie tylko na wyobrażenie o pierwszej konsultacji, ale i również tych odbywających się w przyszłości, nawet w życiu dorosłym.

Przed spotkaniem zabierz ze sobą ulubioną zabawkę dziecka, którą będzie miało przy sobie na fotelu dentystycznym. Dzięki temu maluch poczuje się tam komfortowo. Rozwiązaniem, z którego często korzystają rodzice, jest tzw. wizyta adaptacyjna. Ma ona na celu przyzwyczajenie małego pacjenta do gabinetu i zbudowanie zaufania. Jeżeli dziecko jest nieco starsze, podczas tego wydarzenia dowie się, dlaczego należy dbać o czystość jamy ustnej oraz jak wykonywać wszystkie zabiegi pielęgnacyjne prawidłowo. Na koniec dostanie nagrodę dla Dzielnego Pacjenta – taki system stanowi pozytywną motywację do cyklicznych spotkań z lekarzem.

Pierwsza wizyta u stomatologa w wieku dorosłym – czy jest się czego obawiać?

Wielu pacjentów jest zniechęconych do odwiedzenia dentysty w wieku dorosłym, szczególnie gdy nie byli oni tam już od kilku lub kilkudziesięciu lat. Główną przyczyną jest wstyd związany ze stanem uzębienia, niemniej czy ma on racjonalne uzasadnienie? Otóż niekiedy może zdarzyć się, że trafimy na niekompetentnego i mało empatycznego lekarza, który zamiast nam pomóc, będzie oceniał nasze zaniedbania. Warto jednak podkreślić, że jest to bardzo skrajna sytuacja, która niestety odciska piętno na psychice, potęgując lęk przed dentystami. Drugim częstym problemem jest ból, który przeważnie kojarzy się z leczeniem zębów.

Czas rozwiać te wszystkie wątpliwości – każdy wykwalifikowany dentysta wie, że ocenianie pacjenta nie jest najlepszą metodą, aby zachęcić go do dbania o swoją jamę ustną. Ba! Takie rozwiązanie sprawia, że prawdopodobnie jego noga przez bardzo długo nie postanie w żadnym gabinecie stomatologicznym. Z tego powodu zespół zawsze stara się wyjaśnić pacjentowi, jak powinna przebiegać właściwa higiena oraz pokazuje mu co robić, aby proces ten był jak najbardziej efektywny. Co natomiast z dolegliwościami bólowymi? Cóż, nie można zaprzeczyć, że niektóre zabiegi nie są zbyt przyjemne, aczkolwiek obecnie dysponujemy szeroką gamą skutecznych znieczuleń, dzięki którym większość procedur jest praktycznie bezbolesna. Pomocne również są medykamenty przeciwbólowe, które stosuje się m.in. po ekstrakcji zęba.

Wizyta u dentysty po latach – czego spodziewać się w gabinecie stomatologicznym?

Takie spotkanie może być dużym szokiem dla pacjenta, zwłaszcza jeśli miał powód, przez który zaniechał od odwiedzenia gabinetu wcześniej. Niemniej nie ma się czego obawiać. Dentysta na takiej wizycie najpierw przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem, a następnie wykonuje przegląd jamy ustnej. Może on zdecydować się również na wdrożenie innych badań diagnostycznych, takich jak m.in.:

  • analiza zwarcia,
  • badanie mięśni żucia,
  • badanie stawu skroniowo-żuchwowego,
  • zdjęcie RTG pantomograficzne,
  • zdjęcia fotograficzne twarzy oraz uzębienia, które stanowią część dokumentacji medycznej.

Po przeprowadzeniu wyżej wspomnianych czynności i zebraniu niezbędnych danych lekarz informuje pacjenta o jakichkolwiek nieprawidłowościach oraz omawia z nim potencjalny plan leczenia i związane z nim orientacyjne koszta. Jeżeli wykryje on poważniejsze patologie, np. na obszarze przyzębia, może skierować Cię na dodatkowe badania diagnostyczne, które mają na celu znalezienie przyczyny tego stanu. Mowa tutaj o m.in. morfologii krwi.

Przeciwwskazania do wizyty u dentysty

Sam kontrolny przegląd stomatologiczny może zostać wykonany niemalże zawsze. Warto jednak zrezygnować z takiego spotkania wówczas, gdy jesteś chory bądź nie czujesz się najlepiej. To samo tyczy się osób, u których przebiega aktywna postać opryszczki wargowej. Przeciwwskazania do wizyty są uzależnione od jej charakteru. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety podczas menstruacji. Wtedy należy przełożyć planowane leczenie zębów czy zabiegi chirurgiczne, ponieważ w tym czasie krzepliwość krwi jest zmniejszona, co zwiększa ryzyko krwotoku. Tkanki natomiast są bardziej wrażliwe na ból, przez co nawet najmniej inwazyjne procedury mogą powodować pojawienie się dolegliwości bólowych.

Również panie w ciąży lub w trakcie karmienia piersią powinny uważać. Zabiegiem, którego nie wolno im wykonywać jest wybielanie zębów. Nie dysponujemy bowiem wystarczającą ilością badań, która oceniałaby szkodliwość żelów wybielających na płód. Co do leczenia kanałowego, warto spytać o opinię lekarza stomatologa. Według literatury tego typu procedury należy przeprowadzać tylko i wyłącznie, kiedy jest to konieczne.

Ile trwa wizyta u dentysty?

To, ile trwać będzie spotkanie w gabinecie stomatologicznym, jest uwarunkowane od tego, co dzieje się w jamie ustnej pacjenta oraz jaki charakter ma wizyta. Sam przegląd zębów zajmuje około 10 minut. Zabiegi mogą być przeprowadzane znacznie dłużej i wszystko zależy od czasu, jakim dysponuje lekarz. Stomatolog bierze także pod uwagę to, jak długo pacjent jest w stanie trzymać otwarte usta.

Serdecznie zachęcamy Cię do systematycznych wizyt dentystycznych, gdyż wtedy unikniesz wielu przykrych konsekwencji i kosztownego leczenia. Pamiętaj – strach ma wielkie oczy, a raczej głośne, lecz nieszkodliwe wiertła!

FAQ:

  • Czy wizyty kontrolne u dentysty są ważne?

Zdecydowanie tak. Każda wizyta kontrolna wnosi coś nowego zarówno w zakresie edukacji o higienie jamy ustnej, jak i postępu leczenia.

  • Czy badanie stomatologiczne boli?

Badania diagnostyczne stosowane w tej gałęzi medycyny są całkowicie bezbolesne.

  • Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dentysty?

Warto przed samą wizytą dokładnie umyć zęby, aby oczyścić jamę ustną z resztek jedzenia. Najważniejsze, aby również oczyścić swój umysł z negatywnych myśli i przekonań. Gabinet stomatologiczny jest przyjaznym miejscem dla wszystkich pacjentów, nawet tych, którzy odczuwają lęk przed dentystami.

Autor artykułu:

Mateusz Prokopiuk Ochota na Uśmiech

Mateusz Prokopiuk Współzałożyciel

Dyrektor medyczny Ochoty na uśmiech. Stomatolog z powołania. Już we wczesnych latach szkolnych wybrał ten zawód i z determinacją dążył do zrealizowania swojego marzenia kończąc Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Na co dzień zajmuje się implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą stale podnosząc swoje kwalifikacje i rozwijając się. Kieruje się przy tym ideą przywracania swoim pacjentom ochoty na uśmiech, co było inspiracją do nazwy gabinetu.

Zaangażowanie i pasja z jaką wykonuję swoją pracę, pozwalają mu na precyzyjne układanie i wdrażanie kompleksowych programów leczenia. Kieruje się przy tym interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta, konsultując wymagające przypadki z innymi specjalistami, dzięki czemu pacjent otrzymuje kompleksową i zindywidualizowaną opiekę stomatologiczną.